„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 08 25 /23:18

Mirė JAV astronautas Neilas Armstrongas – pirmasis žmogus, išsilaipinęs Mėnulyje

Šeštadienį, būdamas 82-ejų, mirė JAV astronautas, pirmasis žmogus, išsilaipinęs Mėnulyje, Neilas Armstrongas, praneša BBC.
Neilas Armstrongas
Neilas Armstrongas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šį mėnesį jam buvo atlikta širdies šuntavimo operacija.

Mėnulyje misijos „Apollo 11“ vadas N. Armstrongas kartu su astronautu Edinu „Buzzu“ Aldrinu išsilaipino 1969-ųjų liepos 20 d. Šis istorinis įvykis astronauto tada buvo apibūdintas kaip: „Tai mažas žingsnelis žmogui, tačiau milžiniškas šuolis žmonijai.“

Pirmasis pasivaikščiojimas Mėnulyje truko 3 val.

Praėjusį lapkritį N. Armstrongas kartu su kitais trimis astronautais gavo Kongreso aukso medalį, aukščiausio lygio Jungtinių Valstijų apdovanojimą civiliams. 

VIDEO: Neil Armstrong interview, BBC 1970.
VIDEO: First Moon Landing 1969

Papildyta 23.18 val.: JAV astronautas nenoriai kalbėdavo apie 1969 metais įvykdytą misiją į Mėnulį ir buvo sutikęs duoti tik keletą interviu apie šią kelionę.

Tačiau Australijos Buhalterių kompanijai (CPA) pavyko vyrą įkalbėti nusifilmuoti vienos valandos trukmės interviu, kuriame astronautas pasakoja apie nusileidimą ir pirmuosius savo žingsnius Mėnulyje. Interviu rasite čia.

Piloto licenciją gavo būdamas šešiolikos

Kaip rašyta BNS apžvalgoje apie N. Armstrongą, 1930 metų rugpjūčio 5 dieną Vapakonetos miestelyje (Ohajas) gimęs N.Armstrongas dar vaikystėje susižavėjo lėktuvais, o paauglystėje dirbo viename vietos oro uoste.

Sulaukęs 15 metų jis pradėjo mokytis skraidyti, o per 16-ąjį gimtadienį gavo piloto licenciją.

Tapęs JAV Karo laivyno lakūnu N.Armstrongas atliko 78 misijas Korėjos kare. Jis studijavo aeronautikos inžineriją Perdju universitete Indianoje, o vėliau įgijo aeronautikos ir kosmoso magistro laipsnį Pietų Kalifornijos universitete.

1955 metais jis tapo Kalifornijoje įsikūrusios Edwardso oro pajėgų bazės Greitųjų skrydžių stoties lakūnu bandytoju, kurioje išbandė apie 50 įvairių orlaivių.

Po septynerių metų Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) atrinko N.Armstrongą į astronautų ruošimo programą, kurį vyko Teksaso mieste Hjustone.

Prikurta daugybė sąmokslo teorijų

Atsistatydinęs iš NASA 1971 metais N.Armstrongas beveik dešimtmetį dėstė aviacijos ir kosmoso inžineriją Sinsinačio universitete, taip pat buvo kelių kompanijų, tokių kaip „Lear Jet“, „United Airlines“ ir „Marathon Oil“, valdybų narys.

Pirmasis Mėnulyje išsilaipinęs žmogus išgarsėjo visame pasaulyje, tačiau vengė atsidurti dėmesio centre. Viename iš nedaugelio duotų interviu N.Armstrongas 2005 metais sakė televizijai CBS, jog nesijaučia nusipelnęs jam rodomo dėmesio.

„Nebuvau išrinktas būti pirmasis – tiesiog buvau išrinktas vadovauti tam skrydžiui. Šis vaidmuo man atiteko atsitiktinai", – aiškino jis.

Dešimtis metų manyta, kad N.Armstrongui tariant pirmuosius žodžius Mėnulyje buvo užsikirtęs liežuvis ir kad jis neištarė vieno žodžio.

Tačiau praėjus 37 metams po to skrydžio vienas ekspertas iš Australijos šiuolaikiniais metodais ištyrė smarkių trikdžių iškraipytą ryšio su astronautais įrašą ir nustatė, kad frazė buvo ištarta teisingai.

N.Armstrongas taip pat paneigė sąmokslo teorijų šalininkų pareiškimus, jog pirmasis astronautų išsilaipinimas Mėnulyje tebuvo didžiulė klastotė, taip pat kad jis tapęs musulmonu, kai išgirdo Mėnulyje islamiškąjį raginimą melstis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų