Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sveikas užkandis mokyklinukui. 10 patarimų

Gerai, jei jūsų vaikas mokykloje valgo pilnavertį maistą. Tačiau ką daryti, jei valgykla siūlo tik bandeles ir sausainius, o kelias iš mokyklos nusėtas įvairiais kioskais, siūlančiais ne itin sveiką maistą. Išeitis viena – įdėkite vaikui užkandžius iš namų.
Priešpiečių dėžutė
Priešpiečių dėžutė / Melissa, Flickr.com

Štai dešimt patarimų tiems, kurie nori, kad vaikas į mokyklą neštųsi naminį maistą.

  1. Vaikai linkę girtis vieni prieš kitus, ne išimtis ir maistas. Nepagailėkite ir įsigykite ryškią priešpiečių dėžutę su simpatiškais paveikslėliais. Dėžutė gali būti suskirstyta į skyrius. Dėžutėje išdėliokite įvairių formų sumuštinukus, juokingus veidelius iš daržovių, pagaminkite širdelės formos virtą kiaušinį – idėjų tikrai rasite.
  2. Ilgoji pertrauka, kurios metu galima pavalgyti, trunka nuo 15 iki 20 minučių. Įsitikinkite, kad maisto produktų pakuotės lengvai atsiplešia ir jų nereikia kirpti ar nuvalyti. Priešingu atveju, nenustebkite, kad vaikas taip ir liko nevalgęs arba jo kuprinė po išsitaškiusio maisto liko nešvari.
  3. Maži vaikai nesugeba suvalgyti visko daug per vieną kartą. Pagaminkite daug mažų sumuštinukų vietoj vieno didelio, supjaustykite obuolį, bet nedėkite jo viso. Kuo mažesnės porcijos – tuo įvairesni ir užkandžiai.
  4. Mažas porcijas labai linksma valgyti, ir labai paprasta dalintis su draugais. Maži varškės apkepo gabalėliai, morkos šiaudeliai, smulkiai supjaustyti vaisiai – visu šiuo gėriu galima pasimaitinti ir dar su draugais apsikeisti. Nepamirškite ir kitų smulkių produktų – džiovintų vaisių ir riešutų.
  5. Sumuštiniai su ta pačia duona labai greitai atsibosta. Todėl naudokite įvairius duoniukus, vaflius ir plonus lavašus.
  6. Nepiktnaudžiaukite naujienomis ir eksperimentais, jei tai vaikiški pietūs. Vaikai iš prigimties yra konservatoriai, todėl tik 10-12 kartų paragavę naują maistą, jie prie jo pripras. Jei vaikas maitinasi sveikai ir jam patinka užkandžiai, nieko ir nekeiskite arba pridėkite naujovių po truputį – ne daugiau nei vieną maisto produktą per savaitę.
  7. Pakepintos ant griliaus daržovės, grūdinė duona ir vaisiai – puikus pasirinkimas, nes ląsteliena išlieka, ir vaikas liks sotus. Stenkitės, kad kuo daugiau sveiko maisto užimtų priešpiečių dėžutę.
  8. Jei užkandžius ruošiate ryte, pasirūpinkite, kad tai būtų produktai iki pietų išliekantys švieži. Nereikėtų į dėžutę dėti karštų arba šaltų produktų – taip mikrobai vystosi greičiau. Atsisakykite dešros gaminių ir kietojo sūrio – sušilus jie išskiria riebalus, be to, tampa ne itin skanūs.
  9. Netepkite sumuštinių, tegul iš atskirų ingredientų juos susidėlioja pats vaikas. Taip ilgiau maistas išsilaikys šviežias, neprakvips, o vaikui bus smagu „susidėlioti dėlionę“.
  10. Nepamirškite gėrimų. Jei nenorite vaikui duoti sulčių iš pakelio, įsigykite ryškią gertuvę ir patys ruoškite nesaldžius gėrimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs