Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ligos – nuo baimių

Ar vaikystėje bijojote pasilikti vieni tamsiame kambaryje? O pažvelgti į veidrodį šviečiant mėnulio pilnačiai? Taip, tai tik vaikiškos baimės. Deja, kai kurios iš jų lieka visam gyvenimui.
Baimės akys didelės
Baimės akys didelės / Flickr.com

Baimė ir jos rūšys

Baimė – tai įgimta žmogaus emocinė būsena, kai kyla jausmas dėl pavojaus. Baimė turi savyje negatyvią energiją. Bijantis žmogus ruošia save kokiai nors artėjančiai nelaimei, stengdamasis jos išvengti. Baimės priežasčių daugybė: grasinimai, stresas, nuovargis, depresija, vienatvė, žema savivertė, atstūmimas ir kt.

Žmogus jaučia artimųjų dėmesio trūkumą, ieško užuovėjos ir apsaugos. Jei su baime nesusitvarkoma, ji perauga į fobiją, kuri tampa įkyria idėja, iškylanti tam tikrose situacijose. Tai gali būti baimė numirti, baimė būti atstumtam, tamsos baimė ir pan. Tokias formas išgydyti nėra lengva. Fobijos gali iššaukti ir rimtas ligas, ne tik psichologinius negalavimus.

Žmogaus baimė gali pasireikšti ir kaip agresija arba slogi nuotaika. Liaudyje baimė įvardinama ne vienu vardu: siaubas, nerimas, išgąstis, panika. Tarkim, jei baimė netikėta – tai išgąstis, panika, jei užsitęsusi – nerimas, depresija.

Medikai teigia, kad užsitęsusi baimė labai neigiamai veikia visą organizmą. Tačiau yra ir nuomonė, kad baimė suteikia žmogui galimybę numatyti pavojų ir jo išvengti.

Tikroji ligų priežastis

Kartais lengva baimė išsivysto į didžiausią pagiežą. Tarkim, nenoras bendrauti su priešinga lytimi, iššaukia seksualinius negalavimus ir nesėkmes asmeniniame gyvenime. Moteriškų ligos gali atsirasti dėl baimės tapti bloga mama, o taip pat ir dėl vienatvės jausmo ar artimo žmogaus dėmesio trūkumo.

Virškinimo trakto sutrikimai atsiranda dėl pastovaus nepasitenkinimo, baimės būti pažemintam arba nepilnavertiškumo komplekso. Vienu žodžiu, kai žmogaus žema savivertė. O štai antsvorį turi dažniausiai tie žmonės, kurie „valgo“ savo problemas. Nepasitenkinimas savimi ir kitais, nesėkmės kelyje ir siekiant tikslo, pyktis ant tėvų, gali padidinti cholesterolio lygį kraujyje – ir tai yra perduodama genetiškai.

Neretai nuo pastovaus priešiškumo, atsiranda inkstų, tulžies pūslės ligos. Išdidumas neleidžia žengti pirmą žingsnį į susitaikymą? Čia yra pažeminimo baimė. Žinoma, atleisti lengva, tačiau žaizda lieka širdyje visam laikui. Pagalvokite apie savo sveikatą – juk ir patys nesate idealūs, taip pat įžeidinėjate kitus, o aplinkiniai – tik jūsų elgesio atspindys.

Širdies ligos dažniau aplanko tuos, kas pastoviai jaučiasi kaltas, išgyvena nelaimingą meilę ir pastoviai save kaltina dėl nesėkmės. Vis bijo prarasti mylimą žmogų. Infarktas ir insultas ištinka tokius žmonės, kurie vis skuba gyventi, lenktyniauja ir nekreipia dėmesio į savo sveikatą. Dažniausiai nuo insulto miršta vyrai, kurie niekada neleidžia sau atsikvėpti ir savęs aplenkti.

Peršalimo ligos, bronchitas, astma, pneumonija, taip pat onkologinės ligos aplanko tuos, kurie slepia savo nuoskaudas. Pykčiai šeimoje iššaukia skausmą gerklėje. Panašios problemos kamuoja ir tuos, kurie mėgsta apkalbinėti. Neteisingas elgesys su žmonėmis, melas, nepasitikėjimas – visa tai iššaukia bronchitą ir astmą.

Konfliktas tarp sielos ir kūno gimdo dvasinius bei smegenų negalavimus. Nuo stipraus išgąsčio gali atsirasti nemiga ir netgi haliucinacijos, taip pat psichiniai susirgimai. Jei žmogus nesupranta, kodėl jis gyvena, neturi nusimatęs jokio tikslo ir neturi ką veikti, jis gali išprotėti.

Kaip gydytis?

Kiekvienas žmogus nori būti sveikas, tačiau ne kiekvienam pavyksta. Visų pirma, reikia suprasti, kokia baimė gyvena viduje. Išsiaiškinti, ko gi iš tikrųjų aš bijau? Kokia tikroji problemos priežastis? Tuomet reikia pradėti perlipti per savo baimę, kovoti su ja ir paprasčiausiai ją paleisti. Įsivaizduokite, kad išmetate ją į šiukšlių dėžę, kaip nereikalingą popieriaus gabalėlį. Baimė išeina, jei ją pripažįstame, atleidžiame sau ir kitiems.

Psichologai rekomenduoja paprastą formulę kovojant su baime. Reikia pasąmonėje kreiptis į savo baimę: „ Tu daugiau manęs nepersekiok. Tu išeik visam laikui. Aš tavęs nebijau (ir nurodykite, ko jūs bijojote).“ Kartokite šias frazes kiekvieną dieną ir kiekvienąkart, kai jus užklumpa baimė tol, kol pajusite teigiamą rezultatą.

Atminkite, kad pašalinę psichologinę priežastį, nepašalinsite iš organizmo infekcijų ir virusų. Atsisakę negatyvių minčių, jūs nuteiksite savo organizmą pozityviam gijimui, o su liga kovoti padės medikai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs