Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nesėdėkite vietoje

Tai, kad dažnai sėdėti yra žalinga, žino visi, tačiau kodėl – tikrai atsakys ne daugelis.
Mes per daug sėdime
Mes per daug sėdime / Yellowstone National Park, Flickr.com

„Profesinė“ biuro darbuotojų liga

Deja, kiekviena šiuolaikinio žmogaus diena veikia pagal tokią schemą: sėdimas darbas, tuomet sėdėjimas automobilyje, o grįžus namo – ant mylimos sofos. Su sėdimu gyvenimo būdu susiję daugybė ligų bei negalavimų. Dažniausios iš jų – skoliozė (stuburo iškrypimas) ir osteochondrozė.

Net ir tuomet, jei įsigijote specialią ergonomišką kėdę ir tinkamai ją sureguliavote, žinokite, kad visas krūvis atitenka stuburui – ir tai 40 proc. daugiau nei stovint. Ne itin patogi sėdėjimo padėtis, rodos, yra smulkmena, tačiau kiekviena smulkmena kenkia mūsų stuburui.

Kodėl kenčia stuburas?

Jei darbe jūs sėdite visą laiką, o grįžę namuose prasėdite dar 2-3 valandas, galima drąsiai sakyti, kad jūsų gyvenimo būdas yra sėdimas. Sėdint mes beveik nejudame, todėl krūvis stuburui yra per didelis ir jis kenčia chronišką nuovargį.

„Sėdimų“ traumų mechanika

Visi reikalai pablogėja dar ir dėl to, kad sėdint mes nesirūpiname taisyklinga sėdėjimo poza, todėl netreniruoti raumenys labai greitai pavargsta nuo vienos pozos.

Beje, netreniruoti raumenys ir negali palaikyti taisyklingos laikysenos, o stuburas po truputį lenkiasi. Fiziologiškai netaisyklinga padėtis žaloja tarpslankstelinius diskus, kurie labai greitai netenka savo elastingumo ir greičiau susidėvi.

Jei sėdint žmogus yra per daug palinkęs į priekį arba per žemai nulenkęs galvą, tuomet  visas krūvis atitenka apatinei stuburo daliai. Netaisyklinga sėdinčiojo poza neigiamai veikia visą savijautą, žmogus blogai jaučiasi.

Pagrindiniai skausmai

Pagrindiniai stuburo negalavimai – osteochondrozė ir skoliozė. Stuburas iškrypsta dažniausiai jauname amžiuje, o štai osteochondrozė būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. Osteochondrozės pasekmės yra pavojingesnės nei stuburo iškrypimas.

Tik nemanykite, kad tai senų žmonių liga – su metais visos ligos jaunėja. Osteochondrozės priežastys gali būti įvairios: skoliozė, mažas judėjimas, antsvoris, per ilgas buvimas nepatogioje pozoje, medžiagų apykaitos sutrikimai. Į rizikos grupę patenka visi sėdimojo gyvenimo būdo atstovai.

Kuriems slanksteliams sunkiausia?

Kiekviena stuburo dalis kenčia skirtingai, ir tai priklauso nuo sėdėjimo padėties. Ypač daug krūvio atitenka kaklo ir juosmens sričiai, kadangi tai mobilios dalys.

Pažeidus kaklo srities slankstelius, sutrinka smegenų aprūpinimas krauju. Taigi, sutrikus kraujotakai, dažnai kankina galvos skausmai, apima silpnumas, svaigsta galva, sutrinka regėjimas, girdimas triukšmas ausyse.

Ką daryti?

Ne kiekvienas žmogus gali pakeisti sėdimąjį darbą tik dėl savo sveikatos. Tačiau sumažinti riziką gali kiekvienas, tik reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

  • Kontroliuokite savo laikyseną. Stebėkite, kad jūsų laikysena būtų taisyklinga tol, kol nepriprasite. Jei neišeina kontroliuoti savarankiškai, paprašykite, kad šalia esantys kolegos jums sakytų pastabas.
  • Mokinkite vaikus prie stalo sėdėti tiesiai nuo vaikystės. Taip išvengsite problemų ateityje.
  • Keiskite stuburo padėtį, o statinį krūvį pakeiskite dinamišku. Atsistokite nuo kėdės ar sofos 10 minučių. Darbe pasivaikščiokite, atlikite keletą pratimų, pavaikščiokite laiptais, aptarkite su kolegomis reikalus. Namuose užsiimkite buities darbais – raskite laiko rankomis išvalyti grindis arba išdžiaustyti skalbinius. Beje, namuose galite atlikti ir sudėtingesnių pratimų – juk čia ne biuras, ir jūsų niekas nestebi.
  • Atlikite nugaros raumenų stiprinimo pratimus ir stiprinkite pilvo preso raumenis. Šie pratimai neatims daug laiko, tačiau padės išlaikyti taisyklingą laikyseną. Nes netreniruotais raumenimis tiesiai sėdėti prie stalo yra labai sudėtinga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau