Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Būkite sėkmingi ir stresą paverskite energija!

Šiuolaikinės antistresinės metodikos leidžia mus įveikti stresą ir netgi planuoti savo gyvenimą be jo. Tačiau vis pamirštamas pagrindinis dalykas, kad stresas ir yra gyvenimas, ir jis reikalingas, kad mūsų buitis taptų kokybiška. Taigi, paverskite stresą energija!
Stresas – normali organizmo būsena
Stresas – normali organizmo būsena / Marie Aggie, Flickr.com

Stresas šiuo metu viena madingiausių temų. Jam skiriama begalės darbų, apie jį kalba per televiziją, rašomi įvairūs straipsniai. Stresas kaltas dėl visko – pradedant menstruacinio ciklo sutrikimu baigiant vaikų auklėjimu. Tai savotiškas kultas, kurį reikia palaikyti mūsų visuomenėje.

2009 m. Kanados mokslininkai tyrinėjo senovės inkų plaukų pavyzdžius ir ieškojo juose kortizolio – streso hormono. Rezutaltas nustebino visus: gyvenantieji 1530-1550 m. pr. Kr. žmonės ne tik buvo susipažinę su stresu, bet chroniškai jį išgyveno! Todėl nereikėtų savo problemomis kaltinti šiuolaikinę civilizaciją.

Nervintis – tai normalu

Stengtis išvengti streso – tai tas pats, kas nekvėpuoti ar vengti gyvenimo. Stresas – tai natūrali organizmo reakcija į bet kokį psichologinį ar fizinį veiksmą, kuris išveda iš pusiausvyros.

Galima išskirti dvi streso rūšis:

  • eustresas – teigiamas stresas;
  • distresas – neigiamas stresas.

Pirmasis padeda mums mobilizuotis ir apsisaugoti nuo negandų ar pavojų. Dauguma atveju eustresas teigiamai veikia žmogų ir netgi stiprina jo imunitetą, stiprina fizinę ir emocinę ištvermę, leidžia greičiau adaptuotis. Tačiau eustresas netrunka ilgai ir jį galima lyginti su treniruote.

Distresas tuo tarpu ištinka tuomet, kai nepaisant pastangų nepavyksta išspręsti problemos ir atsipalaiduoti. Organizmas lieka įtemptas kaip strėlė, ir nuo to kenčia imuninė sistema, atsiranda rimtos sveikatos problemos.

Ir vis dėl to, tokių situacijų žmogaus gyvenime nėra daug. Dažnai mes bet kokią sudėtingą situaciją esame linkę vadinti stresu, tačiau labai gerai, kad tai būna tik eustresai.

Eustresas – kaip energijos šaltinis

Įsivaizduokite situaciją: žmogus gyvena ramiai, netgi gana nuobodžiai. Nereikia jokių pastangų ir viskas klostosi puikiai. Staiga, iškyla rimta problema, tarkim, atleidimas iš darbo. Įsijungia išgyvenimo programa, žmogus išbando save naujose sferose ir galų gale pasiekia sėkmės. Taip atsitinka todėl, kad žmogaus organizmas išskiria didelį kiekį energijos. Taigi, mūsų pagrindinė užduotis – sugauti ją ir nukreipti reikiama linkme. Jei išmoksite valdyti šią energiją, jūs tikrai nuversite kalnus.

Nervinkitės naudingai

Ką gi daryti su stresu? Iš pradžių aptarkime, ko daryti nereikėtų:

  • neigti esamą situaciją;
  • ignoruoti stresą;
  • slopinti stresą.

Atminkite, kad stresą reikia valdyti. Vos tik iškyla neraminanti situacija, jūs privalote galvoti, kaip ją išspręsti. Svarbu veikti net jei jūsų veiksmai neatneš laukiamo efekto. Po streso organizmui reikia padėti atsigauti ir atsipalaiduoti.

5 veiksmingi streso valdymo būdai

Sunaikinkite stresą fiziškai. Streso metu ir ypač jo pabaigoje suteikite organizmui fizinio krūvio, kuris atpalaiduotų raumenis. Jei relaksacijos nebus, žmogus niekaip neišeis iš stresinės situacijos. Todėl įsisavinkite taisyklę, kad kiekviena negatyvi situacija turi pasibaigti mankšta. Po pykčių su kolega išeikite į gatvę ir greitu žingsniu pasivaikščiokite. Sunkią dieną pamirškite sporto salėje ir pan.

Kvėpuokite! Jei jums „nervai nelaiko“, protingas sprendimas – nueiti į šalį, 10 kartų giliai įkvėpti ir iškvėpti. Visų pirma, deguonies dozė jums tikrai nepakenks, antra, tai leis jums atsipalaiduoti.

Medituokite! Pasinaudokite meditacijos būdais, kurie jums priimtini: garso (klausykite muzikos), šviesos (žiūrėkite į jums patinkančias spalvas, dangų, ugnį, žvakes) arba šokio (šokite, kiek tik galite). Svarbiausiai, palikite už savęs negatyvias mintis.

Kalbėkitės! Pats paprasčiausias ir seniausias problemų sprendimas – kalbėti apie problemas. Bendraukite su artimaisiais žmonėmis, rašykite apie situaciją forumuose arba paprasčiausiai bendraukite su aplinkiniais.

Nusijuokite! Juokas – vienas iš geriausių ginklų prieš stresą, kadangi jo metų išsiskiria serotoninas ir neutralizuoja streso hormoną. Pažiūrėkite linksmą komediją arba susitikite su gerai nusiteikusiu žmogumi. Net nepastebėsite, kaip problema pati išnyksta.

Psichologai teigia, kad stresas – tai ne pati situacija, bet mūsų santykis su ja. Jei norite teisingai išgyventi neigiamas emocijas, būtina dirbti su savimi. Atminkite, kad stresas – tai potencialas, leidžiantis siekti sėkmės!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos