Kaip išsirinkti prieskonius?
Prieš pradedant vardinti naudingus faktus apie prieskonius, sužinokite, kaip juos reiktų pasirinkti. Žolės ir šaknys tinka ir švieži, ir džiovinti. Labai svarbu, džiovinant išlaikyti spalvą ir aromatą. Venkite prieskonių mišinių, arba atidžiai skaitykite sudėtį ant pakelio – mišiniuose dažnai neapsieinama be skonio stipriklių ir didelio druskos kiekio. Jei šviežias žoleles perkate, tuomet imkite nedaug, kad jos nesuvystų anksčiau laiko.
1. Visai ne tai, kas atrodo
Gvazdikėliai – sudžiovinti medžio pumpurėliai, kuriuose gausu aliejaus, riebiųjų Omega-3 rūgščių. Jie vekia antiseptiškai ir gerina virškinimą.
2. Du viename
Džiovintas ir šviežias imbieras stipriai skiriasi savo skoniu ir aromatu. Iš esmės – tai net skirtingi prieskoniai.
Džiovintas imbieras naudojamas konditerijoje ir suteikia kepiniams stiprų aromatą, o šviežias puikiai tinka į salotas, karštus patiekalus ir arbatos gamybai. Imbiero antpilas tinka pykinant, ir efektyviai padeda nėštukėms, kurias kankina toksikozė. Imbiero aktyvios medžiagos veikia antiuždegimiškai ir naikina mikrobus. Jos padeda įveikti peršalimą.
3. Liekninantis faktas
Imbieras, česnakas ir kiti aštroki prieskoniai padeda lieknėti. Šiuose produktuose esančios aktyvios medžiagos iš karto greitina maisto apykaitą. Jie provokuoja organizmą išskirti šilumą, todėl kalorijų deginimas yra garantuotas. Juk suvalgius aštraus maisto pila karštis? Tiesa, daug kalorijų taip nesudeginsi, be to, skonis skoniui nelygu.
4. Aštrus džiaugsmas
Aštrus ir karštas maistas iššaukia džiaugsmo hormono – endorfino išsiskyrimą. Visą tai dėl nervinių galūnių dirginimo. Hormonai išsiskiria kaip skausmą malšinantys nusideginus liežuviui, tačiau iš tikrųjų veikia visą organizmą.
5. Natūralūs antibiotikai
Kapsaicinas – tai labiausiai deginanti medžiaga raudoname pipire. Tokius „giminaičius“ rasite ir juodajame pipire, svogūne ir česnake. Šios karčiosios medžiagos augalams reikalingos norint atbaidyti įvairius žolėdžius, besiganančius ar netyčia užklystančius į daržą. Tačiau jie ne tik atima apetitą iš karvės, bet ir gąsdina žalingus mikroorganizmus, gyvenančius burnos ertmėje ir nosiaryklėje.
6. Mamos padėjėjai
Kmynai ir krapai labai stipriai kvepia, o taip pat turi savybių, padedančių kovoti su kosuliu bei stimuliuoja pieno gamybą maitinančioms.
7. Žalieji kovotojai
Rozmarinas, kmynai, šalavijas, raudonėlis, mairūnas ir kitos aromatinės žolės, priskiriamos viduržemio jūros virtuvei, savyje turi stiprius antioksidantus. Jie kovoja su heterocikliniais aminais – kancerogenais, kurie atsiranda kepant maistą. O auginti tokias žoleles galima tiesiog ant palangės.
8. Gydantis vainikėlis
Lauro lapai – ne tik prieskonis, verdant koldūnus ar mėsą, bet ir žaliava kamparo aliejaus gamybai. Eterinių aliejuje šviežiuose lauro lapuose – iki 3,5 proc. Šie aliejai teigiamai veikia virškinimo traktą, todėl lauro lapai tinka į patiekalus net ir tiems, kas turi laikytis gydomųjų dietų, sergant gastritu ar skrandžio ligomis.
9. Dviveidis
Bazilikas būna dviejų spalvų: tamsiai violetiniai aštrūs ir šiek tiek užapvalinti žali lapai. Šviežias bazilikas turtingas vitaminu A, taip pat geležimi, magniu, kaliu, kalciu ir vitaminu C. Ir dar žinokite: bazilikas, kaip ir česnakas, gali pašalinti druskos perteklių patiekaluose.
10. Visuomet prašom
Šviežia ir džiovinta mėta – ne tik aromatinga žolelė, tinkanti arbatai ar naminiam limonadui. Tai ir priemonė nuo pykinimo, galvos skausmo, be to, tinka prie mėsos, žuvies ir daržovių salotoms.
11. Prieinamiausia
Paprastos petražolės lapai šalina nereikalingą skystį iš organizmo ir gerina virškinimą. Petražolė puikiai tinka prie salotų, o ir šiaip – virtuvėje nepamainomas prieskonis. Juk ir auga beveik visur.
12. Eteriniai kūriniai
Anyžius turi eterinių aliejų, gerinančių skrandžio darbą ir padedančių kovoti su chronišku vidurių užkietėjimu. Nors skonis ir specifinis, tačiau vis dažniau vartojamas mūsų virtuvėse.
13. Puiki pamaina
Sergant hipertonija ir širdies ligomis uždrausti bet kokie pipirai ir jo aštrūs giminaičiai, tačiau juos galite drąsiai keisti širdžiai palankiais česnaku, krienais ir svogūnu.
14. Alternatyva yra
Net ir turint virškinamojo trakto opas, kai negalite valgyti aštrių ir sūrių patiekalų, maistui vis tiek galite suteikti panašų aromatą: sveikatai nepakenks mėta, kmynai, čiobreliai ir šalavijas.
15. Kuo skaniau, tuo naudingiau
Gvazdikėliai ir cinamonas turi įvairių fenolių – natūralių antioksidantų, saugančių organizmą nuo uždegimų ir padedančių kovoti su diabeto vystymusi.