1 mitas. Miegas – tai paprasčiausias poilsis
Miegas – tai ne tik poilsio laikas. Kol jūs miegate, organizme vyksta „planiniai darbai“: atsigamina ilgalaikė atmintis, buvusios dienos emocijos sugula į vietas, atsistato organizmo ląstelės, gaminami gyvybiškai svarbūs hormonai. Ir visam šiam darbui reikia 7-9 valandų kasdien.
2 mitas. Nieko tokio – atsiguliau tik valandą vėliau!
Jei miegate mažiau nei reikia, visų pirma kenčia smegenų pažinimo funkcijos, o taip pat reakcija ir fizinės galimybės. Chroniška nemiga pakenkia hormonų sekrecijai, atsakingai už apetito kontrolę ir atsiranda rizika išsivystyti chroniškiems susirgimams.
3 mitas. Žmogus gali pats reguliuoti savo režimą
Miego ir būdravimo procesus reguliuoja organizmo biologinis laikas. Kai jūs keliaujate ir kertate laiko juostas arba dirbate naktimis, biologinis laikas sutrinka. Tuomet būna sunku užmigti, sunku dirbti, sutrinka organizmo darbas.
Prisiderinti prie režimo, kai atsiranda dviejų valandų skirtumas, reikia mažiausiai paros. Tai reiškia, kad jei pradėjote dirbti naktinėje pamainoje, jums reikės nuo 6 iki 12 dienų priprasti organizmui.
4 mitas. Pagyvenusiems žmonėms reikia mažiau miegoti
Vyresniems žmonėms reikia tiek pat miego, kaip ir visiems kitiems – nuo 7 iki 9 valandų. Deja, daug kas mano, kad šis mitas yra absoliuti tiesa, todėl pensininkai retai kada kreipiasi į gydytojus dėl miego sutrikimų.
5 mitas. Pavargai – pamiegok ilgiau
Malonu manyti, kad dienos nuovargis gydomas ilgesniu nakties miegu. Jei žmogus miega nuo 7 iki 9 valandų kiekvieną naktį, tačiau jaučiasi lyg sumuštas, reikia ieškoti priežasties kituose dalykuose. Pabandykite padidinti fizinį krūvį dieną ir paprasčiausiai išeikite pasivaikščioti dienos metu – natūralios šviesos trūkumas taip pat vargina.
6 mitas. Savaitgalį galima išsimiegoti
Dauguma žmonių be galo ilgai miega šeštadienį ir sekmadienį, norėdami kompensuoti darbo savaitės neišmiegotą laiką. Tačiau tokie bandymai prilaižyti, ko neprivalgei, tik išmuša organizmą iš vėžių ir sumaišo visą miego bei būdravimo grafiką. Todėl taip sunku eiti sekmadienį vakare miegoti, o pirmadienį – keltis.
7 mitas. Dieną miega tik vaikai
Siesta – puikus laikas poilsiui, jei mažai miegate naktį. Po trumpo dienos miego padidėja darbingumas. Be to, išmokus snūduriuoti dieną, galima išmokti greitai užmigti. Tiesa, nereikėtų dieną miegoti ilgiau nei trijų valandų.
8 mitas. Knarkimas – nieko baisaus
Nuo knarkimo kenčia ne tik tas, kuris miega šalia, bet ir pats knarkiantysis. Knarkimas – rimtas miego sutrikimas. Knarkiantys žmonės dažnai skundžiasi nemiga ir nuovargiu rytais.
9 mitas. Visuomet matosi, kai vaikas neišsimiegojęs
Vaikai elgiasi skirtingai nei suaugusieji. Pavargę ir neišsimiegoję vaikai neužmigs eidami. Vaiko organizmas pradeda išskirti adrenaliną, ir mažylis paprasčiausiai tampa energingas, netgi hiperaktyvus. Vaikai, kurie chroniškai neišsimiega, kenčia nuo elgesio sutrikimų, negali sukoncentruoti dėmesio.
10 mitas. Nemigą iššaukia išgyvenimai
Nerimas ir stresas iš tikrųjų gali paveikti laikinas miego problemas, tačiau nemigą dažniausiai iššaukia kiti faktoriai. Sutrikusių miegu skundžiasi sergantys bronchine astma, artritu ir kitomis ligomis, kai simptomai paaštrėja naktį.