2020 METŲ INICIATYVOS
Naujienų portalas 15min remia ir globoja 24 nevyriausybines organizacijas ir gerumo iniciatyvas, kurios kasdieniais darbais prisideda prie taip reikalingų pokyčių mūsų šalyje. Šios iniciatyvos ir organizacijos tapo antrus metus organizuoto 15min projekto „Šiemet buvau geras“ ambasadorėmis, o jų darbai ir gerieji pavyzdžiai portale buvo viešinami visus metus. Taip pat kiekvienai organizacijai ir iniciatyvai 15min dovanojo po 1 milijoną reklaminių skydelių parodymų portale, kad visuomenė kuo plačiau susipažintų su jų veikla.
Kviečiame susipažinti su atrinktomis organizacijomis.
Mes esame: Iniciatyva, kurios tikslas - suteikti emocinę paramą vaikams, likusiems be tėvų ar kitų teisėtų atstovų priežiūros ligoninėse.
Mes keičiame: Sprendžiame jau labai daug metų egzistuojančią vienišų vaikų Lietuvos ligoninėse problemą. Iki iniciatyvos „Niekieno vaikai“ veiklos pradžios vaikai, kurie ligoninėse laiką leidžia be artimo suaugusio žmogaus, didžiąją laiko dalį leisdavo vieni palatoje (ligoninės
personalui ateinant patenkinti jų fizinių poreikių, atlikti procedūrų), negaudami jiems reikiamo emocinio palaikymo, nuolatinio suaugusiojo dėmesio, nuraminimo.
Mums pavyko: Šiuo metu iniciatyva jau veikia 4 miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose), 8 ligoninėse. Iniciatyvoje savanoriauja daugiau nei 180 savanorių. Iniciatyvos savanoriai budi prie vaikų, kurių amžius vos nuo kelių dienų iki 18 metų.
Mes esame: Pagalbos telefonu linija, kurios tikslas yra draugystė, bendravimas ir pagalba telefonu vienišiems garbaus amžiaus žmonėms.
Mes keičiame: Sprendžiame amžėjančių žmonių atskirumo, vienišumo, bendravimo trūkumo problemas ir suteikiame galimybę senoliams džiaugtis oriu ir prasmingu gyvenimu.
Mums pavyko: Per pirmuosius trejus veiklos metus prie „Sidabrinės linijos“ jau prisijungė beveik 2 000 vyresnio amžiaus pašnekovų, su jais reguliariai bendrauja per 300 savanorių, iš viso įvyko jau daugiau nei 30 000 pokalbių, kurių bendra trukmė viršijo 700 000 minučių. Tai geriausias kuriamo poveikio – vienišumo mažinimo – įrodymas.
Mes esame: Paramos vaikams centras Vilniuje jau 25-erius metus įgyvendinantys savanoriškos mentorystės programą „Big Brothers Big Sisters".
Mes keičiame: Tai savanoriška individuali pagalba vaikams, kur kruopščiai atrinktas ir specialiuose mokymuose apmokytas savanoris individualiai bendrauja su jam paskirtu 7-14 m. vaiku ar paaugliu ir padeda jam įveikti įvairius gyvenimiškus ir lengvus psichologinius sunkumus, o jų bendravimą prižiūri ir konsultuoja specialistai. Savanoriai suteikia vaikams ir paaugliams reikalingą palaikymą ir teigiamą suaugusio žmogaus pavyzdį.
Mums pavyko: Nuo 1995 m., kai Lietuvoje, Paramos vaikams centre pradėta įgyvendinti programa „Big Brothers Big Sisters“, kiekvienais metais Vilniuje apie 80 savanorių bendrauja su vaikais. Tiek 7-14 metų vaikų turi žmogų, kuris jiems padeda įveikti sunkumus ir rodo tinkamą gyvenimo kryptį.
Mes esame: Nevyriausybinė organizacija, įkurta padėti moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, vaikelio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo, taip pat padėti moterims sunkiai išgyvenančioms nėštumo nutraukimą ar pogimdyvinę depresiją.
Mes keičiame: Teikiame kompleksinę pagalbą pagal individualų poreikį: psichologo, socialinio darbuotojo, ginekologo, genetiko, teisininko, žindymo specialistės, dulos ir kitų. Centras teikia ir materialinę paramą: aprūpiname kraiteliu kūdikiui, lovele, vežimėliu, higienos priemonėmis. Taip pat, vykdome prevencinį, šviečiamąjį darbą - skaitome paskaitas jaunimui (15-19 m. amžiaus).
Mums pavyko: Per 6 gyvavimo metus į centrą pagalbos kreipėsi 1500 moterų, suteikta 8000 konsultacijų, žinome, kad gimė 261 vaikas. Buvo išdalintas 171 kraitelis naujagimiams bei daug kitos daiktinės paramos mamoms ir jų kūdikiams, suteikta apie 37000 eurų finansinės paramos besilaukiančioms moterims.
Mes esame: Šunskų kaimo bendruomenė, pasitelkdami kitas bendruomenes, buvusios mokyklos patalpose įkūrėme vaikų dienos centrą „Fazaniukas" iš mokyklų mieste grįžtantiems vaikams.
Mes keičiame: Vaikų dienos centras buvo įkurtas uždarius Šunskų pagrindinę mokyklą dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus. Centras teikia maitinimo, pavėžėjimo, aktyvaus ir prasmingo užimtumo paslaugas, pagalbą ruošiant pamokas.
Mums pavyko: Dienos centras gyvuoja dar tik metus, jį lanko 25 vaikai. Vaikai kartu su pedagogėmis dalyvauja įvairiose veiklose, edukacijose. Taip pat laukia patalpų remontai ir naujos įrangos įsigijimas. Norime, kad centras taptų patrauklesniu, jaukesniu jį lankantiems vaikams.
Mes esame: Pirmasis blynų restoranas Baltijos šalyse, kuriame dirba žmonės su (ne)galia.
Mes keičiame: Požiūrį į žmonės su (ne)galia. Norime parodyti, kad kiekvienas žmogus gali būti puikus darbuotojas. Visa „Pirmo blyno“ komanda stengiasi, kad kiekvienas apsilankymas restorane Jums būtų maloni patirti ir norėtųsi sugrįžti atgal dar ir dar kartą.
Mums pavyko: Šis restoranas yra pelnęs daugybę apdovanojimų ir įvertinimų tiek už savo drąsią, socialiai atsakingą idėją, tiek ir kaip gardžiausių blynų restoranas Vilniaus mieste.
Mes esame: Savanorių komanda, dovanojanti gerumą ir dėmesį (ne)įgaliųjų, vienišų senjorų organizacijoms, pensionams, apsupanti dėmesiu ir gera nuotaika.
Mes keičiame: Įvairiomis veiklomis užimame senelių namų gyventojus, juos linksminame, dalijamės interaktyviomis veiklomis, mokiname šokio, sveikatinimo, skaitome eiles, dainuojame ir vaišiname pyragais. Prie projekto kaskart prisijungia vis daugiau žmonių, kuriems gera tai daryti.
Mums pavyko: Aplankyta nemažai globos namų, surengta daug švenčių įvairia tematika ir įnešta daugiau džiugesio į amžėjančių žmonių gyvenimą.
Mes esame: VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ keičiantys požiūrį į lytiškumo ugdymą.
Mes keičiame: Norime parodyti, kad lytiškumo temos nėra mistiškos, nejaukios, nelengvos, o atvirkščiai – kad apie jas galima jaukiai, paprastai ir nuoširdžiai kalbėti(s). Mokiname, jog informacija, gaunama per asmeninį patyrimą, savęs pažinimą, įgalina kiekvieną mūsų atverti daugiau įvairių durų į sveikesnį ir visavertiškesnį gyvenimą. Kalbame apie savo ir kitų saugumą bei sveikus ir tvarius santykius.
Mums pavyko: Parodyti lytiškumo ugdymo naudą nemažam skaičiui Lietuvos miestų ir miestelių mokinių, mokytojų, specialistų, tėvų. Iki 2020 m. birželio mėnesio planuojame su lytiškumo ugdymo mokymais pasiekti bent 500 mokinių ir apie 150 pedagogų, specialistų, tėvų. Sudalyvavome keliose radijo bei televizijos laidose, kuriose gvildenome lytiškumo ugdymo temas šiuolaikinėje visuomenėje.
Mes esame: Lietuvos Parkinsono ligos draugija.
Mes keičiame: Jaunų žmonių iniciatyva. Draugijos veikla peržengė socialinių tinklų slenkstį. Čia kviečiame sergančiuosius ir jų šeimų narius ne tik sekti naujienas apie pasaulyje vykstančius tyrimus ir pasiekimus, bet ir bendrauti grupėse, užtikrinant konfidencialumą atvirai kalbėtis apie problemas, dalintis patirtimi bei žiniomis, pasitikėti vienas kitu ir gerbti kitą nuomonę, realizuoti savo gebėjimus, kartu pramogauti. Dar vienas tikslas - šviesti visuomenę apie Parkinsono ligą ir sergančiųjų problemas, sumažinti sergančiųjų atskirtį.
Mums pavyko: Skatiname bendravimą ne tik su savo miesto, bet ir su kitų miestų ir rajonų likimo draugais. Džiaugiamės, kad žmonės domisi ir tampa drąsesni ieškodami atsakymų į jiems rūpimus klausimus apie šią ligą. Mes esame, kad padėti.
Mes esame: Socialinė įdarbinimo agentūra, kuri kuria įsidarbinimo galimybes žmonėms iš socialinės atskirties grupių. Šiuo metu padedame susirasti darbą žmonėms su (ne)galia, amžėjantiems žmonėms.
Mes keičiame: Sprendžiame bedarbystės ir socialinės atskirties problemą – padedame žmonėms, kurie susiduria su sunkumais susirandant darbą. Ugdome jų gebėjimus, motyvuojame, keliame savivertę ir ieškome darbo vietų.
Mums pavyko: Surasti darbą tiems, kuriems sunkiausia – žmonėms su psichikos, proto ar kompleksine (ne)galia, kurie neturėjo jokios ar labai mažai darbo patirties. Atrinkome ir apmokėme socialinio restorano „Pirmas blynas“ komandą. Sukūrėme tris darbo vietas žmonėms su autizmo spektro sutrikimu, Dauno sindromu ir kitokia (ne)galia.
Mes esame: Projektas „Susitikim, mieli senjorai", kurio tikslas - pagerinti senjorų tiek fizinę, tiek psichologinę savijautą.
Mes keičiame: Skatiname amžėjančių žmonių kūrybiškumą, saviraišką ir pasitikėjimą savimi. Skatiname bendruomeniškumą bei bendravimo kultūrą ir, svarbiausia, mažiname vienišumo jausmą.
Mums pavyko: 2017 metais virš 300 vyresnio amžiaus vilniečių turėjo galimybę nemokamai lankyti užsiėmimus net 3 mėnesius, 2018 metais projektas jau išsiplėtė ir į Kauną, o 2019 metais prailginome programą iki 6 mėnesių ir įtraukėme į įvairius užsiėmimus daugiau nei 1000 senjorų. 2020-aisiais prie projekto jungiasi ir Klaipėda.
Mes esame: Organizacija, vienijanti išgyvenusius itin sudėtingas galvos smegenų traumas ir jų artimuosius.
Mes keičiame: Edukuojame visuomenę apie galvos smegenų traumų pasekmes ir padedame sugrįžti į normalų gyvenimo ritmą. Organizacija renka ir lėšas, kurios panaudojamos galvos traumą patyrusių žmonių reabilitacijai - nuosekli ir nepertraukiama reabilitacija, patyrus tokias traumas, yra ypač svarbi.
Mums pavyko: Surinkti apie 6000 eurus paramos ir apmokėti keleto vaikų reabilitaciją. Kadangi nuosekli ir nepertraukiama reabilitacija po galvos smegenų traumos yra labai svarbi, kviečiame prisidėti ir jus.
Mes esame: Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda”, vienijanti onkologinėmis ir hematologinėmis ligomis sergančių vaikų tėvus, globėjus, medicinos darbuotojus ir visus norinčius padėti kovoti su liga ir jos pasekmėmis.
Mes keičiame: Padedame šeimoms, kurioms vaiko liga tampa sunkia finansine našta, perkame būtiniausius daiktus. Dalyvaujame įstatymų ir kitų teisės aktų kūrime, geriname ligoninės ir jos erdvių sąlygas, organizuojame ir vykdome švietėjišką veiklą.
Mums pavyko: 2010 metais esame apdovanoti Gerumo sparnu, 2017 metais Sveikatos apsaugos ministerijos padėkos raštu bei Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės padėkos raštu.
Mes esame: Organizacija, kurioje vyrai ar jų šeimos nariai, išgyvenantys krizę, randa supratimą, paguodą, tikėjimą ir viltį.
Mes keičiame: Kiekvieno atėjusio vyro supratimą į tarpusavio santykius poroje, ugdome atsakingos tėvystės įgūdžių, sprendžiame krizes ir mokome gyventi be priklausomybių.
Mums pavyko: Šiais metais suteikta jau daugiau nei 300 konsultacijų. Pavyko sustabdyti ne vieną skubotą sprendimą dėl santuokos nutraukimo. Motyvuota ne viena dešimtis asmenų tolimesniam gydymuisi nuo priklausomybės alkoholiui.
Mes esame: Savanoriška, savarankiška labdaros visuomeninė organizacija veikianti Kaune.
Mes keičiame: Globojame amžėjančius ir vienišus žmones, rūpinamės (ne)galią turinčiais, teikiame labdarą, paramą ir pagalbą socialiai remtinoms ir daugiavaikėms šeimoms, mažas pajamas gaunantiems asmenims, taip pat asmenims, išėjusiems iš įkalinimo įstaigų, benamiams, bedarbiams bei nelaimės ištiktiems žmonėms. Nemokamai teikiame ligonių ir neįgaliųjų slaugos priemones (funkcines lovas, vežimėlius ir kt.) bei rengiame pirmosios pagalbos ir higienos mokymus.
Mums pavyko: Kauno samariečių skyrius įsteigė: maisto dalinimo punktą Kaune (Partizanų g. 5); labdaros priėmimo ir paramos dalinimo punktus Kaune, kuriuose nemokamai galima pasiimti drabužių; specializuotą transportą, kuriuo neįgaliuosius ir ligonius galima pervežti į gydymo įstaigas; senjorų ir neįgaliųjų dienos centrą; du vaikų iš asocialių šeimų dienos centrus.
Mes esame: Dienos centras, kuriame (ne)įgalieji ir senjorai jaučiasi saugūs būdami tarp bendraminčių.
Mes keičiame: Ugdome savarankiškumą, bendraujame, užsiimame įvairia menine bei kūrybine veikla. Dienos centro bendruomenė aktyviai dalyvauja miestų šventėse, mugėse, kuriose prekiauja savo pačių pagamintais rankdarbiais, taip pat mezga ir dovanoja kojines neišnešiotukams.
Mums pavyko: Šis centras duoda didelę naudą žmonėms - senjorai ir (ne)įgalieji vartoja mažiau medikamentų, džiaugiasi gera nuotaika ir bendryste. Dalyvaujame įvairiose mugėse, rengiame parodas kuriose eksponuojami mūsų centro lankytojų darbai. Vykdome darbinę veiklą - siuvame apsipirkimui skirtus maišelius, kuriais prekiaujame mugėse.
Mes esame: Projektas, kurio tikslas - skatinti moterų ir mergaičių lyderystę.
Mes keičiame: Siūlome profesinio ir asmeninio augimo mokymų programas moterims, o svarbiausia - vyresniųjų klasių moksleivėms, kurioms įsteigiame stipendijas ir apmokame 10-ties paskaitų apie lyderystę ciklą. Čia mergaitės gauna tai, ko iki šiol nėra mokomos mokykloje: pasitikėjimo savimi, savęs pažinimo, iškalbos, verslumo, derybų meno, kūrybingumo, taip pat, kaip pasirinkti savo profesinį kelią.
Mums pavyko: Išleidome knygą „Lyderiai“, kurioje pasakojamos 13 šiuo metu veikiančių lyderių istorijos, atskleidžiamas jų požiūris į lyčių stereotipus. Statistika rodo, kad tik 17% per praėjusius metus pasaulyje sukurtų startuolių yra įkurti moterų. 2019 m. kartu su partneriais inovacijų laboratorija „Future Leadership”, pakvietėme aktyvias skirtingų sričių profesionales iš visos Lietuvos nemokamai dalyvauti pirmajame Moterų inovacijų sprinte. Sprinte rungėsi 16 komandų, 100 moterų.
Mes esame: Technologinės kūrybos mentorystės programa pradinių klasių mokytojams.
Mes keičiame: Technologinis raštingumas yra XXI a. higiena ne tik vaikams, bet ir juos mokymosi procese lydintiems suaugusiems. Informacijos ir pasirinkimų gausoje, mokytojas tampa ne tik vertybių, bet ir ateities įgūdžių kompasu. Tad mentorystės programos tikslas – mokytojų pasitikėjimas technologijomis, technologiniai įgūdžiai ir technologinės kūrybos įrankių pritaikymas pamokose.
Mums pavyko: Jau pasiekėme 550 pradinių klasių mokytojų visoje Lietuvoje, o 2020m. vasario mėnesį startuojantis sezonas pasieks dar 450. Taip per metus pasieksime 1000 mokytojų. Pirmieji šios programos rezultatai rodo, kad technologinės kūrybos turinį aktyviai taiko daugiau nei 80% programoje dalyvavusių mokytojų.
Mes esame: Socialinis verslas, leidžiantis knygas reginčiųjų ir Brailio raštu, kurios skirtos visiems - ir regintiems, ir neregiams.
Mes keičiame: Lietuvoje ir pasaulyje visuomeninė problema - neregiams vaikams grožinių knygų Brailio raštu trūkumas. Mes didiname neregių raštingumą ir stengiamės, kad kuo daugiau neregių turėtų jiems pritaikytų grožinių knygų. „Taško istorija“ knygos suartina skirtingus skaitytojus, prisideda prie neregių žmonių skaitymo skatinimo ir Brailio rašto skaitymo įgūdžių lavinimo bei raštingumo gerinimo.
Mums pavyko: Esame išleidę 7 knygas reginčiųjų ir Brailio raštu, bendras tiražas 1900 iš kurių 30% padovanota regėjimo negalią turintiems žmonėms. Šios knygos yra įvairiuose Lietuvos viešosiose
bibliotekose. Naudojant „Taško istorija“ knygas reginčiųjų ir Brailio raštu vedame vaikams ir jaunimui edukacinius užsiėmimus „Pažinkime neregimą pasaulį“, kurioje dalyvauja daugiau nei 5000 skirtingo amžiaus dalyvių.
Mes esame: Lietuvos autizmo asociacija, vienijanti šeimas, auginančias vaikus su autizmo spektro ir kitais raidos sutrikimais bei leidžiantys nemokamą žurnalą apie autizmą lietuvių kalba.
