Naujas „Neregėtos Lietuvos“ albumas skaitytojus turėtų pasiekti rudenį. Pirmajam „Neregėtos Lietuvos“ fotoalbumui – jau dešimt metų, knyga išleista 11 kalbų. „O ji perkama lyg būtų išleista vakar, tai nuostabu“, – sakė M.Jovaiša. Knyga tapo ir gera Lietuvos reklama – daugiau nei trisdešimtyje pasaulio valstybių buvo surengta daugiau nei 100 susitikimų.
„Aš manau, kad reikia šį darbą tęsti, padaryti ką nors naujai. Norisi daug ką naujo pasakyti apie Lietuvą, jos kraštovaizdį ir jos darbus“, – pasakojo M.Jovaiša.
Pasakodamas apie įkvėpimą naujai knygai, fotomenininkas sakė norėjęs parodyti „dar labiau neregėtą Lietuvą, dar neregėtesnę“. „Tai kažkokį užburiantį pradą turintis žodis“, – sakė jis spaudos konferencijoje.
Nuo verbų iki nanotechnologijų
Naujoji knyga bus kelių dalių. Pirmoji – apie tai, kaip atrodo lietuviai, kaip atrodo mūsų gamta ir kraštovaizdis. Antroji dalis – perliukai iš mūsų praeities, ką mes atsinešame iš savo paveldo, pavyzdžiui, velykinės verbos, Užgavėnių kaukės, margučiai. Trečioji dalis – naujausia. Tai Lietuva, žengianti į XXI a.
M.Jovaišos teigimu, reikia sukurti labai aiškių ryškių vaizdinių, kurie iškart reprezentuotų Lietuvą – pradedant lazerių technologijomis ir baigiant Pažaislio vienuolynu.
Fotomenininko tikslas – ne tik menas, bet tai, kad nuotrauka paskatintų žmogų paskaityti aprašymą, pasidomėti. „Esu labai dėkingas Lietuvos mokslininkams, kurie mane įsileidžia be didelių įkalbėjimų“, – sakė M.Jovaiša, kuris daug laiko praleido ir lazerių laboratorijose, ir tyrimų, ir nanotechnologijų centruose.
„Labai man buvo smalsu ir daug dirbau, kol patekau pas profesorių Virginijų Šikšnį, kuris buvo per plauką nuo Nobelio premijos“, – apie DNR tyrinėjantį mokslininką sakė fotomenininkas.
XXI a. neišvengiama ir startuolių tema, kuri taip pat įtraukta į albumą. Pavyzdžiui, įmonė „Deeper“, gaminanti sonarus žvejams, ypatingus dviračius kuriantys lietuviai „Neematic“ ir pan.
Kiek netikėtas iššūkis – kaip įdomiai užgriebti IT bendroves, tokias kaip visame pasaulyje populiari lietuvių įkurta „Bored Panda“. Jos kuria nuostabius projektus, bet jų vaizdas – tiesiog sėdi žmonės prie kompiuterių. Kaip tai jam pavyko įgyvendinti, skaitytojai galės įvertinti šį rudenį.
Per albumą – pakeisti nuomonę apie Lietuvą
„Neregėta Lietuva“ naujame projekte tapo partneriais su šiais metais dvidešimtmetį švenčiančiu kelionių organizatoriumi „Novaturu“. Pastarojo atstovas Ugnius Radvila teigė, kad naujoji M.Jovaišos knyga – išskirtinė, ji suteiks daugiau galimybių visiems.
„Mūsų indėlis leidžia kiekvienam žmogui pamatyti Lietuvą su geriausiai šalį reprezentuojančiu leidiniu, – kalbėjo U.Radvila. – Šitas dalykas bus gera iliustracija visiems mums, kad Lietuvoje yra daug dalykų, kurių mes dar nežinome, nepažinome.“
Jo teigimu, mes patys dar labai mažai kartais žinome apie Lietuvą, todėl nepagrįstai nuvertiname savo šalį ir jos suteikiamas galimybes. Šis albumas turėtų padėti į šalį pažvelgti kitaip.
U.Radvila žadėjo, kad „Novaturo“ klientai turės išskirtinę prieigą prie paskutinių šio projektų stadijų – pavyzdžiui, klientai galės iš gausybės vienos vietos nuotraukų padėti išrinkti vieną, galės dalyvauti fotosesijoje ir pan.
„Norime savo indėliu nusverti kartais tikrai nepagrįstai pesimistinį nusiteikimą“, – sakė U.Radvila vildamasis, kad šis fotoalbumas privers persvarstyti savo neigiamus įsitikinimus.
Renaldas Gudauskas, M. Mažvydo bibliotekos direktorius, papasakojo apie planuojamas „Neregėtos Lietuvos“ parodas nacionaliniame bibliotekų tinkle. „Jau šią vasarą, dar nesulaukus knygos išleidimo, po visą Lietuvą keliaus būsimojo albumo nuotraukų parodos. Vienu metu bus demonstruojama dvidešimt nuotraukų rinkinių, kurie per tris mėnesius bus prieinami didžiąjai daliai Lietuvos gyventojų,“ – džiaugėsi R.Gudauskas.
Milžiniško pasisekimo sulaukęs M.Jovaišos fotoalbumas „Neregėta Lietuva“ buvo išleistas 2007 m., iš viso parduota beveik šimtas tūkstančių albumo egzempliorių.
M.Jovaišai šiemet buvo skirtas ir apdovanojimas už iniciatyvos „Idėja Lietuvai“ vaizdą. „Iniciatyvai padovanotos M.Jovaišos kurtos projekto „Neregėta Lietuva“ nuotraukos gniaužia kvapą ir atskleidžia mūsų šalies grožį naujais rakursais. M.Jovaiša yra gyvas pavyzdys, kaip drąsiausias idėjas paversti tikrais kūriniais“, – teigta įteikiant apdovanojimą.