Jei nesate tikri nuo ko konkrečiai kyla alerginė reakcija, yra atliekami įvairūs testai, kurie padeda nustatyti problemos priežastis.
1. Odos testas
Ant rankos yra užlašinami skirtingi alergenai, palaukiama kol jie prasiskverbia ir pradeda veikti. Tuomet stebima odos reakcija. Stiprūs alergenai sukelia ne tik stiprias, bet ir greitas reakcijas.
Tyrimą galima tęsti tik po 2–3 savaičių, kuomet išnyksta alergijos požymiai. Prieš darant tyrimus, negalima vartoti jokių antihistamininių preparatų.
2. Kraujo testas
Kilus alergijai, organizmas pradeda gaminti imunoglobuliną E (IgE). Sveiko žmogaus organizme jo kiekis itin mažas ir neviršija 100 IU/ml. Kraujo testas – paprastas ir labai patogus būdas identifikuoti problemą. Šis testas atliekamas, kuomet neįmanomas odos testas, pavyzdžiui, mažiems vaikams, sergant dermatitu ar esant itin jautriai odai. Kraujo testo rezultatų reikės laukti iki 7 dienų.
Be to, tokiu būdu galima nustatyti ar apskritai esate alergiškas žmogus. Galbūt, alergijos diagnozė nepasitvirtins, tačiau bus nustatyta kita liga. Pavyzdžiui, išbėrimai nuo pieno produktų gali atsirasti dėl fermentų trūkumo. Taip pat į alergiją panašūs ir kitų ligų simptomai: psoriazė, grybelinės odos infekcijos, lėtinis bronchitas, žarnyno disbiozė ir t.t.
3. Provokacinis testas
Rimtesnis tyrimas, kuris paskiriamas pakankamai retai: tais atvejais, kuomet įprasti testai nepatvirtina alergijos į įtarimą keliančias medžiagas. Šis tyrimas atliekamas naudojant taip vadinimą provokacinį nosies testą: alergenas kaip purškalas įpurškiamas į nosį. Toks testas atliekamas tik ligoninėse.
Kaip pasiruošti testui?
Likus savaitei iki odos testo atlikimo reikia nutraukti antihistamininių preparatų, triciklių antidepresantų, kortikosteroidų ir hormoninių tepalų vartojimą. Nerekomenduojama alergijos nustatymų testus atlikti ligos paūmėjimo metu, o testai su žiedadulkių alergenais negali būti atliekami augalų žydėjimo metu.
Ką daryti kuomet nustatoma alergija?
Visiškai išgydyti alergijos, deja, neįmanoma. Tačiau vaistų ir imunoterapijos pagalba galima pasiekti, kad alerginės reakcijos nebūtų labai stiprios ir netrukdytų kasdieniniam gyvenimui. Gydymo proceso metu organizmas bus palaipsniui pratinamas prie alergeno. Galiausiai alerginė reakcija susilpnės, bus nežymi.