Paskelbtos taisyklės, kaip bus galima keliauti po Baltijos šalis

Tęsdami glaudų bendradarbiavimą kovoje su koronavirusine infekcija (COVID-19), trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – sveikatos apsaugos ministrai sutarė dėl tolimesnių bendrų veiksmų. Numatyta, kaip ir kokiomis sąlygomis, atveriant sienas viena kitos piliečiams ir teisėtai gyvenantiesiems, galėsime išvykti, ką turėsime daryti grįžę ir kokiomis sąlygomis į mūsų šalį galės atvykti latviai ir estai. Apie tai Sveikatos apsaugos ministerija skelbia pranešime spaudai.
Latvija
Liepojos pajūris / Liepojos turizmo informacijos centro nuotr.

Išvykti galėsime, jei dviejų savaičių laikotarpiu nekeliavome užsienyje, taip pat, jei neturime koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų, o grįžę iš šių šalių izoliuotis neprivalėsime, jei keliausime tik po jas, t. y. nevyksime niekur kitur už Latvijos ir Estijos teritorijų. Tuo metu, Lietuvos piliečiai ir teisėtai mūsų šalyje gyvenantieji, per šias šalis grįžtantys iš kitų užsienio valstybių, Lietuvoje privalės izoliuotis 14-lika dienų.

Latvijos, Estijos piliečiai ir šiose šalyse teisėtai gyvenantieji, atvykę į Lietuvą, izoliuotis taip pat neprivalės, jei per 14 dienų iki atvykimo į Lietuvą nebuvo išvykę iš savo šalių ir neturės koronavirusinei infekcijai būdingų požymių. Be to, išimtys susitarime su Baltijos šalimis įvirtintos ir Lietuvos piliečiams bei nuolat teisėtai gyvenantiesiems, keliavusiems Lenkijoje, bei Estijos piliečiams ir nuolat teisėtai gyvenantiems, keliavusiems Suomijoje.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, tai pirmas koordinuotas kelių valstybių atsakas lengvinant sienų režimą. Tad ieškome geriausių sprendimų, kurie būtų patogiausi keliaujantiems žmonėms ir leistų užtikrinti tinkamą prevenciją.

„Šiandien yra ta diena, kai visame pandemijos kontekste, galima šiek tiek pasidžiaugti įtvirtintu susitarimu, atversiančiu galimybes keliauti. Kartu norisi padėkoti, gal ir avansu, toms institucijoms, kurios susivienijusios dirba, kad procesas pasienyje būtų sklandus. Iššūkių tikrai yra, nes turime apgalvoti, kaip užtikrinti, kad nesusidarytų eilės, žmonėms netektų laukti. Juk tikrai ne vienas, ypač šiltėjant orams, suplanuos savaitgalio išvykas ir sekmadienio pavakarę nuspręs sugrįžti. Ir ta apkrova teks sienos su Latvija kirtimo punktams", – sako ministras A.Veryga.

Dėl to, anot jo, labai svarbu, kad visi būtume atsakingi ir susiplanuotume ne tik tai, ką nuveiksime išvykę, bet ir išsiaiškintume, kokiomis sąlygomis galime vykti į Baltijos kaimynes. Kitaip tariant, žmonės turėtų išsiaiškinti, kokias prevencijos priemones taiko tiek Latvija, tiek Estija. Susitarime numatyta, kad atvykę keliautojai galėtų gauti trumpąsias SMS žinutes su informacija apie koronavirusinės infekcijos prevencijos priemones, taikomas konkrečiose šalyse.

Taip pat labai svarbu įvertinti reikalavimus, jog nuvykę, negalime išvykti į kitas šalis. Antraip – sugrįžus, izoliacija bus privaloma. Sienų atvėrimas viena kitos žmonėms galioja su tomis valstybėmis, kuriose epidemiologinė situacija yra panaši ir nėra reikalo būti užsidarius ir saugotis vieni kitų.

Svarbu tai, kad visi grįžtantieji bus skenuojami termovizoriais, siekiant įvertinti žmonių kūno temperatūrą. Jei žmogus išvyko iš Lietuvos į Latviją, Estiją ir nebuvo niekur kitur, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pateikiamos anketos jam pildyti nereikės.

Tuo metu, jei žmogus buvo išvykęs už Estijos, Latvijos valstybių teritorijų, jis privalo užpildyti anketą (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form), kuria sutinka laikytis izoliacijos sąlygų. Apie tai keliautojams informacija bus pateikiama pasienio punktuose įrengtuose stenduose. Juos įrengti pavesta Pasienio kontrolės punktų direkcijai operacijų vadovo sprendimu.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sako, kad labai svarbu, jog grįžtantieji anketą užsipildytų elektroniniu būdu, kad pasienyje užtruktų kuo trumpiau.

„Labai raginame tuos žmones, kurie keliavo kitur, tai yra, ne tik Latvijoje, Estijoje, užpildyti anketą elektroniniu būdu tam, kad nesusidarytų eilės pasienio punkte. Taip bus greičiau ir patogiau visiems. Taip pat šiuo metu ieškoma galimybių, kad visi keliautojai gautų trumpąsias SMS žinutes į savo telefonus su nuoroda, kaip anketą turi užpildyti, jei buvo išvykę už šių valstybių ribų", – sako R.Lingienė.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo šio pirmadienio į Lietuvą dėl darbo, verslo ar studijų gali atvykti Lenkijos piliečiai, o nuo penktadienio – ir Lenkijoje teisėtai gyvenantieji. Jiems nebus taikoma privaloma 14-likos dienų izoliacija, jeigu per pastarąsias 14 dienų iki atvykimo į Lietuvą jie nebuvo išvykę iš Lenkijos. Tokios pat sąlygos galios ir Lietuvos piliečiams, parvyksiantiems iš Lenkijos, kai buvo vykstama verslo, darbo ar studijų reikalais.

Karantino režimo trukmė šalyje – nuo kovo 16 d. 00:00 val. iki gegužės 31 d. 24:00 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis