Patarimas valgyti morkas regėjimo pagerinimui tikrai ne iš piršto laužtas, o moksliškai įrodytas. Augaluose esantys antioksidantai karotinoidai yra svarbus tinklainės geltonosios dėmės sudedamasis elementas.
Gamtoje galima rasti kelis šimtus karotinoidų, tačiau žmogaus tinklainės geltonojoje dėmėje yra tik du pigmentai – liuteinas ir zeaksantinas. Šie pigmentai geltonojoje dėmėje atlieka apsauginę funkciją.
Kad tinklainėje netruktų šių karotinoidų, kasdien vartokite kuo daugiau žalių, raudonų, oranžinių ir geltonų vaisių bei daržovių ir jau po 40–50 dienų pastebimai padidės liuteino ir zeaksantino kiekis organizme.
Pasirūpinkite savo akimis ir į kasdieninį mitybos racioną įtraukite šiuos produktus:
Morkos. Ši daržovė turtinga beta-karotinu bei A vitaminu, kurie stiprina regėjimą ir padeda užkirsti kelią trumparegystei.
Mėlynės. Ir šviežios, ir džiovintos mėlynės stiprina regėjimą, šalina akių nuovargį, padeda geriau matyti temstant. Gydomąsias mėlynių savybes paaiškina šiose uogose esantys bioflavonoidai – medžiagos, kurios maitina ir skatina tinklainės ląstelių regeneraciją.
Paprikos ir špinatai. Juose daug liuteino, kuris tarsi akiniai nuo saulės, apsaugo tinklainę ir neleidžia akių ląstelėms senėti. Tačiau šias daržoves reikia vartoti šviežias.
Kukurūzai, apelsinai, mangai ir persikai. Šie produktai turtingi zeaksantinu, kuris kaip ir liuteinas, saugo tinklainę nuo pažeidimų.
Žuvis. Joje daug taurino ir naudingų riebalų rūgščių, kurios neleidžia akims išsausėti. Taip pat žuvyje yra E vitamino, kuris reikalingas akių apsaugai nuo įvairių žalingų aplinkos faktorių ir senėjimo.
Erškėtuogės. Šios uogos pripažinta profilaktinė priemonė nuo tinklainės degeneracijos.
Citrusiniai vaisiai. Juose esantis C vitaminas yra būtinas akių apsaugai nuo infekcijų, o taip pat įvairių ligų išgijimui.