„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Matė – ne tik skanus ir gydantis gėrimas

Dar visai neseniai apie matę ne daug ką žinojome. Tačiau šis gėrimas yra vienas iš seniausių visame pasaulyje. Indėnai tikėjo, kad matė yra dieviškos kilmės gėrimas.
Mate arbata ne tik gurmanams
Mate arbata ne tik gurmanams / Taras Kalapun, Flickr.com

Matė – ne tik malšinanti troškulį ir mažinanti nuovargį gėrimas, ji pripažinta kaip geriausias natūralus stimuliatorius, padeda įveikti daugelį negalavimų, nuveja liūdesį ir prailgina gyvenimą.

Pirmieji europiečiai paragavę šio gėrimo buvo ispanai po išsilaipinimo Pietų Amerikoje. Jie ir supažindino Europą su mate, gėrimas greitai buvo pamėgtas ir išpopuliarėjo. XIX amžiuje mokslininkai atkreipė dėmesį į matę, atliko daugybę tyrimų, bandydami išsiaiškinti jos poveikį žmogaus organizmui. Paaiškėjo, kad matė pasižymi gydomosiomis savybėmis ir teigiamu poveikiu organizmui.

Matė yra šakotas krūmas arba nedidelis medelis iki 15 m aukščio. Lapeliai yra 6-8 cm ilgio, ovalios formos, kieti, blizgūs. Žiedeliai nedideli, balti. Žydėjimo sezonas trunka nuo spalio iki gruodžio. Vaisiai – raudonos ovalios uogos, smailiu galiuku. Augalas gyvuoja apie 50 metų.

Matė pasižymi vos karstelėjusiu skoniu, lengvai salstelėjusiu poskoniu. Šiame gėrime yra: vitaminų – A, B, E, teobromino, teofilino, dervos, riboflavino, niacino, pantoteno rūgšties, biotino, chlorofilo, augalinių aliejų, fruktozės, mikroelementų – sieros, vario, chloro, magnio, kalio, mangano, natrio, geležies, fosforo.

Vitaminų ir mikroelementų matėje daugiau nei žaliojoje arbatoje. Matė veikia tonizuojančiai, mažina karščiavimą, turi diuretiko savybių. Šis gėrimas gerina virškinamojo trakto, kepenų ir inkstų veiklą, valo kraują, mažina cholesterolio kiekį bei streso poveikį. Matę rekomenduojama gerti siekiantiems sulieknėti, nes ji slopina alkio pojūtį ir didina darbingumą. Nepakeičiamas šis gėrimas dirbantiems protinį darbą, nes padeda susikaupti ir gerina atmintį.

Matė padeda įveikti nemigą, pakelia nuotaiką, ramina nervus. Tą pačią arbatą galima užplikyti keletą kartų. Žinovai teigia, kad pats skaniausias gėrimas gaunamas užplikius ketvirtą kartą. Matės negalima gerti linkusiems į inkstų akmenų formavimąsi asmenims, vaikams, nėščioms moterims ir maitinančios mamoms.

Tačiau matė yra ne tik skanus ir gydantis gėrimas, ją kuo puikiausia galima naudoti ir kosmetikos tikslams. Paruoštu be cukraus gėrimu tepkite veidą ryte ir vakare, kaip tonizuojančiu losjonu.

Kaukė bet kokiam odos tipui
2 valg. šaukštus matės gėrimo sumaišykite su 1 valg. šaukštu medaus. Šepetėliu ar vatos tamponu užtepkite ant veido. Pirmajam sluoksniui nudžiuvus, užtepkite dar vieną sluoksnį masės. Nuplaukite po 20-25 min. vėsiu vandeniu, idealiai tinka negazuotas mineralinis.

Kaukė sausai odai
1 valg. šaukštą matės gėrimo sumaišykite su 2 valg. šaukštais minkštos sutrintos varškės ir 1 arbatiniu šaukšteliu alyvuogių aliejaus. Viską gerai išmaišykite, užtepkite ant veido 15 min.
Nuplaukite šiltu vandeniu ir patepkite veidą ledo kubeliu.

Kaukė riebiai odai
2 valg. šaukštus matės gėrimo sumaišykite su 1 arbatiniu šaukšteliu citrinos sulčių. Įdėkite tiek avižinių miltų, kad gautųsi kreminės konsistencijos masė. Užtepkite ant veido 15 min. Nuprauskite kambario temperatūros vandeniu.

Jei matės arbata praskalausite plaukus po plovimo, jie įgaus gyvybingumo bei šilkinio blizgesio.
Bendram organizmo tonuso pakėlimui, įpilkite matės gėrimo į vonią maudymosi metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs