Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tėvus į Lietuvą planuojantis pasikviesti Viktoras Diawara: „Dabar Malyje tvyro visiškas chaosas“

„Malis visada buvo kelrodė žvaigždė Vakarų Afrikai, dėl savo stabilumo, demokratijos ir taikos. Tačiau tai, kas dedasi dabar, yra tiesiog protu nesuvokiama“, – pasakoja žymus muzikantas Viktoras Diawara, pastaruoju metu vis dažniau pamąstantis apie tėvų persikėlimą iš gimtojo Malio į Lietuvą.
Viktoras Diawara
Viktoras Diawara / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Jiems tikrai Lietuvoje nebūtų gerai. Tėtis prasėdėtų bute, nes tokiu klimatu negalėtų niekur išeiti, kibtų ligos. Mama taip pat atpratusi nuo europietiško klimato, nes jau 30 metų negyveno Europoje. Sprendimą, ar tėvams vykti į Lietuvą, priimsime stebėdami situaciją, jei pradės iš sostinės evakuoti užsieniečius, tada ir veiksime“, – tėvų persikėlimo galimybes komentavo sūnus.

Sprendimą, ar tėvams vykti į Lietuvą, priimsime stebėdami situaciją, jei pradės iš sostinės evakuoti užsieniečius, tada ir veiksime. Tėvų persikėlimo galimybes komentavo sūnus.

Vis dėlto Diawaroms tektų ir namą, ir darbus, ir visą Afrikoje sukurtą gyvenimą palikti, o ką rastų grįžę – nežinia. Antra vertus, anot Viktoro, nors sostinėje Bamako didelių neramumų dar nėra, tačiau normalesnio ir užtikrintesnio gyvenimo tėvai pasigenda jau visus metus.

„Po perversmo, kai valdžią paėmė kariuomenė, prasidėjo socialinis „bardakas“ – nebemokamos algos, didelė pinigų devalvacija, karinė valdžia sparčiai lobsta, prezidentas nesusitvarko su problemomis. O dabar dar dėl karo veiksmų uždaryti pagrindiniai keliai – jaučiasi prekių trūkumas, viskas stipriai pabrango“, – pačias didžiausias Malio problemas dėstė muzikantas.

Kaip žinia, Malyje vis didėja konfrontacija tarp šiaurinės ir pietinės šalies dalių. Šiaurėje gyvenančios tuaregų gentys visada deklaravo norą atsiskirti nuo pietinės Malio dalies ir dabar jau yra atplėšusios daugiau nei pusę šalies teritorijos – plotu panašios į Prancūziją ar Ispaniją. Tad V.Diawara situaciją vertina dviprasmiškai: „Dėl nepriklausomybės ten jau buvo trys karai, nes Šiaurė nuo pat valstybės sukūrimo norėjo atsiskyrimo, tačiau dabar tai daug rimtesnė situacija.“

Šiaurinėje Malio dalyje po pilietinio Libijos karo pasislėpė daugelis generolo Muammaro al Kadafio bendrininkų, kurie dabar kovoja „šiauriečių“ pusėje. Be to, šioje šalies dalyje įvesti griežti musulmonų religiniai šariato įstatymai – nebegalima kurti menų, kuo labiausiai ir didžiavosi Malio valstybė.

„Už dainavimą dabar ten gali išpjauti liežuvį, o už meno kūrimą kapoja rankas. Visas gyvenimas apmiręs. Tai jau atrodo per daug net ir islamo tikėjimą išpažįstantiems maliečiams“, – vykstančius šalyje kraupumus atskleidė muzikantas.

V.Diawara papasakojo ir daugiau šiaurinės Malio dalies problemų. „Nors Vakarų žiniasklaida apie tai daug nekalba, tačiau Sacharos dykumoje, sukilėlių teritorijose atrasta daug naftos, urano. Tai taip pat galėtų būti viena iš neramumų priežasčių. Nereiktų pamiršti, kad per tas vietas, tiesiai per dykumą, driekiasi ir narkotikų kelias iš Afganistano iki pat JAV“, – konfliktui palankius faktus toliau dėstė V.Diawara.

Į konfliktą įsijungus prancūzų kariams, dėl tėvų išgyvenantis sūnus šiek tiek nusiramino, nes tikimasi, kad karinės pajėgos pristabdys sukilėlių veržimąsi šalies sostinės link.

„Visi aplinkui kalbėjo apie artėjančius neramumus, tačiau aš niekada netikėjau, kad viskas išsirutulios į tokią situaciją su bombardavimais ir rimtais karo veiksmais“, – apmaudo dėl Malio neslėpė V.Diawara.

Bet kokiu atveju, kad ir kaip visas šis karas pasibaigtų, Lietuvoje gyvenančio muzikanto nuomone, Maliui bus padaryta milžiniška žala.

„Prireiks labai daug laiko, kad valstybė grįžtų į panašias vėžes“, – teigė V.Diawara.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?