Saulės užtemimų entuziastai keliauja į Arktį

Didžiausi Saulės užtemimų entuziastai penktadienį turės saugotis baltųjų lokių ir žvarbių Arkties orų, kad pasidžiaugtų trimis visiškos tamsos minutėmis, kai Mėnulis užstos Saulės diską.
Farerų salose laukiama Saulės užtemimo
Farerų salose laukiama Saulės užtemimo / „Scanpix“/AP nuotr.

Norvegijai priklausančios Svalbardo salos, esančios už 1,3 tūkst. km nuo Šiaurės ašigalio, ir Farerų salos – vienintelės sausumos teritorijos, kur penktadienį bus matomas visiškas Saulės užtemimas. Kitur, taip pat Lietuvoje, bus galima stebėti tik dalinį užtemimą. 2015-aisiais šis užtemimas bus vienintelis.

Laukiant šio įspūdingo gamtos reiškinio, kuris žmoniją stebina nuo neatmenamų laikų, prognozuojama, kad į Svalbardą atskris 1,5–2 tūkst. žmonių. Tuo metu šiame salyne esančių žmonių skaičius bus maždaug dvigubai didesnis negu įprasta.

Vienintelis šiais metais visiškas Saulės užtemimas Svalbarde prasidės 11.11 val. vietos (12.11 val. Lietuvos) laiku.

Mūsų dienomis galima nusipirkti beveik bet ko, tačiau Saulės užtemimo nenusipirksi.

30-metė IT specialistė Agnesė Zalcmanė iš Latvijos, mačiusi jau keturis visiškus Saulės užtemimus, jau atvyko į Svalbardą su septyniais draugais.

„Man patinka tas jausmas. Viskas taip keista. Saulė yra, bet jos nesimato. Aplink ją matosi žiedas – deimantinis žiedas, kuris atrodo stulbinamai. To neįmanoma nusakyti žodžiais“, – pasakojo A.Zalcmanė, kuri dėl šio savo pomėgio jau yra pabuvojusi Sibire, Kinijoje, Australijoje ir Kenijoje.

Pasak jos, užtemimas nėra dalykas, kurį „galėtumėte užsisakyti“. „Jis tiesiog įvyksta. Mūsų dienomis galima nusipirkti beveik bet ko, tačiau šito nenusipirksi“, – pabrėžė A.Zalcmanė.

Nakvynės vietų nebėra

Nors užtemimo „neįmanoma nusipirkti“, galima įvardyti, kiek kainuoja jį pamatyti. Svalbardo pagrindiniame mieste Longjyrbiene, turinčiame 2,1 tūkst. gyventojų, beveik visos vietos viešbučiuose buvo rezervuotos jau kelerius metus iki šio įvykio.

Kelių likusių kambarių kainos dabar išties astronominės: naktis dviviečiame numeryje kainuoja 5 tūkst. kronų (572 eurai). Kaip rodo informacija, pateikiama būsto nuomos tinklalapyje „Airbnb“, už apartamentų nuomą tektų pakloti apie penkis kartus daugiau.

„Esame labai susirūpinę, kad čia atvyks žmonių, kurie iš anksto nepagalvojo, kur nakvos“, – sakė turizmo asociacijos „Visit Svalbard“ vadovas Ronny Brunvollas.

„Žmonės privalo suprasti, kad esame nedidelis miestelis netoli Šiaurės ašigalio ir negalime tiesiog pastatyti naujo viešbučio arba nukreipti juos į kaimyninę gyvenvietę“, – aiškino jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Plaukiantis poliarinis lokys Arktyje
„Scanpix“/AP nuotr./Plaukiantis poliarinis lokys Arktyje

Nakvoti lauke pavojinga – šalta ir gali užpulti lokiai

Ties 78-ąja šiaurės lygiagrete esančiame Svalbarde šiuo metų laiku naktį temperatūra gali nukristi iki -20 laipsnių Celsijaus, o tundroje besibastantys baltieji lokiai žmonėms kelia realų pavojų.

Vienas čekas turistas ketvirtadienį jau buvo sužeistas baltojo lokio Norvegijos arktinėse Svalbardo salose, pranešė policija. Šis incidentas vaizdžiai pademonstravo, kokie pavojai tyko lankytojų, atvykusių į tą atokų regioną stebėti penktadienį įvyksiančio visiško Saulės užtemimo.

„Vienas žmogus buvo lengvai sužeistas, kai buvo užpultas baltojo lokio“, – policijos inspektorius Sidselas Svarstadas sakė naujienų agentūrai AFP.

Vyrui, kuris su kitais penkiais turistais nakvojo palapinėje į šiaurę nuo salyno pagrindinio miesto Longjyrbieno, buvo sužeistas veidas ir ranka, todėl jis išgabentas į ligoninę.

Kol kas neaišku, ar jis atvyko į Svalbardą su daugybe kitų turistų, norinčių pamatyti sekmadienį įvyksiantį visišką Saulės užtemimą. Kiti kartu su nukentėjusiuoju palapinėje buvę žmonės nenukentėjo.

Lokys, kuris palapinę užpuolė ketvirtadienį paryčiais, buvo nedelsiant nušautas.

Per pastaruosius 40 metų Svalbarde užfiksuotos 5 mirtinos baltųjų lokių atakos. 2011 metais buvo mirtinai sudraskytas 17-metis britas moksleivis, atvykęs į tas salas per mokyklos išvyką.

Svalbarde, esančiame daugiau negu už 800 km į šiaurę nuo žemyninės Norvegijos, lankytojai perspėjami apie ten gyvenančių baltųjų meškų keliamą pavojų.

Išvykdami už gyvenviečių ribų žmonės privalo pasiimti šaunamųjų ginklų.

Per pastaruosius 40 metų Svalbarde užfiksuotos penkios mirtinos baltųjų lokių atakos. Vėliausia iš jų įvyko 2011 metais, kai buvo mirtinai sudraskytas 17-metis britas moksleivis, atvykęs į tas salas per mokyklos išvyką.

Šiame regione gyvena apie 3 tūkst. baltųjų lokių – daugiau negu žmonių, kurių ten paprastais būna tik apie 2 500.

Tačiau panašu, kad šie pavojai neatgrasys turistų, o kai kurie iš jų jau yra atvykę net iš Japonijos, Australijos ir JAV.

Apie 50 tūkst. gyventojų turinčios Farerų salos – Danijos autonominė teritorija, esanti į šiaurę nuo Didžiosios Britanijos – per Saulės užtemimą taip pat tikisi priimti daugiau negu 8 tūkst. turistų, sakė turizmo pareigūnai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų