Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) Skubios pagalbos skyriuje šiemet teko gydyti vieną gyvatės sugeltą vyrą. Pasak skyriaus gydytojos Džinos Gineikienės, angis į ranką įgėlė vidutinio amžiaus vyrui iš Kazlų Rūdos. Pagalbą jam suteikė Kauno medikai, nes artimesnės ligoninės neturėjo antivenino – serumo nuo gyvatės įgėlimo.
Anot medikės, į klinikas tokių pacientų atvežama neretai. „Bent vieną serumo ampulę privalo turėti kiekviena gydymo įstaiga, ypač tos, kurios yra šalia įprastų grybavimo, uogavimo vietų. Tačiau šis preparatas nepigus – viena ampulė kainuoja 300-400 litų, o jo prireikia nedažnai. Galbūt dėl to ligoninės nepagalvoja apsirūpinti šia priemone“, - svarstė KMUK gydytoja.
Anksčiau manyta, kad gyvatės įgeltam žmogui galima padėti užveržiant koją ar ranką, bandant iščiulpti nuodus. Tačiau, D.Gineikienės teigimu, to daryti nereikėtų. „Vienintelis dalykas, ką patartina daryti be medikų, šaldyti įgeltą vietą. Pjauti, kąsti ar čiulpti negalima“, – tvirtino gydytoja.
Pasak jos, įkandus gyvatei žmogus turėtų būti kuo mažiau judinamas, pažeista galūnė šiek tiek pakelta. Jei yra iš ko, patartina padaryti įtvarą, kuris neleis judėti rankai ar kojai (į galūnes gyvatės įgelia dažniausiai), kol žmogus bus perduotas medikams. Jiems gyvatės įgeltą žmogų reikėtų pristatyti kaip galima greičiau.
Pasaulyje yra apie 450 rūšių nuodingų gyvačių, tačiau realų pavojų žmogaus sveikatai kelia tik apie 19 proc. visų gyvačių rūšių. Lietuvoje pasitaiko tik viena nuodingų gyvačių rūšis – angis.