Grikiai – ir gerai nuotaikai

Tikriausiai nereikia aiškinti apie grikių naudą sveikatai ir figūrai. Yra ir labai daug dietų, paremtų grikiais. Deja, ne visiems patinka šios kruopos.
Grikiuose daug vitaminų
Grikiuose daug vitaminų / Flickr.com
Temos: 2 Grikiai Nuotaika

Jūs taip pat nemėgstate grikių? Tuomet nesilaikykite grikių dietos, bet paprasčiausiai kiekvieną rytą išsivirkite po dubenėlį grikių – galite pasūdyti ir pasiruošti taip, kad jums būtų skanu. Po savaitės pajusite visai kitą efektą: organizmas pats noriai priims šią košę.

Iš kur atsirado grikiai?

Grikiai – kruopos, vienmetis grikių šeimos augalas. Jų lapeliai primena širdelę arba trikampėlius – kaip pažiūrėsi. Žydintys grikiai kvepia medumi, o jų gėlytės yra rausvos arba baltos spalvos. Nenuostabu, kad aplink šiuos augalus sukinėjasi daug vabzdžių.

Sužydi grikiai birželį ir gali žydėti iki pat rugsėjo. Tai priklauso nuo grikių rūšies. Daugiausiai žydinčių – rugpjūtį.

Grikių tėvynė – Centrinė Azija, Himalajų kalnai. Mokslininkai mano, kad kultūriniai grikiai išsivystė iš laukinės padermės grikių – fagopirum tataricum.

Viduramžiais, apie XV a. grikius pradėjo įvežti į Europą, ir netrukus „juodąją košę“ pamėgo tiek vargšai, tiek ir turtuoliai.

Grikių baltymai puikiai pakeičia mėsą vegetarų racione, jie puikiai tirpsta ir yra įsisavinami. Grikiuose labai daug vitaminų: B grupės, PP, P; mikroelementų: kalcio, fosforo, geležies, vario, cinko, boro, jodo, nikelio, kobalto; organinių rūgščių: citrinos, maleino, obuolių; taip pat riebalų, baltymų, ląstelienos.

Tie, kas pastoviai valgo grikius, tampa atsparesni įvairioms ligoms. Grikiai tinka ištvermingiems ir trokštantiems jėgos. Todėl grikius rekomenduojama valgyti ir užsiimantiems profesionaliu sportu, ir vaikštantiems į sporto klubu dėl bendro tonuso. Grikiai augina raumenų masę, taip pat padeda ištverti fizinius krūvius.

Dėl didelio rutino (vitamino P) kiekio grikiai tvirtina kraujagysles, gerina kraujotaką, tinka profilaktiškai nuo aterosklerozės, anemijos, leukemijos, išėminės širdies ligos, hipertonijos.

Grikiai mažina ir „blogojo“ cholesterolio kiekį. Juos patariama valgyti sergant cukriniu diabetu, turint antsvorio.

Jei norite ilgai ir sveikai gyventi, grikiai turi būti jūsų maisto racione. Šios košės kontaindikacijų praktiškai nėra, grikius reikėtų vartoti saikingai turint problemų su padidintu kraujo krešėjimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų