Brokoliai – nesibaigiantis sveikatos šaltinis

Pirmieji brokolius pradėjo vartoti europiečiai. Ir nors jie žinomi prieš 2000 metų, tačiau brokolių populiarumas išaugo tik XX a.
Virti brokolius pakanka 3 minutes
Virti brokolius pakanka 3 minutes / Flickr.com

Taip atsitiko, kai mokslininkai susidomėjo šios daržovės sudėtimi. Kopūsto sudėtyje buvo rasti antioksidantai, labai didelis kiekis C vitamino ir sulforafano. Tokia sudėtis garantuoja stiprią organizmo apsaugą, net ir nuo tokių ligų kaip vėžys.

Labai svarbu brokolius paruošti taip, kad nedingtų naudingos medžiagos. Tarkim, virti juos reikia ne ilgiau 3 minučių. Užšaldyti brokoliai gali išbūti ilgesnį laiką, tačiau dalis jų naudingų medžiagų paprasčiausiai dingsta.

Kuo ypatingas brokolis?

100 g brokolio yra 4 g angliavandenių, 2 g maistinių skaidulų ir 2 g baltymo. Brokoliuose yra C vitamino dienos norma, 50 proc. A vitamino, folinė rūgštis, nikotino rūgštis, riboflavimas, tiaminas ir B6 vitaminas. Be vitaminų, brokolį sudaro ir daugybę mikroelementų, gyvybiškai svarbių mūsų organizmui: selenas, geležis, kalcis, varis, cinkas, natris, fosforas ir magnis. Labai stiprūs antioksidantai: alfa ir beta karotinai, liuteinas ir zeaksantinas.

Ir tai dar ne viskas. Brokoliuose rastos labai svarbios žmogaus organizmui riebalų rūgštys: omega-3 ir omega-6. Kaip ir kiti kopūstai, brokoliai turi savybę mažinti blogąjį cholesterolį organizme.

Brokolio nauda

Brokoliai mažina uždegiminius procesus organizme. Reguliariai maitinantis, jie mažina kvėpavimo takų uždegimus, mažina organizmo reakciją į alergiją bei slopina astmos priepuolius.

Brokoliai apsaugo nuo skrandžio opos. Tai labai puiki profilaktinė priemonė, norint išvengti žarnyno opos, kurią sukelia tam tikros rūšies bakterijos. Esant opai ir valgant brokolius, per keletą mėnesių žaizda ima trauktis.

Brokoliai padeda gydyti plaučius. Tai labai svarbu tabako mėgėjams ir žmonėms, kurių imunitetas silpnas. Brokoliai atstato baltuosius kraujo kūnelius, kurie efektingai kovoja su įvairių ligų bakterijomis.

Brokoliai ir onkologinės ligos. Seniai žinoma, kad žmonės, valgantys daug daržovių ir vaisių, dažniau išvengia onkologinių ligų. O brokolis šioje piramidėje turėtų stovėti pirmas. Ir čia padeda tas pats sulfarafanas – pagrindinis kovotojas prieš vėžį.

O kada brokolio valgyti nederėtų?

Jei jus pykina vien tik pamačius brokolį – reikėtų sunerimti ir pasitikrinti skydliaukės veiklą. Gal jums organizme trūksta jodo, nes būtent tokią reakciją iššaukia brokolis.

Kodėl organizmas taip reaguoja į kopūstėlį? Atsakymas labai paprastas. Brokoliuose yra medžiagų, kurios trukdo įsisavinti jodo junginius. Tad organizmas iš karto saugodamasis nepriima nepageidaujamo maisto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis