„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šeši moters gyvenime svarbūs hormonai

Moters sveikata ir nuotaika labai priklauso nuo hormonų lygio kraujyje. Supratusios jų poveikį organizmui, taip pat žinant natūralius jų gamybos sureguliavimo mechanizmus, galėsite pratęsti savo jaunystę ir atrasti dvasinę harmoniją.
Laiminga moteris
Laiminga moteris / Flickr.com

Hormonas endorfinas

Patirti palaimingą triumfo ar džiaugsmo akimirką, nesuvaldomą linksmumą, neapsakomą malonumą ar tiesiog jaustis be galo laimingai mums padeda hormonas endorfinas. Jo vaidmuo organizme labai svarbus ir reikšmingas, nes jis gali net „atbukinti“ skausmo jausmą.

Kaip sureguliuoti jo gamybą?

  • Pasilepinkite aromaterapijos seansu. Pakvėpuokite oru, prisotintu mėtos eterinio aliejaus, tai ne tik nuramins, bet ir suteiks džiaugsmo jausmą. Įkvėpimo metu mėtos eterinis aliejus stimuliuoja nosies nervinius receptorius, smegenims siunčiamas signalas apie padidintą endorfinų sekreciją. Dėl to nuotaika pagerėja, atsiranda gyvybinių jėgų antplūdis.
  • Pagardinkite maistą prieskoniais. Valgant aštrius patiekalus nervų galūnėlės, kurios yra liežuvio galiuke, yra sudirginamos, padidėja „džiaugsmo hormono“ gaminimas. Todėl vertėtų retkarčiais (ypač žiemos periodu) mėgautis aitresniais valgiais. Tačiau nepiktnaudžiaukite, nes aštrus valgis turi ir neigiamą poveikį sveikatai.

Hormonai leptinas ir grelinas

Leptinas – vienas iš antsvorio „kaltininkų“, tačiau tik jei jo balansas organizme sutrinka. Leptino gamyba (arba dar vadinamo sotumo hormonu) užsiima riebalų ląstelės. Šis hormonas nulemia ar iš maisto gautos kalorijos bus išeikvojamos nedelsiant ar bus atidėtos į „rezervą“ riebalų atsargų pavidalu. Be to, šis hormonas atsakingas už sotumo jausmą.

O hormonas grelinas veikia priešingai, jis smegenims siunčia signalus apie alkio jausmą.

Kaip sureguliuoti jų gamybą?

Išsimiegokite! Jei įpratote miegoti mažiau nei 7 valandas per parą,  organizme padidėja grelino kiekis, o leptino – sumažėja. Tokiu atveju, riebalų sankaupos – tik laiko klausimas. Išmokite visus rūpesčius bei nerimą palikti už miegamojo durų ir mėgaukitės pilnaverčiu poilsiu.

Hormonas dopaminas

Jis dar vadinamas atminties hormonu. Už jo gamybą atsakingos galvos smegenys. Dopamino kiekis sąlygoja mūsų darbingumą, dėmesio koncentraciją ir ilgalaikį informacijos įsisavinimą.

Kaip sureguliuoti jo gamybą?

Klausykitės muzikos! Akordai mėgstamų kūrinių ne tik teigiamai veikia bendrą savijautą, bet ir aktyvuoja dopamino gamybą. Laukia svarbus darbas, o niekaip negalite susikaupti? Nenusiminkite! Leiskite sau trumpalaikę releksaciją su mėgstama muzika – dopamino antplūdis garantuotas.

Hormonas oksitocinas

Daugelis moterų yra įsitikinę, kad motinystės instinktas prabunda po gimdymo. Iš dalies tai tiesa, nes pogimdyminis periodas susijęs su hormono oksitocino gamyba, kuris  dar vadinamas prieraišumo, mylavimo hormonu. Dėl jo mes galime mylėti ir jaustis mylimomis.

Kaip sureguliuoti jo gamybą?

  • Surenkite apsikabinimų dieną. Moterų, kurias dažnai apkabina vaikai ar vyrai organizme oksitocino lygis pakyla. Be to, stiprūs apkabinimai padeda sumažinti įtampą.
  • Dainuokite iš visos širdies. Mokslininkai teigia, kad po vokalinių pasirodymų profesionalių dainininkų oksitocino kiekis kraujyje pakyla. Esmė ne mokėjime gražiai dainuoti, o giliame kvėpavime. Galite pasistengti ilgai išlaikyti vieną natą arba paprasčiausiai dainuokite smagias daineles mintyse – efektas bus toks pat įspūdingas. Svarbu tai daryti nuoširdžiai, iš visos širdies.

Hormonas testosteronas

Dažnai jis vadinamas „vyrišku“ hormonu, visais būdais stengiamės jį išgrūsti iš organizmo, kad „nesuvyriškėtume“.  Ir visai be reikalo. Veikiant šiam hormonui tampame aktyvesnės ir labiau savimi pasitikinčios, o tai labai svarbu šiuolaikinio gyvenimo tempe.

Kaip sureguliuoti jo gamybą?

  • Judėkite! Kuo daugiau judėsite, tuo didesniu jėgų ir energijos rezervu užsipildys jūsų organizmas. Testosterono lygis pakyla po intensyvių treniruočių.
  • Stebėkite savo mitybą. Mineralas cinkas – būtina sąlyga lytinio hormono testosterono sekrecijai. Jo galima gauti iš maisto. 25 mg per dieną – norma suaugusiam žmogui, tiek jo yra stiklinėje jogurto, 170 g liesoje jautienoje ir saujoje moliūgų sėklose. Pasirinkite pagal savo skonį.
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“