Viskas apie visavertę mitybą. Junkitės prie FB grupės ir jūs!
1 taisyklė. Valgykite, kiek reikia
Nekalbame apie alkį. Žmogaus paros maisto norma yra tiek kalorijų, kiek jis sugeba išdeginti per parą. Kitu atveju, arba mesite svorį, arba storėsite. Dažnu atveju šiuolaikinis žmogus pradeda storėti, nes mažai juda, o valgyti tikrai nepamiršta.
Energetinė vertė ir energijos išnaudojimas skaičiuojamas kalorijomis. Per dieną jūs išnaudosite apie 1200 kkal, kurios reikalingos minimaliai organizmui dirbti ir palaikyti reikiamą temperatūrą. Kuo daugiau judate, tuo daugiau kalorijų galite sau leisti.
2 taisyklė. Maitinkitės pilnavertiškai
Baltymų, riebalų ir angliavandenių norma per dieną turi būti 1:1:4. Šias proporcijas atsiminti padės paprastas metodas: įsivaizduokite lėkštę, padaliną į tris vienodas dalis. Dvi iš jų užima angliavandeniai, o trečiąją dalį – baltymai ir riebalai.
3 taisyklė. Raciono įvairovė
Tie patys produktai lėkštėje – nuobodu ir tuo pačiu nenaudinga organizmui. Gauti reikiamą vitaminų, mikroelementų ir mineralinių medžiagų rinkinį galima tik iš ilgo produktų sąrašo, kuriuos tikrai galite valgyti: tai daržovės, vaisiai, mėsa, žuvis, riešutai, pieno produktai, pupos, duona, makaronai, ruginiai patiekalai, uogos ir žalumynai.
4 taisyklė. Išlaikykite normalų svorį
Normalaus svorio rėmai gana platūs, ir kiekvieną dieną stoti ant svarstyklių tikrai neverta. Tačiau KMI trūkumas arba antsvoris padidina daugelio ligų riziką. Tik normalizavus svorį ir maitinantis įvairiais produktais, galima išlaikyti gerą sveikatą.
5 taisyklė. Valgykite dažniau
Paradoksalu, tačiau nenorint storėti, reikia rečiau valgyti. Užvalgykite normalius pusryčius ir tuomet valgykite 4-5 kartus nedidelėmis porcijomis. Tokiu būdu niekuomet nejusite alkio ir galėsite kontroliuoti suvalgomo maisto kiekį.
6 taisyklė. Valgykite tai, kas nevalgoma
Ląsteliena gerina skrandžio darbą ir valo visą virškinimo sistemą. Jos yra daržovėse, pupose, avižose, kruopose ir pilno grūdo patiekaluose. Rudieji ryšiai naudingesni nei baltieji. Nepamirškite vaisių ir uogų.
7 taisyklė. Ribokite riebalus
Riebalai taip pat reikalingi. Saulėgrąžų, kukurūzų aliejuje, žuvyje yra daug vitaminų bei riebiųjų rūgščių. Tačiau miesto gyventojai dažniausiai riebalų kiekį viršija, atsižvelgiant į aktyvumą. O riebalų perteklius skatina aterosklerozės ir širdies ligų riziką.
Rinkitės produktus su mažu riebalų kiekiu, keiskite keptus patiekalus į virtus ar troškintus, naudokite specialius indus maisto gamybai. Augaliniuose aliejuose taip pat yra riebalų, todėl apsiribokite tik vienu šaukšteliu riebalų per dieną.
8 taisyklė. Mažiau cukraus
Cukrus negrįžtamai kenkia dantims ir skatina antsvorio atsiradimą. Ypač cukrus yra kenksmingas vaikams, nes jie nesugeba riboti cukraus kiekio. Pratinkite vaikus nuo mažens prie vaisių vietoj sausainių ir saldainių, mažinkite saldintų gėrimų kiekį.
9 taisyklė. Atsargiai su druska
Druska yra natrio šaltinis, tačiau jos perteklius didina kraujospūdį ir iššaukia įvairias ligas. Jei dažnai valgote ne namuose ir nežinote, kiek vartojate druskos, sumažinkite jos kiekius bent savo virtuvėje. Mažiau valgykite sūdytų produktų, nepiktnaudžiaukite traškučiais, sūdytais riešutais, nesūdykite maisto lėkštėje. Be to, įprastą druską pakeiskite joduotą – taip išvengsite jodo trūkumo.
10 taisyklė. Alkoholis – ne maistas
Net neverta įrodinėti, kad bet koks alkoholio kiekis kenkia jūsų sveikatai, o smegenų ląstelės pakinta negrįžtamai. Todėl nereikėtų alkoholio, nors ir labai mažais kiekiais, įtraukti į savo kasdieninį maisto racioną. Be to, alkoholis turi daug kalorijų ir sukelia apetitą.