Ar sulčių dieta gali pražudyti?

Pramogų pasaulį prieš keletą savaičių sukrėtė staigi ir netikėta airių roko žvaigždės Bobo Geldofo dukters Peaches Geldof mirtis. 25 metų moteris buvo rasta negyva savo bute, mirties priežastis – nenustatyta. Tiesa, vos pasklidus žiniai, pramogų pasaulio naujienų žinovai priėjo savų išvadų: štai kaip gali baigtis sulčių dieta!
Sulčių dieta. Ar viskas yra sveika?
Sulčių dieta. Ar viskas yra sveika? / Flickr.com

Peaches Geldof iš tiesų ne kartą yra viešai pasakojusi, kad nepageidaujamų kilogramų jai padeda atsikratyti sulčių dieta. Kadangi šviesiaplaukė gražuolė garsėjo ir savo nenumaldomu potraukiu bulvių traškučiams, akivaizdu, jog dietos griebtis jai prireikdavo gana dažnai. Prieš kelerius metus duodama interviu ji yra prisipažinusi: „Aš neturiu valios, bet kai pradedu laikytis sulčių dietos, viskas atrodo maždaug taip: „Turiu tai padaryti, nes reikia numesti 5 kilogramus. Aš juos numesiu, o tada ir vėl mintimis grįšiu prie bulvių traškučių. Dabar – sultys, o paskui – vėl traškučiai!“

Taigi ar sulčių dieta, kurios gerbėjų turime ir Lietuvoje, gali būti pražūtinga? Medikai neabejoja: sulčių dieta tinkama tik labai trumpiems periodams, veikiau kaip iškrovos diena, o ne kaip mitybos planas savaitei ar dar ilgesniam laikotarpiui. Laikantis sulčių dietos ilgesnį laiką, organizmas netenka baltymų ir maistinių skaidulų, o tai keičia organizmo struktūrą. Perėjus prie skysčių dietos netenkama ne tik riebalų, bet ir raumenų ląstelių, lėtėja medžiagų apykaita. Sugrįžus prie įprastos mitybos, kilogramai, kurie nukrito, grįš su kaupu – kadangi ši dieta lėtina medžiagų apykaitą, svoris pradeda augti sparčiau.

Bet jo-jo efektas – anaiptol dar ne rimčiausias argumentas prieš tokią dietą. Mintant vien sultimis, organizme sutrinka makroelementų (riebalų, baltymų ir angliavandenių) pusiausvyra. Grįžus prie įprastos mitybos, organizme staiga šokteli fosforo, magnio ir kalio koncentracija, o tai gali sukelti širdies nepakankamumą.  Taigi atsakyti į temos klausimą nesunku: taip, ekstremali sulčių dieta, kaip ir kiekviena dieta, griežtai apribojanti valgiaraštį ir nederinama su medikais, gali baigtis tragiškai.

Kas nutinka laikantis sulčių dietos?

Žvilgtelėkime, kaip vidutinio statistinio žmogaus organizmas reaguoja į sulčių dietą, kai savaitę vienintelis maistas – sultys, visai nevartojama baltymų ir riebalų, apsiribojama mažiau nei 1000 kkal per dieną:

  • Pirma sulčių stiklinė ant tuščio skrandžio. Jūsų smegenys gauna alkio signalą, į kurį atsakote stikline vaisių arba daržovių sulčių. Sultyse esanti fruktozė skatina kasą išskirti daugiau insulino, cukrus paverčiamas gliukoze ir patenka į ląsteles.
  • Po 30 minučių. Ląstelės jau įsisavino gliukozę, cukraus kiekis kraujyje sumažėja, galite pajusti svaigulį, nuovargį. Tuo metu organizmas pajunta, kad stinga kalorijų, taigi pradeda naudoti glikogeno atsargas – tai energijos forma, saugoma kepenyse ir raumenyse.
  • Po 2 dienų. Su kiekviena sulčių stikline insulino kiekis organizme šokteli iki padebesių, o tada staigiai krenta. Jūsų glikogeno atsargos jau beveik išseko. Jaučiate silpnumą, apatiją. Kadangi per dieną suvartojate tik pusę reikiamos kalorijų normos, kūnas pradeda semtis energijos iš trigliceridų, esančių riebalų ląstelėse ir baltymų, esančių raumeniniame audinyje. Net jei kasdien sportuojate, raumenų masė mažėja.
  • Po 3 dienų. Jūsų smegenys protestuoja. Pereinama į pusiau badavimo būseną, organizme sparčiai daugėja ketonų – riebalų ląstelių skilimo produktų. Ketonai naudojami energijai palaikyti, tačiau ši energija nėra pilnavertė, jums tampa sunku sukoncentruoti dėmesį, didėja dirglumas. Jei tikite, kad sultys ir badavimas valo organizmą, kaip tik po trijų dienų galite pajusti ir minčių nuskaidrėjimą, ypatingą aiškumo ir suvokimo būseną, nors medikai tai linkę priskirti placebo efektui. Organizmui ypač stinga baltymų, smegenims – amino rūgščių, medžiagos, kuri gyvybiškai svarbi už nuotaikos palaikymą atsakingiems neurotransmiteriams. Gali varginti bloga nuotaika, paūmėti depresija. Raumenyse esantys baltymai skyla į amoniaką ir šlapimo rūgštį, nepageidaujamus chemikalus, kurie patenka į jūsų kraujotaką. Dabar jūsų inkstams tenka valyti nebe su maistu patenkančius toksinus, o jūsų detoksikacijos padarinius. Ir ne tik inkstams. Nuo skysčių ir angliavandenių gausos bei kieto maisto stygiaus nemaža dalis skysčių patenka į žarnyną, dėl ko prasideda viduriavimas.
  • Po 4 dienų. Plonosios žarnos jau pakankamai ilgai neturi ko virškinti, dėl to prasideda šerelių, perkeliančių maisto elementus į kraują, atrofija. Viduriavimas gali sustiprėti, iš čia – galbūt ir dehidratacija.
  • Po 7 dienų. Pagaliau! Kietas maistas! Bet kas gi nutiko? Jūs turite mažiau raumenų. Net jei palengva perėjote prie savo įprastos mitybos, nepersivalgote, po savaitę trukusios sulčių dietos jūsų kūnui reikia mažiau kalorijų – dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir sumažėjusios raumenų masės. Taigi kalorijų perteklius, kuris dar prieš savaitę nebūtų reiškęs pertekliaus, pradeda kauptis riebalų pavidalu. Taigi jau visai netrukus prieisite išvados, kad reikia dar vienos alinančios dietos.
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis