Kiekvienas žmogus yra individualus, todėl bendrų rekomendacijų nėra. Kiekvienas turi savo ypatumų ir negalavimų. Todėl nevertėtų aklai sekti draugų ar reklamos rekomendacijų. Kaip gi pasirinkti tinkamą dietą ir pasiekti užsibrėžto tikslo, nekenkiant sveikatai?
Pirma, dietos produktai turi būti įvairūs ir subalansuoti. Joje turi netrūkti vaisių, daržovių, mėsos ir žuvies, pieno produktų, grūdų. Monodietos tinka tik iškrovos dienoms. Kaloringumas turi atitikti organizmo energetinius išteklius: moterims – ne mažiau nei 1500 kkal per dieną, vyrams – ne mažiau 2000 kkal per dieną. Baltymų kiekis per dieną turi viršyti 50 g per dieną, riebalų – 70 g, angliavandenių – 200 g.
Antra, svarbus momentas yra ir svorio mažėjimo principas – ne mažiau 600 g per savaitę, ir tai yra garantija, jog pabaigę dietą jūs nesusigrąžinsite tų pačių kilogramų. Jei vis dėl to ryžotės griežtai dietai, rizikuojate, jog riebalai bus atidedami atsargai ir, pasibaigus režimui, jie vėl sugrįš.
Dieta turėtų būti skani, nes tik taip jūs ją iškęsite. Dietą reiktų pradėti, jei esate sveiki. Jei kenčiate nuo chroniškų negalavimų, mitybą turi rekomenduoti gydytojai.
Trečia, labai svarbu dietai nusiteikti morališkai. Jūs turite tikėti rezultatais ir suprasti, jog siekiant tikslo reikės pastangų.
Pradėti ir pabaigti dietą reiktų be streso organizmui. Nereikėtų sukimšti į skrandį viso šaldytuvo tik todėl, kad nuo ryt šio maisto negalėsite valgyti. Paprasčiausiai, prieš pradedant dietą, mažinkite maisto kiekį.
Ir jokiais būdais netęskite dietos, jei jaučiate, kad savijauta blogėja: jaučiate silpnumą, skrandžio skausmus, svaigsta galva.
Norint teisingai išsirinkti svorio mažinimo programą, reikėtų tik sąžiningai atsakyti į keletą klausimų.
1. Maistas jūsų gyvenime?
A. Maistas labai svarbus mano gyvenime, aš mėgaujuosi užstalėje.
B. Aš valgau iš nuobodulio arba kai nervinuosi.
C. Valgio gamyba šeimos nariams ir giminaičiams sunkina lieknėjimo procesą.
D. Aš – organizuotas žmogus ir visada sudarinėju mitybos planą, perku produktus tik pagal sąrašą.
E. Man svarbu valgyti tai, ką aš mėgstu.
2. Kas jums padeda lieknėti?
A. Gražiai atrodyti, jaustis sveika (-m) ir žvali (-iam).
B. Man padeda žmonių pavyzdys, kurie palaiko mane.
C. Aš bandžiau mesti svorį, tačiau neradau tinkamo metodo, kuris duotų norimą rezultatą.
D. Mažiau valgyti ir daugiau sportuoti.
E. Sudėtingos sistemos – griežtas produktų pasirinkimas ir kalorijų skaičiavimas, tačiau tai vargina.
3. Koks atsakymas charakterizuoja jūsų požiūrį į svorio metimą?
A. Dieta turi tikti mano gyvenimo būdui, o ne atvirkščiai.
B. Man reikalingi bendraminčiai.
C. Jei nematau greito rezultato, man viskas slysta iš rankų.
D. Aš laiminga (-as) iki to momento, kai neužsisega drabužiai ir nereikia apie tai galvoti.
E. Negaliu pakęsti plepesių apie amžinas dietas.
4. Kas stabdo jus, bandant sulieknėti?
A. Pastovus kalorijų skaičiavimas nesiderina su mano gyvenimo būdu.
B. Aš per daug valgau, kai esu vakarėliuose, nes negaliu susilaikyti.
C. Niekada nenumetu tiek, kiek noriu, todėl neturiu stimulo tęsti.
D. Aš nesu įsitikinusi (-ęs), jog normali mityba nesugrąžins man prarastų kilogramų.
E. Nenoriu jaustis lyg pastoviai laikyčiaus dietos.
Dabar paskaičiuokite, kokių raidžių surinkote daugiausiai. Rezultatas padės jums pasirinkti tinkamiausią mitybos planą.
Daugiau A. Šeimyniniai, asmeniniai reikalai ir darbas jums yra pagrindinė veikla gyvenime, todėl dieta turi pritapti prie jūsų grafiko. Iš pradžių pabandykite sumažinti porcijas. Jums puikiai tiktų Viduržemio dieta, be to, jūs mielai sportuotumėte.
Daugiau B. Jums būtinas palaikymas ir pasiekiate gerų rezultatų kartu su bendraminčiais. Rinkitės laiką, kai jūs esate dvasiškai stabilūs. Tik būkite pasiruošę, kad dieta neduos jums staigių rezultatų. Planuokite savo racioną, nes tik tuomet užtvirtinsite pasiektus rezultatus. Apdovanokite save už bet kokius pasiekimus, net ir pačius mažiausius.
Daugiau C. Jums reikia artimųjų pagalbos ir vis trūksta pasiryžimo. Iš anksto pasirūpinkite artimųjų palaikymu. Kadangi jums reikia greito rezultato, išbandykite dietas „greitukus“: obuolių, grikių, kefyro arba „modelių“ dietą. Gerkite kiek įmanoma daugiau vandens.
Daugiau D. Nereikėtų staigiai sumažinti maisto kiekio, o taip pat kardinaliai keisti savo mitybą. Susidarykite tikslų valgiaraštį. Svarbiausiai, kad jis būtų įgyvendinamas. Pabandykite vesti mitybos dienoraštį. Ir dar vienas patarimas – sudarykite valgiaraštį taip, kad šiek tiek pailsėtumėte nuo dietos.
Daugiau E. Jūs neturite nei laiko, nei noro laikytis dietų, skaičiuoti kalorijas. Jūs net nesiruošiate atsisakyti mėgiamų patiekalų. Jums reikalingi ilgalaikiai ir pastovūs pokyčiai gyvenime bei mityboje. Jie, tiesa, duos ne greitus, tačiau užtikrintus rezultatus. Tam tikros dienotvarkės ir mitybos korekcijos leis jums pasiekti užsibrėžtų tikslų. Keiskite savo skonį, daugiau judėkite ir mažinkite porcijas – suprasite, kad galite gyventi kitaip.