Vadovaujantis tradicijomis, Šv. Kūčių stalą turi dengti 12-ka patiekalų. Tradiciškai – tai kepta ir marinuota žuvis, 3-jų rūšių silkė, baltoji ir krabų mišrainės, moliuskų salotos, kučiukai, pyragėliais su grybais, aguonų pienas, kisielius.
Kuriems iš šių patiekalų ar jų sudėtinių dalių galite būti alergiški? VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto duomenimis, karvės pieno baltymai, vištos kiaušinio baltymas, žemės riešutų, žuvies baltymai, kai kurie javų ir obuolių alergenai yra priskiriami prie pirmosios klasės alergenų. Būdingiausi antrosios klasės alergenai yra šie – bananai, kiviai, avokadai, vyšnios, morkos, salierai ir bulvės. Mėsos šiame alergenų sąraše nėra.
Taigi, turintiems alergiją išvardytiems produktams, būtina atkreipti dėmesį, ar kuriame iš patiekalų nėra kurio nors iš būdingųjų alergenų. Tiesa, suaugusiems laikytis savistabos yra paprasčiau nei vaikams, kurie „valgo akimis“. Kokių atsargumo priemonių turi imtis mažamečių vaikų tėvai?
Išskirtinis dėmesys vaikų racionui
„Mažamečiai vaikai Lietuvoje labiausiai alergiški, kaip įprasta, egzotiškiems įvežtiniams vaisiams, ypatingai citrusiniams; saldumynams, ypatingai šokoladiniams; įvairiems vaisvandeniams, ypatingai „Fantai“, „Coca Colai“, „Spritui““, – teigia Pilaitės sveikatos namų „Gyda“ vaikų gydytoja Rima Tijūnėlienė.
Gydytojos pastebėjimu, kalbat apie mėsos ir žuvies patiekalus, kurių gausu ant Kalėdinio stalo, reikėtų vengti neįprastų sudėtinių patiekalų, ypatingai pagamintų iš neragautų maisto produktų.
švenčių metu vaikus reikėtų maitinti dažnai valgomu įprastu maistu, nepadauginti saldumynų
„Nerekomenduočiau vaikams duoti žuvies, kurioje gausu kaulų ir ašakų, dėl galimo virškinamojo trakto mechaninio pažeidimo (ašakos įstrigimo ryklėje).
Vaikams tinkamiausia yra šviežiai pagauta žuvis ar šviežia šaldyta žuvis (sušaldyta laikoma ne ilgiau 3 mėnesius), taigi perkant reikėtų žiūrėti į etiketę, kada ji sušaldyta“, – papildo R.Tijūnėlienė.
Iš mėsos rūšių gydytoja pataria rinktis triušieną, veršieną arba kalakutieną. Jos teigimu, švenčių metu vaikus reikėtų maitinti dažnai valgomu įprastu maistu, nepadauginti saldumynų.
Kaip atpažinti alerginę reakciją?
Jei vaikas pradeda vemti, viduriuoti, tėvams sudėtinga atskirti, ar tai funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas, ar žarnyno infekcija, ar alerginė reakcija maistui.
lietuviai turėtų vengti itin riebių produktų, kurie didina cholesterolio kiekį kraujyje bei skatina nutukimą
„Jei negalavimas pasireiškia odos pakenkimu – išbėrimu, ar veido gerklų patinimu ir apsunkintu kvėpavimu, tai tada galima tikrai galvoti apie alergiją maisto produktams, ar kitiems alergenams. Jei ant kūno atsiranda panašus į sudilginimą bėrimas – didelės pūkšlės – vaikui būtina duoti priešalerginių antihistamininių vaistų (pvz: aerius, zyrtec, loratadin, tavegil ir kt.).
Bėrimui nepraeinant ar plečiantis kreiptis į gydymo įstaigą. Jei atsiranda veido ar liežuvio patinimas, rijimo ar kvėpavimo sutrikimas, bendras silpnumas būtina skubiai kreiptis į GMP ar ligoninės priėmimą“, – teigia gydytoja.
Suaugusiųjų priešas – cholesterolis
Lietuvos nacionalinės virėjų komandos šefas Darius Dabrovolskas pastebi, jog lietuviai turėtų vengti itin riebių produktų, kurie didina cholesterolio kiekį kraujyje bei skatina nutukimą.
„Tiems, kurie turi širdies ir kraujagyslių sutrikimų siūloma rinktis patiekalus iš vištienos, kalakutienos ar jautienos, nes tai liesos mėsos rūšis. Kiaulienos, kurioje yra didelis cholesterolio kiekis, patariama atsisakyti“, – teigia virtuvės maestro.
Vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems pasireiškia senatvės požymiai, šefas siūlo rinktis virtus arba troškintus liesos paukštienos patiekalus, vengti riebaluose keptų patiekalų.