Jei užsukę į Biržus ieškosite Širvėnos ežero ir kelio paklausite vyresnio amžiaus vietinio, nenustebkite, jei pasakodamas jis paminės ne tik šį, bet ir kitą to paties ežero pavadinimą. Jokios klaidos čia nėra – iki Antrojo pasaulinio karo Širvėnos ežeras buvo geriau žinomas Rališkių pavadinimu. Todėl dar ir dabar kai kurie senoliai jį vadina būtent taip.
Vos 1 km spinduliu nuo miesto centro tyvuliuojantis ežeras yra vienas seniausių dirbtinių vandens telkinių Lietuvoje. Jis suformuotas 1575 m. užtvenkus dvi per Biržus tekančias upes. Tai padaryta siekiant nuo potvynio apsaugoti Biržų pilies-tvirtovės ir paties miesto prieigas.
Kaip rašo Visitbirzai.lt, pelkėtoje vietoje išsiliejęs beveik 400 ha ploto tvenkinys puikiai atliko savo „darbą“ – saugojo pilį ir miestą iš šiaurinės pusės.
1928 m., kai kitoje ežero pusėje, Astravo dvaro pastatuose įsikūrė lino fabrikas, per Širvėnos ežerą buvo nutiestas 525 m ilgio ir 2,45 m pločio pėsčiųjų tiltas, jungiantis Astravą ir Biržų miestą. Tuomet stebuklui prilygęs tiltas puikiai tarnauja ir dabar – jis iki šiol yra ilgiausias pėsčiųjų tiltas per ežerą Lietuvoje.
Biržų turizmo informacijos centro darbuotojai sako, kad tiltą mėgsta vietiniai žvejai, jaunavedžiai (reikia tik pagirti jaunąjį, kuris nutaria savo nuotaką nešti per patį ilgiausią tiltą Lietuvoje!). Turistams tiltas patinka dėl galimybės nuo jo pasigrožėti miestu bei nueiti iki Astravo dvaro, kuris pastaraisiais metais gausiai lankomas tiek lietuvių, tiek ir užsieniečių.