Tai nepaprastas vanduo: struktūrizuotame ir lengvai įsisaviname vandenėlyje yra beveik visi organizmui reikalingi mikroelementai. Čia daug vitaminų (C, E, B1, B2, PP, provitaminas A), mikroelementų ir mineralų – reta daržovė tokiu kiekiu galėtų pasigirti.
Taip pat agurko sudėtį sudaro gliukozė, fruktozė, krakmolas, askorbo rūgštis, kavos ir folio rūgštis, florofilas, kalis, kalcis, fosforas, magnis, geležis, natris, chromas, chloras, cirkonis, marganas, nikelis, varis, cinkas, aliuminis, sidabras, titanas! Beveik visa Mendelejevo lentelė.
Pirma priežastis: Sveikas kaip agurkėlis!
Dėl kalio kiekio agurkai stabilizuoja kraujospūdį. Skydliaukė yra aprūpinama jodu. Varis reikalingas normaliam nervinės ir motorinės sistemų funkcionavimui. Cinkas organizme išskiria insuliną, todėl labai svarbu valgyti agurkus sergant diabetu. Geležies agurkuose daugiau nei žemuogėse ir juoduosiuose serbentuose.
Dideli kalio, silicio ir sieros kiekiai yra nepakeičiami sveikos odos, plaukų ir dantų profilaktikai.
Agurkai padeda ir nuo peršalimo: jų sultys mažina karštį, efektyviai gydo nuo kosulio, ramina nervinę sistemą ir veikia kaip antiseptikai.
Antroji priežastis: žaliasis kosmetologas
Naudosite pastoviai – jūsų nerūpestinga jaunystė tęsis amžinai!
Kosmetinių priemonių sudėtyje dažnai rasite agurkų. Jis lygina raukšles, aprūpina organizmą B grupės vitaminais, kurie šalina spuogus ir stimuliuoja natūralaus kolageno gamybą. Gerkite agurkų marinatą kaip jaunystės eliksyrą – tai karalienės Kleopatros grožio paslaptis. Tiek agurkų sultys, tiek ir marinatas teikia naudos mūsų odai, ją drėkina, aprūpina vitaminais bei mikroelementais.
Trečioji priežastis: efektyvus lieknėjimas
Agurkai atskubės į pagalbą norintiems sulieknėti, juk tai – mažiausiai kalorijų turinti daržovė. 100 g agurkų masės yra tik 145 kkal. Be to, agurkas – ląstelienos šaltinis, kuri reguliuoja žarnyno veiklą, todėl jis tiesiog nepamainomas laikantis bet kokios dietos.
Agurkuose yra unikali medžiaga – tartroninė rūgštis, kuri leidžia efektyviai lieknėti. Ši rūgštis neleidžia angliavandeniams virsti riebalais.
Be to, švieži agurkai laisvina vidurius ir šalina nereikalingą vandenį iš organizmo. O tai labai svarbu lieknėjant.
Jei nesate nusiteikę dietoms, rinkitės organizmo iškrovos dienas.
Ketvirtoji priežastis: kuo kvepia agurkai
Agurkų kvapas – vienas iš maloniųjų. Malonų kvapą suteikia jame esantis eterinis aliejus (apie 10 mg – 1 kg agurkų). Šviežio agurko aromatas šalina galvos skausmą, nemigą ar depresiją. Visi kvapai sukelia vienas ar kitas asociacijas, o štai agurkų salotos visuomet kvepia vasara ir atostogomis, jaunyste ir gaivumu.
Beje, pagal atliktus tyrimus, būtent agurkų kvapas moteriškų kvapų dešimtuke užima vieną iš pirmųjų vietų, aplenkdamas net ir gėlių aromatus.
Penktoji priežastis: naudingas kartumas
Nenusiminkite, jei netyčia atkandote kartų agurką. Nereikia jų išmesti ar pulti lupti žievės. Žinoma, kartūs agurkai išties nelabai skanūs, tačiau jų nauda slypi kitur. Kartūs agurkai turi steroidinius kukurbitacinus, kuriuos turi ir moliūgų šeimos rūšys. Kaip įrodyta, būtent kukurbitacinai skatina patologinį audinių augimą ir veikia kaip priešvėžinių susirgimų profilaktika. Todėl nesibodėkite ir valgykite. Kinijoje kartūs agurkai auginami specialiai ir iš jų gaminami vaistai.
Karčiųjų agurkų žievelę galima naudoti esant nudegimams, spuogams, bėrimams ir netgi pigmentinėms dėmėms: šią žievelę reikia nulupti, susmulkinti ir išdžiovinti į miltelius.
Kartūs agurkai tinkamesnis sergant širdies, plonosios žarnos ligomis. Taip pat jie naudingi kepenims.