Maršrutu Vilnius-Odesa Ukrainos oro vežėjas skraido nuo šių metų birželio 26 d. Pamažu lėktuvai į šį Ukrainos miestą, nepaisant tvyrančios įtampos šalyje, pilnėja. Praėjusį penktadienį į Odesą skrido bene pusė lėktuvo – keletas grupelių vyrų švęsti bernvakarių, taip pat pavieniai turistai.
Lietuvos oro uostų duomenimis, Vilniaus-Odesos maršrutu nuo birželio į abi puses pervežta 2093 keleiviai. Birželį šią kryptį rinkosi 179, liepą 1260, rugpjūtį – 654 keleiviai. „Oro linijos, rinkdamosi naują kryptį, detaliai analizuoja galimus keleivių srautus, šalies situaciją, potencialą, ekonomines sąlygas ir kt. Susidomėjimas šia kryptimi iš pradžių buvo nemažas, o ir toliau auga, tikimės, kad rugpjūtį keleivių skaičius bus didesnis, nei liepą“, – 15min.lt teigė Lietuvos oro uostų komunikacijos vadybininkė Agnė Mažeikytė.
Vilioja kainos
Pastebima, kad į Odesą ir iš jos keleiviai vyksta tiek atostogauti, tiek verslo reikalais, tiek lankyti šeimos ir draugų.
Į Odesą šįmet vykau trečią kartą, nes prieš prasidedant krizei mano tėvas ten įsigijo butą pardavimui. Dabar jį sunku parduoti dėl kritusių kainų, – 15min.lt pasakojo Lina, nuolat sugrįžtanti į Odesą.
„Į Odesą šįmet vykau trečią kartą, nes prieš prasidedant krizei mano tėvas ten įsigijo butą pardavimui. Dabar jį sunku parduoti dėl kritusių kainų. Anksčiau rinkdavomės kelionę automobiliu ar traukiniu, tačiau šįmet, atsiradus tiesioginiam skrydžiui Odesa-Vilnius, pasirinkome kelionę lėktuvu“, – 15min.lt pasakojo Lina, nuolat sugrįžtanti į Odesą.
Šį kartą keliavusią su mama bei keliomis draugėmis lietuvę Odesoje labiausiai džiugina žemos kainos.
„Parduotuvėje pilniems krepšeliams išleidi vos 10 Eur. Lauktuvėms pirkau patį brangiausią degtinės butelį, kuris kainavo keturis eurus! 1,5 val. nerealus tailandietiškas masažas kainuoja apie 20 Eur. Žinoma, aptarnavimas, ypač turguje, čia labai sovietinis, pardavėjai sunkiai prisiverčia paduoti kitą dydį, ką jau bekalbėti apie kokią kitokią pagalbą ar patarimą“, – kurorto prie Juodosios jūros privalumus ir trūkumus vardijo Lina.
Atbaido šalyje tvyranti įtampa
Mergina pasakojo patyrinėjusi ir naktinį Odesos gyvenimą. Būnant viename iš naktinių klubų renginio vedėjas paragino pakelti rankas ir sukelti triukšmą tiems, kurie atvykę iš Maskvos, Moldovos ir pačios Ukrainos. Anot jos, šūksnių buvo daug.
„Kiek įsižeidus paprašiau vedėjo, kad paragintų pakelti rankas ir tų, kurie atvyko iš Baltijos šalių. Deja, rankas pakėlėme tik aš ir mano draugė, nors salė lūžo nuo žmonių kiekio. Panašu, kad mūsiškiai čia vyksta dar nedrąsiai“, – apibendrino lietuvė.
Ji prisipažino, kad sudėtinga buvo prikalbinti drauges vykti į Odesą – „visos labai bijojo karo grėsmės, bet gi Odesoje jos nė kvapo“.
Vidinis turizmas
Kad situacija Rytų Ukrainoje pristabdė turistų srautus, pripažino ir Lietuvos draugu save vadinantis, verslininkas Aleksandras Palarijevas.
Turistai pas mus važiuoja iš mūsų srities, taip pat ir iš visos Ukrainos, Rusijos, Vokietijos, Ispanijos, – vardijo gidė.
„Dabartiniai įvykiai truputį viską pristabdė, bet verslas vystosi sėkmingai“, – kalbėdamas apie didžiausią Europoje Frumušika Nova kaime jo paties įkurtą avininkystės ūkį ir kailinių gaminių saloną Odesoje tvirtino verslininkas. Jo teigimu, Ukrainoje vyksta daugiau vidinis turizmas.
Į turistų kompleksą Frumušika Nova kaime, jo teigimu, turistai važiuoja šeimininkų kvietimu. „Čia mūsų įdirbis. Turistai visada mato, kas gerai, geras kainas. Čia taip pat kaip boružėlė nutupia ant gėlių. Frumušika moldavų kalba reiškia gražuolė. Taigi kiekvienas skrenda ant gražuolės, kad pamatytų ją“, – palygino savo sukurtą turistų kompleksą su gamta verslininkas.
Mažiau keliauja dėl pinigų ir baimės
Tuo metu gide Frumušika Nova kaime dirbanti Valentina Afanasijeva teigė, kad situacija Donbase lėmė tai, jog turistų, ypač iš užsienio atvyksta mažiau. Vis dėlto, pasak jos, kas tikrai nori – randa noro ir galimybių atvykti. „Turistai pas mus važiuoja iš mūsų srities, taip pat ir iš visos Ukrainos, Rusijos, Vokietijos, Ispanijos“, – vardijo gidė. Pasak jos, šįmet turistiniame komplekse apsilankė žmonės iš Mariupolio, Luhansko, buvo apsistoję ir Ukrainos karių vaikai iš Kijevo.
„Pastaruosius mūsų šeimininkas priima nemokamai. Jie čia pailsi, reabilituojasi. Šeimininkui bet kuris turistas – svečias“, – sakė V.Afanasijeva.
Jos teigimu, turistų srautai sumažėjo ne tik dėl to, kad situacija šalies rytuose pasėjusi baimę, bet ir todėl, kad „žmonės turi mažiau pinigų“.