„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Grožio paslaptys: kolagenas ir auksinė mitybos taisyklė

Šaltis, trumpos dienos ir stori megztiniai, rodos, dar labiau apsunkina mūsų pastangas gyventi sveikai – norisi ilgiau pamiegoti, mažiau mankštintis, valgyti sočiau, o vandens organizmas reikalauja mažiau.
Indrė Kavaliauskaitė
Indrė Kavaliauskaitė / Užsakovo nuotr.

Biomedicinos mokslų daktarė, profesorė Rasa Bacevičienė sako, kad, norint išsaugoti spindinčią odą, žvilgančius plaukus ir stiprius nagus žiemą, organizmui reikia šiek tiek pagelbėti.

Auksinė mitybos taisyklė

Pasak profesorės, žiemą mityba nėra kažkuo ypatinga, išlieka tie patys principai: maitintis 5 kartus per dieną, valgyti pilnavertį, subalansuotą maistą.

„Visgi, žiemą, kai mažiau saulės, mūsų organizme sumažėja seratonino gamyba, pasikeičia bendras judėjimo režimas, sulėtėja medžiagų apykaita, o kūno termoreguliaciniams procesams sunaudojama daugiau energijos. Dėl to žiemos metu galima šiek tiek padidinti su maistu gaunamų kalorijų kiekį, palengvinti organizmo darbą dažniau vartojant troškintas, termiškai apdorotas daržoves – tuomet kūnui reikės sunaudoti mažiau energijos maistinių medžiagų skaidymui, jos bus greičiau ir lengviau įsisavinamos. Trintos daržovių sriubos mus ir pamaitins, ir sušildys“, – sako prof. R. Bacevičienė.

Tačiau žiemą reikia ne vien termiškai apdorotų daržovių. Profesorė rekomenduoja vadovautis auksine mitybos taisykle – į racioną įtraukti tas daržoves ir vaisius, kurie auga šiuo metų laiku. „Žiemą turime galimybę valgyti raugintas daržoves, kurios Lietuvoje yra labai populiarios. Rauginant daržoves dėl fermentacinių procesų žymiai padidėja B grupės vitaminų, yra daug vitamino C. Pavyzdžiui, raugintuose kopūstuose jo yra daugiau nei citrinose. Reikėtų prisiminti, kad vitaminas C mūsų organizme nekaupiamas, tad jo su maistu turime gauti kasdien. Kalbant apie kopūstus ir kitas raugintas daržoves, jos taip pat turi mikro ir makro elementų, ląstelienos, kurie yra labai svarbūs mūsų organizmui“, – raugintų daržovių naudą vardina mokslų daktarė.

Rudenį ir žiemą itin aktualus imuniteto stiprinimas, todėl verta prisiminti, kad raugintose daržovėse gausu probiotikų, padedančių žarnyno gerosioms bakterijoms atlikti savo darbą. Dėl seratonino trūkumo organizme sumažėjusį darbingumą profesorė pataria kompensuoti tonizuojančiomis arbatomis: jas paskaninę cinamonu ar imbieru, ne tik sušilsime, bet ir pastiprinsime sveikatą. Taip pat žiemą reikėtų stengtis su maistu gauti pakankamai vitamino D, kuris svarbus imuninei sistemai, kaulams, gerai odos būklei palaikyti. Jo gausu žuvies taukuose (menkių kepenų, lašišos, silkės), vištų kiaušiniuose. Nepamirškime ir B grupės vitaminų, dalyvaujančių energetiniuose procesuose: valgykime liesą mėsą, žuvį.

Užsakovo nuotr./„Biosil“
Užsakovo nuotr./„Biosil“

Grožis prasideda nuo sveiko žarnyno

„Mūsų sveikata ir imunitetas visu šimtu procentų priklauso nuo mitybos ir su maistu ar papildomai gaunamų naudingų medžiagų. Todėl, puoselėjant grožį, pirmiausia reikėtų pasirūpinti sveika ir pilnaverte dieta. Nuo tinkamos ir geros žarnyno funkcijos priklauso visų organų ir jų sistemų veikla“, – įsitikinusi prof. R. Bacevičienė.

Žarnyne yra rezorbuojamos maisto medžiagos, gaminasi vitaminai ir aminorūgštys, iš kurių vėliau sintezuojami baltymai – pagrindinė mūsų viso kūno statybinė medžiaga. Esant net ir mažiausiam žarnyno veiklos sutrikimui, tinkama organizmo funkcinių sistemų veikla sutrinka. Žarnyne vyksta kataboliniai ir anaboliniai baltymų sintezės procesai. Sutrikus žarnyno veiklai, vietoje anabolinių procesų, kurių metu organizmas gamina aminorūgštis ir iš jų toliau sintezuoja baltymus, ima dominuoti kataboliniai procesai. Tokiu atveju, nevyksta ir baltymų, o taip pat ir kolageno, kuris toks svarbus mūsų grožiui, sintezė.

