Pagrindinis sistemingos mitybos ir dietų skirtumas – ilgalaikiai valgymo įpročiai pagal naują racioną. Daugelis dietų tęsiasi vieną–dvi savaites, o sisteminga mityba rekomenduojama mažiausiai trims mėnesiams.
Susidaryti individualią mitybos sistemą padeda dietologai. Sistemos pagrindas – subalansuota mityba, kurioje netruktų reikiamų vitaminų ir mineralų bei kalorijų normos užtikrinimas. Toks valgymo režimas nesukelia diskomforto, silpnumo, galvos skausmo ir alkio jausmo.
Tačiau, kaip ir bet kuri dieta, mitybos sistema pareikalaus atsisakyti nemažai mėgiamų ir įprastų produktų, dėl to galimas psichologinis nepasitenkinimas.
Mityba, turinti mažai angliavandenių
Ši mitybos sistema itin populiari Holivudo žvaigždžių tarpe. Ji pagrįsta atsižvelgiant į fiziologinius organizmo ypatumus. Jei griežtai apribosime angliavandenių suvartojimą, organizmas pradės intensyviai deginti riebalų atsargas. Į valgiaraštį reikia įtraukti mėsą, žuvį, kiaušinius, nedidelį kiekį vaisių ir daržovių. Druskos suvartojimas itin apribojimas, cukraus nevartojama iš viso. Taip pat iš meniu išbraukiama duona, riebalai ir produktai, kuriuose yra krakmolo.
Privalumai. Idealus mitybos variantas žmonėms, norintiems greitai sulieknėti. Be to, neteks skaičiuoti kalorijų ar badauti.
Trūkumai. Angliavandenių atsisakymas gali sutrikdyti medžiagų apykaitą, dėl to pablogėja bendra organizmo būklė. Toks mitybos racionas gali išprovokuoti chroniškus susirgimus.
Mitybos sistema pagal glikemijos indeksą
Anot šios mitybos sistemos kūrėjo prancūzų dietologo M. Montinjako, pagrindinė svorio didėjimo priežastis yra ne per didelis suvartojamų kalorijų kiekis, o per didelis gliukozės kiekis kraujyje. Kuo labiau pakyla cukraus kiekis, tuo stipriau juntamas alkis. Glikemijos indeksas (GI) nurodo kaip produktas padidina gliukozės kiekį kraujyje. Vartojant produktus su žemu GI, gliukozės kiekis bus normos ribose ir organizmas nereikalaus papildomų maisto porcijų.
Privalumai. Tiks tiems, kurie laikydamiesi įvairių dietų pastoviai jaučia alkį. Be to, nedingsta raumenų masė. Rekomenduojami šios mitybos produktai – daržovės, jautiena, vištiena, jogurtas ir pan. – pasižymi maistine verte, dėl to organizmui netrūksta jėgų, nesijaučia silpnumas.
Trūkumai. Prieš ką nors valgant, teks tikrinti produktą specialioje GI lentelėje. Reikės keisti maisto ruošimo įpročius, pavyzdžiui, žuvis ir mėsa pagaminta garuose turi žemą GI, o iškepus orkaitėje jų GI jau aukštas. Ši mityba nerekomenduojama turintiems inkstų veiklos sutrikimus.
Mitybos sistema pagal kraujo grupes
Šios mitybos autorius Peter D‘Adamo teigia, kad žmonių racionas turėtų būti subalansuotas atsižvelgiant į jų kraujo grupę. Žmonėms, turintiems pirmąją kraujo grupę – „medžiotojams“ – naudinga mėsa, netinkamas maistas, turintis daug angliavandenių ir pieno produktai. Antrosios kraujo grupės atstovams – „žemdirbiams“ – tinka daržovės ir javai, nepatariama vartoti mėsos. „Klajokliai“ arba trečiosios kraujo grupės žmonės gali valgyti viską, tačiau po nedaug. Ketvirtosios („naujosios“) kraujo grupės žmonės turėtų valgyti žuvį, jūros gėrybes ir žalias daržoves.
Privalumai. Pagal šią mitybą žmogus valgo tai, ką geriausiai įsisavina, organizme nesikaupia šlakai. Gerėja organizmo vidinių organų darbas.
Trūkumai. Atlikti medicininiai tyrimai neįrodė sąsajos tarp kraujo grupės ir mitybos įpročių. Raciono skirstymas į 4 kraujo grupes yra gana paviršutiniškas.