Tokie apatiniai drabužiai ypač aktualūs pačiu intymiausiu moters gyvenimo metu – laukiantis kūdikio ir jį maitinant. Specialistai neabejoja: tinkama liemenėlė nėštumo ir žindymo metu moterims padeda jaustis geriau, o kartais – net išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazė ir mastitas.
Pieno stazė susidaro, kai dalis pieno lieka susitvenkusio pieno liaukos latakėliuose. Svarbiausia mastito priežastis – nelikviduotas pieno sąstovis ir pavėluotas pieno stazės gydymas. Sumažėjus moters organizmo atsparumui, prisidėjus pavojingų mikrobų, prasideda pieno liaukos uždegimas: užsikemša pieno latakėliai, pienas dar blogiau nuteka, uždegimas progresuoja.
Mikrobai į pieno liauką patenka pro mikroskopiškai mažus spenelių pažeidimus, kurių atsiranda naujagimį maitinant, arba pro pieno latakėlius, atsiveriančius į spenelį. Mastitu dažniau suserga tos gimdyvės, kurioms buvo nėštumo ir gimdymo komplikacijų, taip pat išsekusios, sergančios mažakraujyste, virusinėmis, lėtinėmis uždegiminėmis kitų organų ligomis (reumatu, angina, sinusitu, lėtiniu tulžies pūslės ar inkstų uždegimu, akmenlige), turinčios karieso pažeistų dantų.
Tačiau krūtų ligoms galima užbėgti už akių. Vienas iš būdų – tinkamos liemenėlės pasirinkimas. Jų naudą pripažįsta specialistai, kurie kasdien susiduria su besilaukiančiomis ir kūdikius auginančiomis moterimis.
„Moterys pačios jaučia, kad prasidėjus nėštumui jų krūtys padidėja. Todėl mes siūlome įsigyti bent jau vienu dydžiu didesnes liemenėles. Svarbiausia priežastis – kad nebūtų spaudžiamos krūtys ir nesusidarytų pieno stazė. Itin svarbu, kad nėštumo pabaigoje moterys pasirinktų liemenėlę, kuri joms būtų patogi“, – sakė Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Zita Zailskienė.
Natūralios ir patogios
Laukiantis kūdikio moters krūtys tampa jautresnės išoriniams dirgikliams. Tokie gali būti ir medžiaga, iš kurios pasiūtas apatinis rūbas. Todėl patariama tokiu metu ieškoti ir rinktis liemenėles iš natūralaus pluošto.
„Anksčiau būdavo propaguojama medvilnė, dabar yra ir kitų natūralių pluoštų. Pasakyti, kuris geresnis, negaliu – kiek gamintojų, tiek nuomonių. Tačiau svarbiausias kriterijus renkantis turi būti pluošto natūralumas“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose dirbanti akušerė Z.Zailskienė.
Pasaulyje domėjimasis specialiomis liemenėlėmis, skirtomis besilaukiančioms ir kūdikį maitinančioms moterims nieko nestebina. Lietuvos gydytojai akušeriai tik pastaraisiais metais sako sulaukiantys daugiau klausimų šia tema. Dėl to, kad tokios liemenėlės reikalingos, specialistai sutinka vienbalsiu.
Besilaukiančioms ir maitinančioms mamoms skirtos liemenėlės yra iš natūralaus pluošto, jų petnešėlės – platesnės. Šie apatiniai paprastai patogiau atsisega: ne nugaroje, bet priekyje, per vidurį, taip pat dažnai galima patogiai nusegti petnešėles. Visa tai – palengvinimas jaunai mamai, kuri bet kada ir bet kur gali patogiau atsisegti liemenėlę ir pamaitinti kūdikį.
„Kada pirkti tokius daiktus? Kiekviena moteris apsisprendžia pati. Tačiau važiuodama į gimdymo stacionarą moteris „naujagimio krepšyje“ jau galėtų turėti maitinančiai mamai skirtą liemenėlę, kad paskui nereikėtų bereikalingai blaškytis“, – įsitikinusi Z.Zailskienė, pridūrusi, kad po gimdymo moterų krūtų dydis nesikeičia. Taigi, įsigijus tinkamą liemenėlę nėštumo metu, bus galima ją naudoti ir vėliau.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Nėščiosioms ir maitinančioms moterims skirtas liemenėles gaminančių įmonių atstovai pateikia konkrečių patarimų, kaip išsirinkti tinkamiausią liemenėlę.
– Liemenėlės kaušeliai turėtų būti iš natūralaus pluošto – medvilnės arba bambuko. Jei liemenėlės viršus dengtas kitokia medžiaga, bent jau jos pamušalas turėtų būti natūralaus pluošto.
– Bambukas itin gerai apsaugo nuo bakterijų, be to, 4 kartus geriau sugeria drėgmę nei medvilnė, taip pat yra pralaidus orui, todėl kūnas gali laisvai kvėpuoti. Ruošiant bambuko audinį jis nėra balinamas ar kitaip chemiškai veikiamas, todėl negalėtų sukelti jokių alerginių reakcijų. Audinys tamprus, puikiai prisitaiko prie pakitusių moters formų, tinkamai prilaiko krūtis.
– Patariama įsigyti liemenėlę su 3-4 eilių užsegimu, platesnėmis petnešėlėmis, kad pradėjus plėstis krūtinės ląstai liemenėlė per daug nespaustų kūno ir moteris nesijaustų nepatogiai.
– Galima būtų įsigyti skirtingas liemenėles laukimo periodui ir maitinimui. Nėščiosioms skirtos liemenėlės iš pažiūros panašios į liemenėles maitinančioms mamoms. Pastarosios skiriasi tuo, jog yra pritaikytos patogiai žindyti mažylį (lengviau atsisega, platesnės petnešos, kaušeliai – iš medžiagos, gerai sugeriančios skysčius).
– Moterims kyla klausimų, ar galima su nėščiosioms ir maitinančioms moterims skirtomis liemenėlėmis miegoti. Vienoms moterims patinka dėvėti liemenėles ir naktį, kad būtų prilaikomos jautresnės krūtys, kitoms – priešingai, norisi išlaisvinti savo kūną. Taigi, šis sprendimas priklauso nuo individualių poreikių ir savijautos.
– Maitinančioms moterims skirtos liemenėlės padeda išvengti itin dažno negalavimo – mastito (pieno liaukos uždegimo). Specialistai pataria pirkti liemenėles, kurios neturi lankelių, galinčių užspausti pieno liaukas ir taip sukelti mastitą. Nereikėtų baimintis, kad dėvint tokias liemenėles krūtys nebus tinkamai prilaikomos. Iš tiesų jos ne tik prilaikomos, bet ir pakeliamos.
– Nėštumui ir maitinimo periodui pakanka įsigyti tris liemenėles. Jos ypač pravers žindant kūdikį, nes tuo metu gana dažnai pasitaiko, kad iš krūtų išteka pieno, o natūralaus pluošto liemenėlės puikiai skalbiasi ir džiūsta.
Pavadinimas |