a) tik moterų problema;
b) sutrikimas, kurio net nebūtina gydyti, o išsiplėtusias venas galima paslėpti po kompresinėmis kojinėmis;
c) tai, į ką neverta žvelgti rimčiau,
pagalvokite dar kartą.
Varikozinės venos – tai ne tik kosmetinis rūpestis. Negydomos jos gali išopėti, pradėti kraujuoti. Ligos paveiktos poodinės venos, ypač antroje darbo dienos pusėje, išryškėja, kojos darosi sunkios ir sutinsta ilgiau pastovėjus, pasėdėjus ar pavaikščiojus. Tai pradeda trukdyti kasdienei veiklai. Opa, atsiradusi dėl kojų venų varikozės, – tai tiesus kelias infekcijai, kurios sunkiausios galimos komplikacijos – sepsis ir mirtis, į organizmą patekti.Dar viena rimta bėda, kurią sukelia kojų venų varikozė, – tromboflebitas, arba paviršinių venų uždegimas, kuris kyla susidarius trombams venose. Krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos tromboemboliją ir ūmią mirtį.
Neretai venų sienelių silpnumas yra paveldimas, nors, kaip rodo tyrimai, tiesioginės priklausomybės tarp venų sienelių elastingumo nepakankamumo, kuris būdingas apie 15 proc. populiacijos, ir sirgimo venų varikoze nenustatyta. Pastebėta varikozės priklausomybė nuo žmogaus ūgio – aukštaūgiai serga dažniau, nes, esant didesniam atstumui nuo pėdos iki širdies, didėja hidrostazinis slėgis ir krūvis, tenkantis venų sienelei ir vožtuvams. Veninė kojų kraujotaka blogėja dėl nuolatinio stovimo ar sėdimo darbo, antsvorio, nejudraus gyvenimo būdo. Ligos simptomai ypač išryškėja šiltuoju metų laiku, nes, esant aukštesnei temperatūrai, susilpnėja venų sienelių tonusas, jos suglemba, netenka elastingumo, todėl kojos tinsta, venos plečiasi.
Kai venų sienelės susilpnėja, jos leidžia kraujagyslėms plėstis, kol pagaliau vožtuvėlių, reguliuojančių venų kraujotaką, funkcija sutrinka. Jie jau nebesulaiko kraujo, todėl dalis jo grįžta atgal.
Kai tai nutinka, atsiranda kojų sunkumo, tempimo jausmas, skausmas ilgai pastovėjus ar sėdint, patinimas dienos pabaigoje, mėšlungis naktimis.
Kokios priemonės gali padėti išvengti kojų venų varikozės?
- Fiziniai pratimai. Tai lengviausias būdas, padedantis išlaikyti sveiką venų struktūrą ir stiprias venų sieneles. Stiprios blauzdos labai svarbios kraujotakai nuo kojų link širdies palaikyti. Mankšta, judėjimas, ypač važinėjimas dviračiu, plaukimas, vaikščiojimas padeda pagerinti kraujo cirkuliaciją kojose.
- Laiko, praleidžiamo ilgai sėdint ar stovint, mažinimas. Ilgai nejudant, kraujas natūraliai suplūsta į kojas ir paaštrina problemą. Galima paprasčiausiai patrepsėti kojomis, keletą kartų jas pakelti ir nuleisti, trumpai pavaikščioti. Jei ilgą laiką stovite, keletą kartų perkelkite svorį nuo vienos kojos ant kitos. Be to, pasistenkite porą kartų per dieną 15 min. pasėdėti ar pagulėti pakeltomis aukščiau nei yra širdis kojomis. Tai pašalins venų spaudimą.
- Kompresinės kojinės. Kai kurie gydytojai rekomenduoja kiekvienam mūvėti kompresines kojines (ilgis – iki kelių), net ir nejaučiant jokių venų varikozės simptomų.
- Mityba. Svarbu vengti produktų, turinčių daug natrio (ypač tai pasakytina apie restoranų valgius, šaldytą maistą ir pusgaminius), nes druska verčia kauptis skysčius. Be to, svarbu atsikratyti antsvorio ir taip sumažinti kojoms tenkantį krūvį.
- Rūkymo atsisakymas pagerina kraujo cirkuliaciją ir padeda sureguliuoti kraujospūdį.