Gediminas ir Regina (vardai pakeisti) keliauja nuo jaunystės. Kadaise su laisvalaikio kelionėmis bei darbo komandiruotėmis važinėjo po Sovietų Sąjungą, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę tyrinėjo ir Europą.
„Kiek būdavo galimybių, tiek vykdavom kur. Kai jau buvo galima laisvai važinėti, buvom nusistatę sau – kas dvejus metus išvykti į užsienį. Vėliau ir dažniau pavykdavo“, – 15min pasakojo Regina. „Mes ne fanatikai, bet keliauti labai mėgstame – kad ir po Lietuvą paturistauti“, – jai antrino vyras.
Ilgai namie nusėdėti negalinti pora visgi dvejiems metams savo keliones buvo pristabdžiusi – tebuvo pakeliavę po Lietuvą ir nuvykę iki Latvijos. Tačiau po tokios keliavimo „dietos“ jų laukia fantastiškas atpildas – keturi mėnesiai keliaujant aplink pasaulį.
Pirmadienį pora įsėdo į MSC kruizinį laivą Barselonos uoste, kuris keturiems mėnesiams taps jų namais. Į pensiją išėjusi pora išsileido į kelionę per 6 žemynus.
Įkalbinėti vienam kito nereikėjo
Bet apie viską nuo pradžių. Prieš penkerius metus Regina ir Gediminas pirmą kartą sumąstė išbandyti kitokį keliavimo būdą – sėsti į kruizinį laivą ir taip pažinti šalis. Tąkart jie porą savaičių plaukiojo po Viduržemio jūros vakarinę pusę, Atlanto vandenyne pasiekė Madeiros, Kanarų salas, Maroko krantus. Išlipdami nugirdo, kad dalis keleivių tiesiai iš šio kruizo sėda į kitą laivą. Žinia, kad žmonės tiesiog taip kone gyvena – iš kruizo į kruizą, sužadino ir lietuvių fantaziją.
Po dvejų metų jie jau iš to pačio Genujos uosto Italijoje plaukė į kitą Viduržemio jūros pusę – pažinti Graikijos salas, Juodąją jūrą, Rumunijos ir Bulgarijos krantus. Tąkart Gediminas netgi smalsavo pas laivo darbuotojus – gal įmanoma įsėsti viename uoste, apiplaukti daug šalių, ir grįžti į tą patį, kad nereikėtų persėdinėti? „Jam atsakė, kad tokių kruizų MSC neorganizuoja. O mes pagalvojom – o kaip būtų tai gerai! Netrukus išeinam į pensijas, galėtumėm keliauti ilgesnį laiką“, – prisiminė Regina.
„Ir štai, praėjo mėnuo ar keli, ir kaip MSC klubo nariai sulaukiam laiško – po dvejų metų yra pirmasis toks kruizas, apie kokį ir svajojom. Aukščiausiasis paklausė“, – pasakojo ji.
Ilgai pora nesvarstė – nusprendė, kad reikia naudotis proga. Ar vienam kito nereikėjo įtikinėti? „Ne ne ne, – šypsojosi ji. – Matom kitų šeimose, kad tai vienas nori, kitas ne, reikia įkalbinėti. Mums tokios problemos nebuvo – ačiū dievui, abu to paties norim.“
32 šalys, 6 žemynai
„Nuo senų laikų yra svajonė – pamatyti Australiją, Ameriką... Tik kad tą padarytum, kiek reikia laiko ir pinigų“, – kalbėjo Regina. Todėl kruizas, kuris išsprendžia transporto, logistikos klausimus, pasirodė kone idealus variantas.
„MSC World Cruise“ žemėlapyje – net 49 stotelės 32-ejose šalyse. Perplaukęs Atlanto vandenyną laivas stabtels Centrinės Amerikos, vakarinės JAV pakrantės uostuose. Tuomet – Havajai, Okeanijos salos, tokios kaip Bora Bora, Fidžis. Iš ten – į Naująją Zelandiją, Australiją. Paskutiniame etape keliautojų lauks pažintis su Indijos vandenyno pakrante – Singapūru, Malaizija, Tailandu, Šri Lanka, Maldyvais. Galiausiai dar sustojus ir Omane, Emyratuose bei Jordanijoje, per Sueco kanalą laivas grįš į Viduržemio jūrą.
„Stosim net tokiose vietose, kurių, pripažinsiu, nebuvau net negirdėjusi“, – entuziazmo negalėjo nuslėpti Regina.
Jie abu tikino, kad vis dar gajus įsitikinimas, jog kruizas – tingios atostogos, yra mitas. „Aišku, jeigu pasistengsi – gali ir nuobodžiauti. Bet čia kaip su pensija. Vieniems ji atrodo nuobodi, o kiti išėję nebeturi viskam laiko – šitiek veiklos!“, – juokėsi Regina.
SPA, kulinarinės pamokos, koncertai, šokių pamokos, treniruoklių salė, mini golfo aikštynas, kiti žaidimai, restoranai, parduotuvės ir t.t. – aplink pasaulį plaukiantis laivas yra tarsi mažas miestas su daug pramogų.
Mitas ir tai, kad kruizuose – vieni senjorai. Žinoma, tokių – kaip Regina sako, augesnių – keleivių nemažai, bet plaukia ir šeimos su vaikais, ir jauni aktyvūs žmonės. Net ir į šį kruizą aplink pasaulį, jie žino, plauks dar vieni lietuviai – šeima su dviem vaikais.
Iš kur gauti pinigų kelionei aplink pasaulį
4 mėnesiai kelionėje iš pirmo žvilgsnio atrodo daug, bet kai viską pradedi planuoti – ne tiek daug pasirengimo ir reikia tokiai išvykai. Svarbiausias dalykas visgi buvo finansai.
118 naktų kelionė laivu aplink pasaulį porai kainavo apie 30 tūkst. eurų. 27 tūkst. eurų – bazinė kaina, o tuomet dar keli tūkstančiai eurų – aptarnavimo mokesčiams ir papildomoms paslaugoms, tokioms kaip internetas ir įėjimas į spa erdvę. Tiek atsiėjo vidutinė kajutė su iš dalies užtamsintu langu į jūrą.
„Laive bus galima įsigyti ir daugiau paslaugų – pradedant drabužių skalbimu ir baigiant kirpykla“, – aiškino Gediminas. Jeigu įsivaizduojate, kas viskas kruiziniame laive yra žvėriškomis kainomis, tai – irgi klaidingas įsitikinimas. Pavyzdžiui, moterų kirpykloje laive plaukų kirpimas, dažymas ir sušukavimas atsieis 60 eurų. Panašiai, kaip ir dažnoje kirpykloje Vilniuje.
Natūraliai dažnam, išgirdusiam apie poros kelionę, kils klausimas – iš kur tokie pinigai? Jie nieko neslepia – pora dalį sumos turėjo, dalį sutaupė per dvejus metus.
„Sutapo – atgavome Vyriausybės nurėžtas pensijas, taip pat pinigus iš kaupiamojo gyvybės draudimo. Taip atsirado branduoliukas, o tada taupėm“, – pasakojo Gediminas.
Pora susiskaičiavo, kiek reikia atsidėti pinigų kas mėnesį, ir kruopščiai laikėsi plano. Jeigu kurį mėnesį nukrypdavo nuo jo, pasivydavo kitą. „Nebadavom, o ir į koncertą nueidavom. Buvo ir sveikatos problemų – jas susitvarkėm“, – atviravo moteris.
Pora pabrėžė, kad nė vienas jų tikrai neuždirbdavo kalno pinigų iki pensijos. Gruodžio paskutinėmis dienomis į pensiją išėjęs Gediminas kelis dešimtmečius dirbo mokslininku, vėliau tarnautoju. Pensijoje nuo pavasario esanti Regina – taip pat tarnautoja, dalį etato ir dėstytojavusi.
„Nesam prie tos didelės prabangos pripratę – kiek čia mums reikia“, – šyptelėjo ji.
„Nepirkom jokių nereikalingų daiktų, atvirkščiai – pirkom tai, ko reikės kelionei. Ir galvojom – tą prabangą turėsim keturis mėnesius, galima pakentėti. Nei indų reikės plauti, nei maisto gaminti, nei šuniuko vedžioti ar daržų prižiūrėti. Beliks tik gerti įspūdžius“, – nekantravo Gediminas.
Tiesa, šuniukas. Jam, „Lietuvos lenciūginiui“, tiems keturiems mėnesiams reikėjo surasti laikinus namus. Pora nusprendė neapkrauti nieko priežiūra – išrinko jam nedidelį šunų viešbutį.
Kaip šunelis reaguos į šeimininkų nebuvimą, bus matyti, o kaip į poros planus apkeliauti pasaulį reagavo šeima?
„Mūsų abiejų tėvelių jau nebėra, tad nebeturim atsakomybės kažką prižiūrėti. O sesuo ir vaikai gyvena juk patys, savo gyvenimus“, – sakė Regina.
„Jiems buvo šioks toks šokas, – apie vaikus kalbėdamas pripažino Gediminas. – Visgi būna pripratę, kad mes pasirūpinam, esam šalia. Bet pasakėm sau ir kitiems – atėjo metas laiką skirti tik sau.“
Kaip porai sekasi keliauti kruiziniu laivu aplink pasaulį, bus galima sekti 15min rubrikoje „Pasaulis kišenėje“.