Prie pat Birštono – išskirtinės architektūros bažnyčia, už kurios statybą gauta bauda

Savita statyba, unikalūs dekoro elementai, grakštūs bokšteliai, už bažnyčios statybas gauta bauda ir išskirtinis joje saugomas juostų kilimas – šalia Birštono stovinti Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia nepalieka abejingų. Šis išskirtinis medinės architektūros pavyzdys jau 140 metų puošia Nemajūnų kaimą, tačiau dažnai lieka nepelnytai nepastebėtas keliautojų.
Nemajūnų bažnyčia
Nemajūnų bažnyčia / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Įkvėpimas – Šv.Onos bažnyčia Vilniuje

XIX a. viduryje dešiniajame Nemuno šlaite įsikūrusiuose Nemajūnuose žūtbūt reikėjo naujos bažnyčios – senoji medinė, statyta 1786 m., jau buvo suirusi. Buvo parengti du projektai – iš pradžių medinei, vėliau mūrinei, tačiau statyboms sukliudė Rusijos imperija.

1863 m. buvo areštuotas klebonas Pranas Kazlauskas, iš jo atimtas dvasininko titulas, ir jis išsiųstas į katorgą. Nors jau buvo išdygusios 1,5 m mūrinės sienos naujai bažnyčiai, valdžia toliau tęsti statybas uždraudė – nurodė geriau remontuoti senąją. Tiesa, jau nebuvo ko remontuoti.

Leidimo buvo prašoma, laukiama, kol galiausiai kunigas Anzelmas Nonevičius nusprendė daugiau nebedelsti ir 1878 m. pastatė naują medinę bažnyčią pagal žymaus Lietuvos romantizmo architektūros atstovo Tomo Tišeckio projektą. Valdžiai savavališkos statybos nepatiko – už tai jis gavo 150 rublių baudą. Tačiau bažnyčia liko, ir jos žaviais bokšteliais galima gėrėtis iki šiol.

Nemajūnų bažnyčios architektūroje neogotika susipina su klasicizmo ir neobaroko stiliais ir dovanoja unikalų reginį. Bažnyčia išsiskiria savo grakštumu – sakoma, kad vietos meistrams įkvėpimas buvo Šv.Onos bažnyčia Vilniuje.

Prieš kelerius metus bažnyčia buvo rekonstruota, įvestas šildymas, sutvarkyti bažnyčiai priklausantys pastatai. Juose dabar galima ir pernakvoti – ten apsistoja piligrimai, keliautojai, pleneruose dalyvaujantys menininkai.

Unikalus kilimas su legenda

„Ši vieta įkvepia, ji labai graži. Bažnyčia tikrai yra labai išskirtinė – medinė neogotikinė bažnyčia Lietuvoje yra retas atvejis“, – 15min sakė Birštono turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nemajūnų bažnyčia
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nemajūnų bažnyčia

„Ji žavinga ir savo interjeru – viduje bažnyčia šviesi, subtili. Be abejo, daug istorinės vertės prideda jaunamarčių juostų kilimas, turintis ir savo legendą, sklindančią iš lūpų į lūpas“, – pasakojo R.Kapačinskaitė.

Šis XIX a. kilimas laikomas unikaliu kultūriniu paveldu. Anksčiau būta tradicijos, kad prieš vestuves jaunamartės nuausdavo juostą, kurią padovanodavo bažnyčiai. Iš 64 tokių juostų vėliau ir buvo surištas kilimas.

„Pasak legendos, kam nesiseka susirasti poros arba reikia pastiprinimo meilės reikaluose, o gal šeimoje – santarvės, reikia atvykti ir prisiliesti prie šio kilimo“, – pasakojo Birštono turizmo informacijos centro direktorė.

Paklausta, ar dar būna, kad į bažnyčią atnešamos naujos juostos, ji šypteli: „O kada jūs paskutinį kartą išaudėte juostą? Šiais laikais juostų audimas likęs tik prisiminimuose.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nemajūnų bažnyčia
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nemajūnų bažnyčia

Nuo bandų iki Nemuno vingių

Nors ir yra visai šalia vieno populiariausių Lietuvos kurortų, Nemajūnų bažnyčia nėra itin gausiai lankoma, nors jos išskirtinumas, atrodytų, turėtų pritraukti nemažai keliautojų. „Galbūt dėl to, kad ji yra kiek nuošaliau“, – svarstė R.Kapačinskaitė.

Daugelis vyksta tiesiai į Birštoną ir net nepagalvoja, kad šalia glūdi dar nepažintos įdomybės. „Žmonės nustemba, kad čia – ne tik vonios ir purvai“, – sakė R.Kapačinskaitė.

Vien atsispyrus nuo Nemajūnų galima praleisti pora puikių dienų. Pavyzdžiui, Nemajūnų amatų centre galima pačiam išsikepti tikrą dzūkišką bandą. Šalia bažnyčios esančiose žaviose kapinaitėse apžiūrėti grakščius senuosius dzūkiškus kryžius. Tuomet – išsiruošti į žygį Panemunės dzūkų keliu, kuriame – ir Punios piliakalnis, ir išraiškingi Nemuno vingiai.

„Tai yra nuostabus maršrutas pėsčiomis, vaizdai ten – pasakiški. Pakeliui yra ir kaimo turizmo sodybų, kuriose galima sustoti pailsėti, sušilti, o jeigu norima – ir pernakvoti“, – geriau šį regioną pažinti ragino Birštono turizmo informacijos centro direktorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs