Žydėjimo periodu galima prisirinkti šermukšnio žiedelių. Nuoviras iš žiedų gydo skydliaukę, būtent – tireotoksikozę, naudojamas kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė.
Esant virškinimo sutrikimams ir apetito stokai, rekomenduojama vartoti šermukšnių uogas sutrintas į purė masę. Valgykite šią košelę 2–3 kartus per dieną po arbatinį šaukštelį, tai padidins skrandžio sulčių kiekį.
Sergant anemija (mažakraujyste) reikia 2 arbatinius šaukštelius šermukšnio uogų užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palikti 1 valandai. Po to nuovirą nukošti ir gerti 3–4 kartus per dieną.
Šermukšnių sultys itin naudingos sergant tuberkulioze, taip pat rekomenduojama jas gerti esant uždegimui (cholecistitui), jei kamuoja tulžies pūslės skausmai. Šviežiai išspaustos sultys mažina cholesterolio kiekį ir stimuliuoja kraujotaką. Hipertonijos ir aterosklerozės gydymui bei profilaktikai sultis reikia gerti 3–4 kartus per dieną po 1 valg. šaukštą prieš valgį.
Merginoms ir moterims šermukšnis padeda stipriai kraujuojant mėnesinių metu, pakelia hemoglobino kiekį kraujyje. Tuo tikslu reikia pasiruošti nuovirą iš džiovintų šermukšnio uogų: 2 valg. šaukštus uogų užpilti 0,5 l verdančio vandens, palikti, kad pritrauktų. Gėrimą gurkšnoti dienos eigoje.
Iš šermukšnio uogų galima pagaminti sirupą, kuris vartojamas kaip šlapimą varanti priemonė sergant inkstų ligomis ar akmenų pašalinimui iš šlapimo pūslės. Gydomąjį sirupą pasiruošite išvirus sultis iš 1 kg šermukšnio uogų ir įdėjus 600 g cukraus.
Atkreipkite dėmesį, kad šviežiose šermukšnio uogose yra ypatingos parasorbininės rūgšties, kuri organizme veikia kaip antibiotikas. Todėl nereikėtų piktnaudžiauti ir vartoti dideliais kiekiais šviežių uogų. Jas džiovinant ar verdant ši rūgštis suirsta.
Reumatą liaudies medicina pataria gydyti degtinės ir šermukšnio uogų užpilu. Taip pat šis užpilas naudojamas kaip vidurius laisvinanti priemonė.
Jei inkstuose ar tulžyje kaupiasi akmenys, pasigaminkite košelę iš melasos ir šermukšnio uogų (lygiomis dalimis). Ją vartokite rytais ir vakarais po 2–3 šaukštus prieš valgį.
Imuniteto stiprinimui galima pasiruošti vitamininę arbatą iš džiovintų erškėtuogių ir šermukšnio uogų. Po 1 valg. šaukštą uogų sumalti kavamale ir užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens. Palikti 12 val. sandariame inde, pavyzdžiui, termose. Šią arbatą galima pagardinti medumi arba cukrumi.
Žali šermukšnio lapai naudojami kaip priešgrybelinė priemonė. Šviežius lapelius kruopščiai sutrinkite ir uždėkite ant pažeistų kūno vietų. Tokį tvarstį galima laikyti 24 val.
Tačiau, nepaisant visų gydomųjų šermukšnio savybių ir stebuklingo poveikio, atminkite, kad galima individuali kiekvieno organizmo reakcija į šviežias šermukšnio uogas ar sultis, taip pat nepatariama jų vartoti esant polinkiui į viduriavimą.