Vilniaus šokėjų įspūdžiai iš Grenlandijos: tirpstanti žalioji šalis be rudens, be lapų

Tokia tolima, bet šiek tiek ir artima. Grenlandijos sostinė gali net ramybe priminti mūsų Nidą, sako neseniai iš didžiausios pasaulio salos grįžusi Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ šokėja Airida Gudaitė.
„Low Air“ Grenlandijoje
„Low Air“ Grenlandijoje / A.Gudaitės nuotr.

Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ gastrolių žemėlapis nusidriekė iki pat atšiaurios Grenlandijos. Pirmą kartą Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas spektaklis „Kelionė namo“ pristatytas „Nuuk Nordic Culture“ festivalyje, rašoma pranešime spaudai.

Prieš pasirodymą Grenlandijos nacionaliniame teatre trupė spėjo pasižvalgyti po šiaurę. Grenlandijos sostinė ir didžiausias šalies miestas Nukas bei jo apylinkės sužavėjo šokėją Airidą Gudaitę.

„Nukas savo ramybe ir grožiu man primena mūsų Nidą. Tik visai neprabangus. Žalioji šalis be rudens, be lapų. Su mažais spalvotais namukais, įspūdingais fiordais, gamta ir ne tokiais gražiais bendrabučių blokais, keliais be šaligatvių, grenlandiškai, daniškai, angliškai kalbančiais inuitais“, – įspūdžiais dalinasi atlikėja.

Nuo 2015 m. organizuojamas meno festivalis ,,Nuuk Nordisk Culture“ apima visą miestelį. Programoje skirtingi renginiai, vietinių ir užsienio atlikėjų muzikos, teatro, šokio pasirodymai.

„Tirpstanti Grenlandija mums primenanti globalinį atšilimą, vietiniams gyventojams atverianti naujus sausumos plotus, sako, kad ir didesnes ekonomines perspektyvas“, – dar kartą pamatyti besikeičiančią salą tikisi A.Gudaitė.

Naujienų agentūra „Reuters“ šių metų pradžioje rašė, kad ledas Grenlandijoje tirpsta greičiau, nei anksčiau manyta. Kol mokslininkai tyrinėja, kokias grėsmes kelia šylantis klimatas, gyventojai su jo pasekmėmis jau susiduria.

Pavyzdžiui, plonas ledas arba visai jo nebuvimas kelia didelių problemų vietiniams, nes jie dabar negali keliauti medžioti pasikinkę šunis arba turi rinktis kitą maršrutą. Darosi vis sunkiau pasiekti įprastas medžioklės vietas. Iš turistų gyvenantiems žmonėms taip pat reikia sugalvoti išeičių, nes jiems dėl plono ledo kartais nebegalima pasiūlyti žygių šunų kinkiniais. Tenka juos sodinti į valtis.

Kita vertus, šylant klimatui prie salos atplaukė tokios žuvys, kurios anksčiau vengė ledinio Grenlandijos vandens – pavyzdžiui, skumbrės. Tai gerokai pagyvino žvejų verslą.

Vienas gyventojas įvardino ir dar vieną trumpalaikį klimato kaitos pliusą turizmui – žmonės traukia pažiūrėti ledynų. Kol dar nevėlu. „Važiuok ir pamatyk ledynus, kol jie dar neišnyko. Tai girdima nuolat“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis