Net 90 proc. madingų dietų – paprasčiausias reklaminis produktas. Pavyzdžiui, Pierre‘as Dukanas, sukūrė dietą ir pavadino savo vardu. Milijonai žmonių stengiasi atsikratyti viršsvorio pagal šios dietos rekomendacijas, pelnas nuo parduotų knygų ir kt. produktų, pavadintų Dukano vardu sudaro apie 100 mln. eurų kasmet, o tuo tarpu net 80 proc. žmonių, kuriems pavyko atsikratyti papildomų kilogramų laikantis šios dietos, po kurio laiko vėl įgauna savo buvusį svorį.
Ką gi, reklama tam ir skirta, kad būtų uždirbami pinigai. Tačiau nepameskite sveiko proto, blaivaus mąstymo, atidžiai analizuokite naujausių dietų rekomendacijas, darykite savo išvadas.
Kas slypi už populiarių dietų?
Prie pačių populiariausių dietų šiuo metu galima priskirti mažo kaloringumo dietas (Atkinso, japoniška, „kremliaus“ ir pan.) ir mažai riebalų turinčias dietas. Visos šios dietos pasižymi apribojimais. Draudžiami arba ribojami angliavandeniai bei riebalai arba iš karto abu. Neribotais kiekiais leidžiama vartoti tik baltymus.
Tokia dieta neturi visiškai nieko bendro su normaliu subalansuotu racionu. Racione turi būti baltymų, riebalų ir angliavandenių, taip pat jame privalo netrukti reikiamų vitaminų, mineralų bei mikroelementų.
Mityba, paremta vien baltyminiais produktais gali turėti rimtų neigiamų pasekmių.
Angliavandeniai – gyvybiškai svarbi mitybos dalis. Jei jų racione per mažai, pirmiausia, organizme ima trūkti gliukozės, kurios šaltinis ir yra angliavandeniai. Gliukozė – raumenų energijos šaltinis. Jei organizmas pajaučia angliavandenių trukumą, tuomet gliukozės gamybai pradeda naudoti savo baltymus ir riebalus, tame tarpe net limfocitų baltymus, kurie atsakingi už mūsų imunitetą. Tokiu atveju, žmogus tampa neatsparus įvairioms ligoms.
Be to, tokia neracionali baltyminė mityba gali pakenkti metabolizmo sistemai, atskiriems organizmo organams, pirmiausia, inkstams, sąnariams ir žarnynui.
Išbraukus iš savo meniu angliavandenių šaltinius – įvairios košės, duona, daugelis daržovių ir vaisių – mityba tampa itin skurdi vitaminais ir mineralais.
Taip pat neprotinga iš savo meniu visiškai išbraukti riebalus. Visų pirma, rizikuojama, jog organizmas nebeįsisavins riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E, K), o tai pablogins kalcio ir kitų mineralų įsisavinimą. Antra, sutrinka normali hormonų sistemos veikla, ypač tai gresia moterims.
Normaliam organizmo funkcionavimui, kas dieną būtina suvartoti 40–50 g įvairių riebalų. Būtent riebalai dalyvauja termoreguliacijos procesuose, yra energijos ir jėgų šaltinis, suteikia odai skaistumo, plaukams – blizgesio.
Kyla klausimas kodėl gi tokios dietos populiarios ir kaip jos padeda numesti svorio? Esmė tame, kad bet koks raciono apribojimas ir kontrolė sumažina suvartojamų kalorijų kiekį, ypač dietos pradžioje, kuomet žmogus dar būna kupinas entuziazmo. Mitybos režimo pakeitimas, raciono apribojimas organizmui sukelia nemažą stresą, o to rezultatas – riebalinės masės sumažėjimas.
Kuo kenkia monodietos?
Monodietos siūlo tam tikrą laiką (vieną, dvi savaites) apriboti savo racioną tik vienu produktu, kartais leidžiama vartoti minimaliai ir kitų produktų. Tokių dietų begalė: greipfrutų, arbūzų, kefyro, ryžių, grikių ir pan.
Jei dietos vienintelis tikslas – atsikratyti nereikalingais kilogramais, tuomet taip, beveik visos monodietos yra sėkmingos, jų dėka per trumpą laikotarpį galima sumažinti kūno svorį. Tačiau jei iš dietos tikitės sveikatos, geros nuotaikos ir stabilaus rezultato, tai periodinis dietos laikymasis vargu ar garantuos pastovų svorį.
Net savaitinė grikių dieta (griežtai jos besilaikant) gali pakenkti sveikatai ir savijautai. Nors atrodytų vargu ar galima rasti naudingesnį produktą nei grikiai, kuriuose gausu ir baltymų, ir angliavandenių, ir ląstelienos, ir mineralų, ir B grupės vitaminų, ir kt. naudingų medžiagų. Visgi, toks ribotas vien grikiais meniu yra labai monotoniškas. Apie jokią subalansuotą mitybą nėra kalbos. Jei nesiekiate harmoningo gyvenimo būdo, norite greitai, konkrečiu tikslu (pvz., Naujųjų Metų šventei) atsikratyti kelių kilogramų, o kas toliau – nesvarbu, tuomet monodieta jums tinkamas variantas.
Tačiau, gerai pagalvokite: kokio rezultato siekiate. Ar greitai negrįš visi ištirpę kilogramai su kaupu? Kūno linijų padailinimui yra ir kitų, saugesnių, racionalesnių, labiau subalansuotų, veiksmingesnių metodų.
Lieknėkite protingai
Be teisingos mitybos negalėsite džiaugtis gera sveikata. O jei maitinsitės subalansuotai, tinkamai, tuomet ir viršsvorio problemos išvengsite. Pirmiausia, reikėtų išsiaiškinti kodėl ir kada priaugote per daug svorio. Gali būti, kad svoris pradėjo didėti ne tik dėl neteisingos mitybos. Paanalizuokite, kuomet susiformavo netinkami mitybos įpročiai.
Ar jūs pasirengę permainoms, gyvenimo būdo pakeitimui? Nes, kad atsikratytumėte nereikalingų kilogramų, ne mėnesiui ar metams, o visiems laikams – turbūt teks daug ką keisti savo gyvensenoje. Greičiausias kelias figūrai padailinti – dieta. Tačiau, jei pasirinkta dieta negali tapti jūsų gyvenimo būdo dalimi, tuomet šis kelias niekur neveda.