2019 m. balandžio 25 d. naujienų portalas 15min pirmasis Baltijos šalyse tapo „Meta“, valdančios socialinį tinklą „Facebook“, partneriu kovoje su melagingomis naujienomis.
Socialinio tinklo partneriais tapti gali tik akredituoti Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (International Fact Checking Network – IFCN) nariai.
Tapusi „Meta“ partnere, portalo 15min redakcija specialioje platformoje mato vartotojų iš Lietuvos šiame socialiniame tinkle platinamą turinį, kuris algoritmų atrenkamas kaip galimai melagingas.
Daugiau informacijos apie „Facebook“ ir nepriklausomų faktų tikrintojų partnerystę – čia.
Kova su melagingomis naujienomis
Siekdamas sumažinti melagingų naujienų sklaidą, „Facebook“ taiko šias priemones:
„Meta“ partneriai neturi jokių techninių galimybių blokuoti asmeninių ar komercinių socialinio tinklo anketų, pašalinti „Facebook“ skelbiamą turinį ar riboti prieigą prie jo. Tokių priemonių gali imtis nebent pati įmonė.
Jei buvo suspenduota asmeninė anketa ar pašalintas skelbtas turinys, greičiausiai skelbėte „Facebook“ bendruomenės standartų neatitinkančią informaciją. „Meta“ – privati įmonė, savo vartotojams taikanti tam tikrus naudojimosi platforma standartus. Apie juos galite paskaityti čia.
„Meta“ partneriai tegali stebėti, kuriose socialinio tinklo grupėse turinys skelbiamas, kiek kartų juo buvo pasidalinta, kiek kartų turinys buvo parodytas socialinio tinklo naujienų sraute ir „Facebook“ pateikiamą orientacinį turinio patikimumo vertinimą.
Įvertinimas
„Facebook“ taisyklės partneriams leidžia tikrinti bet kokį viešai skelbiamą turinį, įsidėmėtinus įrašus, reklamas, nuotraukas ir vaizdo įrašus. Įvertinę šį turinį, faktų tikrintojai jį priskiria vienai iš kelių kategorijų:
Reitingai „melas“ ir „iš dalies melas“ turi įtakos skelbiamo turinio sklaidai socialiniame tinkle - jį pamato mažiau žmonių.
Pataisymai ir ginčai
Reitingo po faktų patikrinimo sulaukę turinio skleidėjai gali tiesiogiai kreiptis į jį suteikusius „Facebook“ partnerius, jei:
Daugiau apie tai galite paskaityti čia.
Siekdami pakeisti faktų tikrintojo suteiktą reitingą, informacijos skleidėjai privalo aiškiai ištaisyti skelbtą turinį, bet patį įrašą palikti. Ištrynus įrašą, prarandamos techninės galimybės pakeisti reitingą.
Įrašą pataisyti galima taip:
Ištaisę įrašą ar straipsnį, užpildykite 15min pataisymo praišką ir informuokite mus apie pakeitimus. Peržiūrėsime pataisymus ir, jei jie atitiks reikalavimus, pakeisime „Facebook“ platformoje turiniui suteiktą reitingą. Apie tai būsite informuoti asmeniškai.
Prašymą dėl pataisymo galite siųsti ir adresu patikrinta@15min.lt. Elektroniniu paštu siunčiamame rašytiniame prašyme pateikite visą klausiamą informaciją.
Norėdami užginčyti suteiktą reitingą, informacijos skleidėjai privalo aiškiai nurodyti, kodėl, jų manymu, suteiktas reitingas buvo netikslus.
Kaip tai padaryti, paaiškinta čia, taip pat galima užpildyti šią formą. Taip pat galite kreiptis adresu patikrinta@15min.lt.
Jei reitingas sėkmingai pakeistas, turinio sklaidai taikomi „Facebook“ apribojimai bus panaikinti. Kad algoritmai vėl leistų turiniui nekliudomai sklisti socialiniame tinkle, gali prireikti kelių dienų nuo reitingo pakeitimo.
Pats įrašas turi likti. Ištrynus įrašą, prarandamos techninės galimybės pakeisti reitingą.
Kreipimaisi neprisistačius ar naudojantis melagingu vardu nėra priimami. Asmeninės žinutės publikacijų autoriams nelaikomos tinkamu kreipimusi dėl reitingo pakeitimo. Kreiptis galima tik dėl per pastarąsias 7 dienas suteiktų reitingų.