Keletą įdomių faktų apie ryklius:
- rykliai neturi kaulų, o jų skeletą sudaro kremzlinis pagrindas,
- ryklio nauji dantys be paliovos eilėmis formuojasi gyvūno nasruose. Normaliai dantys pasikeičia per aštuonias dienas,
- kai kurie rykliai per visą gyvenimą pakeičia iki 30000 dantų,
- vidutinis ryklio amžius yra 25 metai, tačiau kai kurie rykliai gali išgyventi iki 100 metų.
Ryklių taukų sudėtyje yra daugybe naudingų žmogaus organizmui medžiagų geležis, varis, cinkas, omega 3, vitaminai A, D, E. Tačiau pagrindinės sudėtinės dalys, dėl kurių ryklių toks ypatingas imunitetas yra alkilgliceroliai ir skvalenas.
Alkilgliceroliai yra ląstelių membranų fosfolipidų sudėtyje. Tai natūralūs imunostimuliatoriais, kurių poveikis didina ( skatina) T ir B limfocitų ir makrofagų aktyvacija, tokiu būdu padeda stiprinti imuninę sistemą. Be to alkilgliceroliai padeda panaikinti būtent tuos organizme susidariusius laisvuosius radikalus, kurie skverbiasi į žmogaus ląstelės vidų, kur jie yra patys pavojingiausi, nes ten laisvieji radikalai pažeidzia ląstelių struktūrą ir tokiu būdu ląstelės tampa labiau pažeidžiamos virusų.
Alkilglicerolių yra motinos piene, žmogaus kaulų čiulpuose, kepenyse ir blužnyje. Žmogaus kaulų čiulpuose alkilglicerolių yra 0,2 proc., motinos piene - 0,1 proc. (būtent alkilgliceroliai, esantys motinos piene ir padeda pirmų mėnesių kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių infekcijų), karvės piene - 0,01 proc. Ryklio taukuose šios veikliosios medžiagos yra 10-30 proc.
Skvalenas - plati antimikrobine medžiaga. Veikia Candida, E.coli, streptokoka, stafilokoka, pseudomona. Skvalena padeda aprūpinti deguonimi audinių ląsteles, tokiu būdu aktyvuoja sveikų ląstelių augimą. Kai audiniuose gausu deguonies, sulėtėja arba iš viso blokuojamas piktybinių ląstelių augimas. Skalenas svarbus antioksidantas. Jis akumuliuojasi odoje, tokiu būdu padeda apsaugoti oda nuo UV spinduliu.