Kodėl gi tik 20 proc. žmonių sugeba sulieknėti ir išlaikyti pakitusias kūno formas? Štai pagrindinės dietologų įvardintos priežastys, kurios neleidžia atsikratyti antsvorio ir veda mus į neviltį.
Pirma ir pagrindinė priežastis – neteisingas kalorijų skaičiavimas. Tarkim, jūs laikotės dietos, kai reikia kasdien suvalgyti po 1200 kkal. Dailiosios lyties atstovės skaičiuoja kiekvieną kąsnį gulintį lėkštėje ir, rodos, laikosi reikalavimų. Tačiau pamiršta paskaičiuoti, kiek šaukštelių cukraus įsidėjo į kavą ar arbatą, taip pat užsimerkia, kai užkandžiauja bėgdamos pro šalį. Vadinasi, per dieną yra nusukama apie 500-700 kkal, o kartais ir daugiau. Skaičiuoti reikėtų visą maistą, esantį dienos meniu.
Antroji problema yra fizinio krūvio pervertinimas. Dauguma žmonių mano, kad išnaudoja daugiau kalorijų, nei yra iš tikrųjų. Todėl jie guodžia save, kad gali suvalgyti vieną papildomą maisto porciją, kadangi neseniai pasivaikščiojo lauke arba nuėjo į vieną treniruotę. Naivu tikėti, kad pusvalandis fizinio krūvio išspręs antsvorio problemą.
Trečioji priežastis – maisto režimo nesilaikymas. Praleisdami pusryčius, kaip taisyklė, žmonės džiaugiasi, kad neprisivalgė ir „sutaupė“ kalorijų. Tačiau džiaugtis nėra kuo. Visų pirma, nereguliari mityba pažeidžia medžiagų apykaitą. Antra, ko nesuvalgėte per pusryčius, suvalgysite likusios dienos metu. Jau dabar galite paverkti: antroje dienos pusėje medžiagų apykaita sulėtėja, todėl kalorijos deginamos sunkiau. Persivalgymas tik ištampo skrandį, todėl valgyti norisi vėl ir vėl. Griežtai laikykitės valgymo režimo ir daugiau kalorijų suvartokite pirmoje dienos pusėje.
Ketvirtoji priežastis – miego trūkumas, kuris gadina ir mūsų vaizdą veidrodyje. Jau seniai mokslininkai yra įrodę, kad miego trūkumas skatina antsvorio atsiradimą. Be to, jei nemiegate, greičiausiai valgote. Tai akivaizdu, kaip dukart du.
Taigi, jei norite išspręsti antsvorio problemą, visų pirma sureguliuokite maisto ir miego režimą. Tai vienas iš būdų nuraminti jūsų organizmą. Ramybė ir reguliari mityba – puiki persivalgymo profilaktika.
Kitos problemos – kalorijų skaičiavimas ir fizinis aktyvumas – taip pat išsprendžiamos. Su savimi nešiokite užrašų knygelę arba parsisiųskite programėlę į išmanųjį telefoną, padedančią fiksuoti suvalgytas kalorijas. Mažinkite cukraus ir riebalų kiekį maiste, jei nenorite atsisakyti mėgiamo maisto. Fizinį aktyvumą fiksuoti padės žingsniamatis, kurį, beje, taip pat galite atsisiųsti į išmanųjį telefoną.
O štai ir dar keletą rekomendacijų, siekiantiems išlaikyti normalų svorį:
- Atsisakykite žalingų produktų, tokių kaip dešra, tortai, traškučiai, alkoholis. Juos galite pakeisti: dešrą – paukštiena ir žuvimi, tortą – zefyru ir marmeladu, alkoholį – kava ar arbata.
- Sumažinkite patiekalų porcijas – bent jau ketvirčiu. Pradėkite nuo lėkščių: juk mažesnėse lėkštėse mažiau telpa. Tai realus žingsnis link lieknėjimo, kuris nesuteiks diskomforto.
- Daugiau judėkite. Jei jums nepatinka aktyvus sportas, paprasčiausiai vaikščiokite.
- Susidarykite filmoteką iš mėgiamų filmų, nusipirkite keletą įdomių knygų. Užmuškite stresą ir gerinkite nuotaiką pasauliniais šedevrais, o ne šokoladu.
- Daugiau bendraukite! Jau geriau išnarstykite po kaulelį savo blogai nusiteikusį direktorių, nei suvalgykite kilogramą ledų. Apkalbos padeda nusigręžti nuo savų problemų, be to, mažina stresą ir įtampą. Įrodyta!