Vykdami į miškus ar žvejoti apsirenkite taip, kad liktų kuo mažiau nepridengtų kūno vietų. Išėję iš miško bei grįžę namo iškratykite drabužius, išsišukuokite plaukus, apsižiūrėkite visą kūną. Galite naudoti specialias nuo erkių apsaugančias priemones, kurių kvapas padaro jus nepatrauklius šiems gyviams.
Pirmoji pagalba įsisiurbus erkėms:
• Jei pastebėjote įsisiurbusią erkę, stenkitės kuo greičiau ją ištraukti - suimkite erkę pincetu ar pirštais kuo arčiau galvos ir sukamuoju judesiu iš lėto traukite.
• Jokiu būdu netepkite erkės riebalais.
• Ištraukę erkę, įsisiurbimo vietą nuplaukite vandeniu su muilu, patepkite dezinfekuojamuoju tirpalu - 70 proc. spiritu.
• Ištrauktą erkę įdėkite į stiklainį, uždenkite ir laikykite – gal reikės patikrinti, ar ji neužsikrėtusi.
• Kreipkitės į gydytoją.
Jeigu ištraukėte įsisiurbusią erkę, bet nesikreipėte į gydytoją, 3–4 savaites stebėkite savo būseną. Jei kyla temperatūra, pradeda skaudėti galvą, atsiranda mieguistumas, raudonas bėrimas, šaltkrėtis, raumenų skausmai, kreipkitės į gydytoją ir būtinai pasakykite, kad buvo įsisiurbusi erkė.
Nuo erkinio encefalito apsaugo trys skiepų dozės: 97 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui mažiausiai trejiems metams. Jei erkė įsisiurbia neskiepytam žmogui, ligos išvengti padeda imunoglobulinas. Šis preparatas veiksmingas, jei jį pradedama vartoti praėjus ne daugiau kaip 3 paroms nuo erkės įsisiurbimo. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos dar nėra – belieka saugotis erkių.