Didelės alkoholio dozės skatina žmonės elgtis nesąmoningai, kadangi užsidaro smegenų dalis, kontroliuojanti kvėpavimą. Mokslininkai tyrė žmonės, kurie nėra dažnai ir stipriai geriantys, bet karts nuo karto vartodami alkoholį nieko neatsimena, kas su jais vyko. Kas gi vyksta smegenyse?
Alkoholio didelės dozės priverčia smegenų ląsteles gaminti steroidus, kurie blokuoja ilgalaikės atminties procesus.
Alkoholis skatina receptorius veikti ne taip, kaip jie įpratę, ir tam tikri nerviniai signalai, kuriantys prisiminimus, yra blokuojami. Todėl tai paaiškina, kodėl įvykus stipriai intoksikacijai, žmonės neatsimena, kas su jais vyko.
Specialios smegenų ląstelės, kuriančios prisiminimus, yra išsidėsčiusios hipokampo srityje. Kai šias ląsteles paveikia alkoholis, jos nebesusieja ir negali perduoti informacijos į kitas smegenų ląsteles. Perduodant informaciją yra formuojami prisiminimai. Jei ryšio nėra, atmintis neišsaugoma.
Taip pat pastebėta, kad atminties praradimas galimas ir veikiant stipriam stresui, ir vartojant tam tikrus vaistus. Jie pažeidžia tuos pačius procesus. Atminties praradimas galimas ir sergant tam tikromis ligomis, susijusiomis su smegenų pažeidimu.