Vienareikšmio atsakymo čia nebus, kadangi ir patys aukštakulniai kaip batai nėra vienodi. Vis dėlto, gydytojai gali pritarti, kad dažniau aukšta pakulnė žalinga nei naudinga.
Ką gi daryti? Juk pripažinsite, kad aukšti kulnai estetiškai kelia pasigėrėjimą. Be to, ir raumenys pasitempia, ir kojos gražiau atrodo.
Pakulnės fiziologija
Išbandykite paprastą testą. Nusiaukite ir pavaikščiokite ant pirštų galų. Iš karto pajusite, kaip įsitempia blauzdos, taip pat nugaros raumenys, pilvą savaime įtraukiate. Jei nieko panašaus neįvyksta, ko gero, jūs vaikščiosite ant aukštakulnių kaip vyras: pusiau sulenktomis, plačiai išskėstomis kojomis.
Pirmasis organas, su kuriuo susiduria aukštakulniai – pėda. Tai vienintelė kūno dalis pastoviai kontaktuojanti su paviršiumi, kuriuo mes vaikštome. Taigi, pėda pirmoji gauna informaciją apie paviršių. Kuo aukštesnė pakulnė, tuo mažiau atsiremiame, tuo nestabiliau jaučiamės ant žemės.
Todėl labai svarbu renkantis aukštakulnius batus, jų patogumas. Ir svarbiausiai pajusti šias bato savybes: pakulnės stabilumą, supinatoriaus patikimumą ir kojų pirštų laisvę bate.
Apie supinatorių
Kas tai yra? Tai bato dalis, skirta būtent pėdai, leidžiantis išsilaikyti tam tikroje padėtyje. Tačiau visų moterų kojos skiriasi, o batai šiais laikais gaminami dažniausiai gamykloje – taigi, ir supinatoriai bus vienodi. Todėl nesikuklinkite ir kreipkitės į ortopedus, kad parinktų būtent jūsų kojai tinkamus supinatorius.
Beje, šiuo metu jau plinta plastinės operacijos, kai į pėdas yra suleidžiamas silikonas... Čia skirta toms, kurios su aukštakulniais nesiskiria.
Apie pakulnės aukštį
Kas gi yra aukšta pakulnė? Ortopedai 3-6 cm pakulnę laiko aukšta, o štai madingi 10-15 centimetrų – uždraustas ir nesaugus aukštis.
Renkantis batus geriausiai klausyti savo pojūčių. Geriausiai tik ta avalynė, kurią puikiausiai jaučia pėda ir net pirmomis minutėmis neiššaukia diskomforto. Svarbiausiai, kad pėda būtų prilipusi prie kiekvieno bato lopinėlio.
Apie balansą
Smaili pakulnė yra pati nestabiliausia ir labiausiai traumuojanti. Ir iš tikrųjų ji tinka ne kiekvienai moteriai – kūnas turi būti subalansuotas.
Moters kūną galima sulyginti su laivu. Laivo korpusas yra dubuo, o stuburas – stiebas. Jei kojų raumenys nėra treniruoti, tai persiduoda dubeniui ir „laivo stiebas“ iškrypsta.
Tik reguliarūs pratimai mankština kojų raumenis ir treniruoja kūno balansą, kad galėtumėte nevaržomai avėti aukštakulnius.
Visų kojos skirtingos
Kai kalbame apie tai, ar galima avėti aukštakulnius, reikia pradėti nuo to, kad visi mes skirtingi. Yra žmonių, kurių sąnariai elastingi, pėda lankstosi, tačiau raiščiai yra nestiprūs, todėl kojos dažnai išnyra. Yra žmonių, kai viskas vyksta atvirkščiai: pėda nesilanksto, nors raiščiai yra stiprūs.
Štai dėl to ir negalima vienareikšmiškai atsakyti, kiek valandų per parą galima avėti aukštakulnius. Tačiau pajutus pirmuosius skausmo signalus juosmens, blauzdų raumenyse, reikėtų pasiieškoti kitos avalybės. Tokios kūno reakcijos ignoruoti nereikėtų. Bent jau pagalvokite apie tai, kad kelis kartus per dieną pakeiskite batus ir peršokite iš aukštakulnių į žemos pakulnės.