Žliūgė – Stellaria media – vienmetis arba dvimetis gvazdikinių šeimos augalas. Šio augalo stiebelis labai plonas, užauga iki 25–30 cm aukščio, lapeliai smulkūs, ovalios formos, žiedeliai taip pat mažyčiai, balti. Žydi žliūgės gegužės–rugsėjo mėnesiais.
Žliūgės žiedeliai vadinami natūraliais gamtiniais barometrais, nes pagal juos galima spėti orus. Jei iki 9 val. ryto gėlių vainikėlis neprasiskleis, vadinasi, dieną bus lietaus.
Žliūgė naudojama medicinoje ir kosmetikoje, taip pat vartojama ir kaip maistinis augalas. Šiame augale yra vitaminų – A, B, E, K, C, flavonoidų, fitoncidų, mineralų – kalio, chloro, geležies, magnio, vario, kobalto. Žliūgė pasižymi priešuždegiminiu, tonizuojančiu, skatinančiu žaizdų gijimą, skausmą malšinančiu, šlapimą varančiu poveikiu.
Sultys, nuovirai ir pati žolė normalizuoja medžiagų apykaitą, gerina širdies bei nervų sistemos veiklą.
Šviežias augalas naudojamas kaip bendrai organizmą stiprinanti priemonė, taip pat svorio mažinimui. Padeda sergant kepenų, inkstų, plaučių, širdies ligomis, esant nervų sutrikimams.
Žliūgė gali būti naudojama namų kosmetikoje.
Minkštinanti ir atjauninanti odą kaukė
1 valg. šaukštą susmulkintos žliūgės reikia gerai ištrinti su 1 arbatiniu šaukšteliu medaus, įdėti 1 arbatinį šaukštelį grietinėlės. Tepti ant veido, po 15 min. nuplauti kambario temperatūros vandeniu.
Žliūgės sultimis galima tepti spuogus ir inkštirus. Spuoguotą odą reguliariai valykite žliūgės nuoviru, tai padės sumažinti jų atsiradimą, oda bus švelni ir lygi.
Kompresai iš žliūgių suglebusiai odai
Suvilgytą žliūgės nuovire audinio skiautelę uždėti ant veido, ant viršaus uždengti rankšluosčiu. Po 20 min. nusiprausti kambario temperatūros vandeniu.
Vonios su žliūgių nuoviru valo odą ir gerina medžiagų apykaitą
Saują šviežių žliūgių arba 2 valg. šaukštus sudžiovintos žolės užpilti 1 litru verdančio vandens ir palaikyti termose 2 val. Po to nukošti ir įpilti į vonią.
Norint sulieknėti, žliūgę reikia įtraukti į savo mitybos racioną. Ja pagardinti galite bet kokį patiekalą: sriubas, salotas, troškinius, gerti ją kaip arbatą, o džiovintą žliūgę vartokite kaip prieskonius.
Naudinga gerti žliūgės sultis, po ½ stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį. Kursas – trys mėnesiai.
Salotų receptas su žliūgėmis
1 sutarkuotą morką sumaišykite su susmulkinta česnako skiltele, įdėkite žliūgių pagal skonį, pasūdykite ir sumaišykite su alyvuogių aliejumi.
Gėrimas iš žliūgių
Mėsmale sumalkite 250 g žliūgių ir 50 g krienų, užpilkite 2 litrais vandens. Palikite 4 valandoms, nukoškite, įdėkite medaus pagal skonį. Gerkite atšaldytą.