Žarnynas – virškinimo sistemos dalis, kuri atlieka virškinimo, valymo funkcijas. Žarnyno funkcijų sutrikimas (nereguliarus tuštinimasis, pūtimai, skausmai pilvo srityje) sukelia diskomfortą ir nemalonumus. Vidurių užkietėjimas – pagrindinė ir itin dažna žarnyno problema, tai retas, sunkus, nevisavertis tuštinimasis, kurio metu jaučiamas diskomfortas.
Kuo pavojingas vidurių užkietėjimas?
- Organizmo nuodijimas ir inkstų veiklos perkrova;
- Paankstyvėja odos senėjimo procesai;
- Atminties pablogėjimas;
- Darbingumo sumažėjimas;
- Bendros savijautos pablogėjimas.
Dėl ko užkietėja viduriai?
Vidurių užkietėjimo priežasčių gana daug, tačiau daugumą jų sukelia netinkamas gyvenimo būdas. Dažniausiai šį žarnyno diskomfortą sukelia šie faktoriai:
- Žarnyno gleivinės pažeidimai. Kartais žarnynas negamina pakankamai gleivinės, kad išmatos galėtų sklandžiai judėti išangės link. Dėl šios priežasties jos gali užstrigti. Vitaminas A padeda žarnyno gleivinės sutrikimams šalinti.
- Neteisinga mityba. Jei dienos eigoje užkrimtote prabėgomis, kas po ranka pakliuvo, valgėte per mažai, tuomet žarnyne nespėja susidaryti pakankamai išmatų, kurios be vargo judėtų žarnynu.
- Nepakankamas skysčių vartojimas. Be pakankamo kiekio skysčių, išmatos neįgauna reikiamos konsistencijos, būna kietos, dėl to negali sklandžiai pasišalinti iš organizmo.
- Ląstelienos trūkumas. Ląsteliena – būtina sąlyga sklandžiam tuštinimuisi. Todėl reikia valgyti kuo daugiau šviežių daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų produktų. Paros ląstelienos norma yra 25 g.
- Stresas. Nerimas įtampa ir stresas yra dažniausiai pasitaikantys faktoriai, sukeliantys vidurių užkietėjimą.
Kad nevargintų vidurių užkietėjimas, laikykitės šių taisyklių:
- Išlaikykite skysčių balansą. Kad būtumėte sveiki, per dieną išgerkite 1,6–2 l vandens. Į šį kiekį įeina ir vanduo, gaunamas iš maisto.
- Valgykite lėtai. Kai valgote ramioje aplinkoje, neskubėdami, skrandis ir žarnynas veikia ritmingai, o tai stimuliuoja išmatų pasišalinimą iš organizmo.
- Stenkitės eiti į tualetą vos tik pajutę norą tuštintis. Slopindami norą tuštintis, verčiate išmatas užsilaikyti organizme ilgiau nei reikia, o tai sukelia jų dehidrataciją, tampa kietesnės, todėl sunkiau pašalinamos.
- Valgykite daugiau ląstelienos. Ląstelienos šaltinis yra daržovės, vaisiai, neskaldytų grūdų produktai. Ląsteliena padidina išmatų kiekį, tai skatina atliekų judėjimą žarnynu.
- Venkite analinio sekso. Dažnai praktikuojamas analinis seksas slopina išangėje esančio sfinkterio tonusą, o tai sukelia tuštinimosi problemas.
- Rūpinkitės, kad organizme netruktų naudingųjų bakterijų. Laktobakterijos sąlygoja normalų virškinimą, apsaugo nuo infekcijų ir kenksmingų bakterijų. Jomis galite aprūpinti organizmą vartodami natūralų jogurtą arba vaistinėse įsigyti specialių preparatų.
- Medituokite. Išmokite atsipalaiduoti, tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Gyvenimas taps lengvesnis ir laimingesnis.