„Oda, plaukai, nagai yra tik atspindys to, kas vyksta organizmo viduje. Bet kokie organizmo sistemos sutrikimai, tarkime, sutrikusi virškinimo liaukų, kepenų veikla, sutrikusi šalinimo sistema, atsispindi mūsų išvaizdoje, ypač odoje. Oda yra šalinimo organas – kai vidus labai užterštas, organizmas valosi per ją. Dažnai daroma klaida, kai odos bėrimus ar spuogelius bandoma slėpti kosmetika. Taip tik dar labiau pagiliname problemą – uždarome paskutinę kūno valymosi sistemą“, – sako prof. R. Bacevičienė.

Oda atlieka ir labai svarbią – apsauginę funkciją bei saugo kūną nuo išorės poveikių. Į vidų ji sunkiai praleidžia įvairias medžiagas, todėl, net ir tepant patį brangiausią kremą, bet nesirūpinant organizmu iš vidaus, poveikis bus ribotas. Panašiai yra ir su plaukais: jų svogūnėliai yra galvos odoje ir tik nuo jos būklės, nuo kraujotakos priklauso plauko augimas, storis, tvirtumas. Pasak profesorės, ant plauko išoriškai tepamos priemonės nekeičia plauko struktūros, o tik laikinai pakeičia jo būklę. Svarbiausia užtikrinti tinkamą amino rūgščių sintezę žarnyne, nes tik nuo to priklauso baltymo kolageno sintezė. To rezultatas – graži ir sveika oda, žvilgantys plaukai.

Visagalis kolagenas

„Sakoma, kad geras kirpėjas, pačiupinėjęs plaukus, gali pasakyti, kokiomis ligomis sergame. Manau, kad tai tikra tiesa. Mat, kaip jau minėjau, oda, plaukai, nagai yra vidinės mūsų organizmo būklės rezultatas. Dėl įvairių priežasčių, taip pat ir senėjimo procesų, atsirandantis disbalansas baltymų sintezėje atsispindi „pilkėjančioje“, „vystančioje“ odoje, silpnuose, slenkančiuose, lūžinėjančiuose plaukuose, pakitusios spalvos, besisluoksniuojančiuose ir lūžinėjančiuose naguose“, – pastebi profesorė.

Šiuolaikinis, skubantis ir nepilnavertiškai besimaitinantis žmogus gauna nepakankamai naudingų medžiagų, todėl besirūpinantiems sveika išvaizda ir gera savijauta rekomenduojama mitybą papildyti maisto papildu, galinčiu kompensuoti kolageno trūkumą organizme.

„Pavyzdžiui, maisto papilduose „BioSil“ esanti veiklioji medžiaga ch-OSA®, kurios veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais, efektyviai skatina natūralią kolageno gamybą. Ši medžiaga, kitaip nei pats kolagenas, yra geriau pasisavinama, ilgiau išlieka organizme, įsitvirtina ten, kur reikalinga – kolageną gaminančiose ląstelėse ir apsaugo jose jau esantį kolageną. Kolagenas itin naudingas odai, plaukams, nagams, kaulams, sąnariams. Net ir esant sutrikusiai žarnyno metabolinei funkcijai, „BioSil“ užtikrina kolageno sintezę. Papildus, skatinančius kolageno gamybą, reikėtų vartoti bent 3 mėnesius, tačiau geriausias rezultatas pasiekiamas ciklą tęsiant iki 6 mėnesių. Kodėl nepakanka 1 mėnesio? Nuolatinė netinkama mityba ir stresas bei vartojami vaistai ar neefektyvūs maisto papildai taip išbalansuoja mūsų organizmą, kad neigiamų padarinių pašalinimui reikia daugiau laiko“, – sako prof. R. Bacevičienė.

Užsakovo nuotr./„Biosil“
Užsakovo nuotr./„Biosil“

Specialistė pabrėžia, kad vien maisto papildų vartojimas negali išspręsti sveikatos sutrikimų. Pagerinti sveikatą, o taip pat ir odos, plaukų, nagų, kaulų, sąnarių būklę galima pakoregavus mitybos įpročius: joje turi būti visų organizmui reikalingų medžiagų. Nėra vieno elemento, kuris nulemtų odos ar plaukų būklę. Organizmas yra sistema, todėl ir mityba turėtų būti subalansuota. Su maistu turėtume gauti pakankamą kiekį mikro ir makro elementų, vitaminų. Paminėtini A, B (B2, B6, B7, B12), C, D, E grupės vitaminai, kalcis, baltymai bei kitos maistinės medžiagos. Be abejonės, grožiui ir sveikatai būtinas vanduo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“