„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Burokėliai liaudies medicinoje

Nuo senų laikų burokėliai buvo vertinami ne tik kaip daržovė, bet kaip ir vertingas vaistinis augalas. Burokų tėvynė yra Viduržemio regionas. Tuose kraštuose ir dabar dar auga įvairiausių šio augalo laukinių rūšių.
Burokėliai ne tik skanūs
Burokėliai ne tik skanūs / Kathie Lapcevic, Flickr.com

Burokai greitai paplito po visą pasaulį ir tapo populiaria daržove. Burokas – Beta vulgaris L – dvimetis augalas užaugantis iki 50 cm. Šakniavaisio dydis, forma ir svoris gali būti labai įvairūs, žydi liepos–rugsėjo mėnesiais.

Burokai yra skirstomi į cukrinius, pašarinius ir maistinius (valgomieji burokėliai).

Gydomaisiais ir kulinariniais tikslai naudojami šio augalo lapai ir šakniavaisiai. Burokėlių sudėtyje yra: vitaminų A, B1, B2, B6, B12, C, PP, cukraus, folio, obuolių, oksalo rūgščių, daug įvairiausių mikroelementų: jodo, kalio, kalcio, natrio, mangano, vario, kobalto, ličio, geležies...

Nuo senų laikų burokėliai buvo naudojami įvairių susirgimų gydymui.

  • Burokėliai yra efektyvus natūralus antiseptikas. Jie slopina virusų ir bakterijų augimą, valo kraują, gydo žaizdas, gerina odos mikrofloros būklę.
  • Burokėliai rekomenduojami sergant anemija, diabetu, esant silpnumui, nutukimui, taip pat aterosklerozės ir trombozės profilaktikai. Burokėlių sultys normalizuoja kepenų veiklą, širdies ir kraujagyslių sistemą bei virškinimo trakto darbą.
  • Burokėlių pagalba galima išsigydyti hemorojų.
  • Burokėliai yra puiki karščiavimą mažinanti ir šlapimą varanti priemonė, padeda gydyti pirmuosius peršalimo simptomus. Peršalus reikia išgerti stiklinę burokėlių sulčių, o vėliau įtraukti juos į kasdieninį mitybos racioną.
  • Sergant diabetu reikia gerti burokėlių sultis po ¼ stiklinės 3–4 kartus per dieną, o esant hipertonijai ir stenokardijai gerti po 1 valg. šaukštą 4–5 kartus per dieną.
  • Rekomenduojama vartoti burokėlius onkologinių ligų profilaktikai.
  • Burokėlių šakniavaisių sudėtyje esantys organiniai junginiai gali sulėtinti ligų progresavimą.
  • Reguliariai valgant burokėlius didėja kraujagyslių elastingumas, ant jų sienelių nesusidaro sklerotinės plokštelės, todėl nesivysto sklerozė.
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“