Jei atsisakydami vakarienės ir sulieknėsite, šis procesas truks neilgai. Vakarinis nevalgymas gali padidinti apetitą dienos metu ir tuo pačiu padidinti kalorijų vartojimą per dieną. Be to, tai gali sukelti ir skrandžio negalavimus.
Reti ir gausus valgiai gali sąlygoti tokius sunkius susirgimus, kaip gastritą, cholecistitą ar pankreitą. Didelės porcijos užkemša organizmą, maistas sunkiau virškinamas. Todėl norint reguliuoti savo svorį, reikia valgyti reguliariai ir numatytą maistą. Tarp valgio turi būti 4-5 valandos, o naktį skrandžiui reikia duoti pailsėti apie 10 valandų. Taigi, vakarieniauti, kaip ir pusryčiauti tiesiog būtina. Tik vakarienė turi savo taisykles.
Optimalūs „vakariniai“ produktai:
- Neriebūs. Virškinant riebų maistą sustiprėja kraujo tekėjimas į skrandį, atsiranda sunkumo jausmas.
- Lengvai virškinami. Miego metu medžiagų apykaita sulėtėja ir sunkaus maisto organizmas nespėja suvirškinti. Vakarienei netinka sunkiai virškinamas maistas (kepta mėsa, grybai, pupos). Jų valgymas gali sutrikdyti miegą, skatinti galvos skausmą ir tynimus. Idealūs vakariniai produktai – tie, kurie suvirškinami per tris valandas. Tai žuvis, jūros gėrybės, vaisiai, daržovės.
- Žemo kaloringumo. Kaloringus patiekalus rekomenduojama suvalgyti iki 15 val., kadangi daugiausiai energijos mums reikia tarp 9 ir 16 valandos. Vakarienei reikėtų palikti apie 25 proc. paros raciono (apie 400-450 kkal).
- Padedantys užmigti. Tai produktai, kuriuose gausu kalcio, reguliuojančio galvos smegenų darbą, ir magnio, padedančio raumenims atsipalaiduoti. Jų gausu žuvyje, kopūstuose, žaliuose žirneliuose, žalumynuose. Ramiam miegui padės triptofano aminorūgštis, kurios rasite bananuose, tune, kalakutienoje, datulėse. Šiuos produktus rekomenduojama valgyti 1,5-2 valandas iki miego.
Optimalus vakarienės meniu visai šeimai (apie 400 kkal)
- Vaikiškas.
Grikių košė su pienu, jogurtas, stiklinė pieno.
Varškės apkepas, virtas kiaušinis, kisielius.
- Mergaitiškas
Vaisių desertas (salotos iš obuolių, apelsinų, kriaušių, aplietos nesaldžiu jogurtu).
Bulvių užkepėlė su mėsa, sultys.
- Paauglių
Makaronai su jūros gėrybėmis arba sūriu.
Varškėtukai arba koldūnai, sultys.
- Tėvams
Kepta žuvis (200 g), troškintos daržovės.
Virta mėsa (200 g), troškintos daržovės.
- Seneliams
200 g neriebios varškės, sausainiai.
Omletas su mėsa arba žuvimi.
Gėrimai, tinkantys vyresniems: kefyras, pasukos, džiovintų vaisių kompotas.