Mes keičiame: Renkame informaciją apie efektyvias ugdomąsias ir sveikatinimo terapijas, metodus ir programas, naujausius mokslo pasiekimus šių sutrikimų tyrimo ir korekcijos srityje bei užtikriname šios informacijos prieinamumą lietuvių kalba ir sklaidos tęstinumą. Padedame autizmo spektro sutrikimus turintiems asmenims ir jų šeimų nariams sėkmingai integruotis į visuomenę.
Mums pavyko: Žurnalas startavo su 500 egzempliorių tiražu, kurį išplatino per kelias dienas. Šiandien jis jau leidžiamas 1000 egzempliorių tiražu ir padeda ne tik šeimoms, o ir specialistams kasdieniame jų darbe. Turinio aktualumą rodo ir elektroninės žurnalo versijos peržiūrų skaitlingumas (2019 m. spalio mėn. statistika): pirmą numerį perskaitė – 6411.
Mes esame: Gyvūnų globos organizacija - prieglauda, kurios pagrindinis tikslas yra padėti visiems nuskriaustiems, alkaniems, niekam nereikalingiems gyvūnams
Mes keičiame: Nuolat šviečiame žmones apie teisingą mitybą, būtiną sveikatos priežiūrą, kastravimo būtinybę. Nuolat vykdome PSP programą (pagauk, sterilizuok, paleisk). Vedame pamokėles mokyklose. Savo namuose šiai dienai globojame virš 50 gyvūnų, lauke kasdien maitiname apie 20 gyvūnų. Periodiškai stengiamės paremti maistu apie 14 Vilniaus ir Kauno lauko kačių maitintojų, kurie kasdien maitina apie 200 gyvūnų.
Mums pavyko: Organizacija veikia vos metus ir joje tėra trys žmonės, tačiau pagal PSP programą kastravome/sterilizavome apie 50 laukinių katinų ir kačių, suradome namus apie 70 gyvūnų. Šiuo metu globojame ir ieškome namų apie 50 gyvūnų.
Mes esame: Tautodailininkų, amatininkų, pedagogų ir kultūros tradicijų puoselėtojai, vykdantys edukacines, pažintines veiklas jaunimui ir suaugusiems.
Mes keičiame: Skiriame daug dėmesio istorinei atminčiai, kultūrai, taip pat stipriname ryšį su gamta, skatiname jaunąją kartą pažinti gamtą, ją saugoti ir tausoti. Puoselėjame savo krašto tradicijų išugdytas dvasines vertybes. Į veiklas nuolat kviečiame socialiai remtinus, taip pat amžėjančius žmones, supažindiname juos su tautinio paveldo subtilybėmis, mažiname atskirtį.
Mums pavyko: Gavome nominaciją už indėlį į tradicinio amato išsaugojimą, „Pintinių muziejaus” įkūrimą bei įgūdžių perdavimą jaunajai kartai.
Mes esame: Tarptautinis socialinis projektas, kurio tikslas – profesionaliomis fotografijomis užfiksuoti ir atskleisti (ne)įgaliojo, o taip pat ir juos auginančių, juos globojančių, su jais gyvenančių grožį, emocijas.
Mes keičiame: Šiuo projektu siekiame parodyti, kad visuomenėje yra ypatingų žmonių, turinčių (ne)galią, kuri yra graži. Taip pat, atkreipti dėmesį į artimuosius, globėjus, kurie augina, globoja ypatingus žmones. Sulaužyti nusistovėjusius standartus, hipotezes, kad (ne)įgalieji negali būti modeliais, kad turint (ne)galią ar auginant, globojant išskirtinį žmogų – gyvenimas nesibaigia. Šis projektas padeda į (ne)galią pažvelgti kitu kampu, skatina pasitikėjimą savimi.
Mums pavyko: Viskas prasidėjo 2016 06 09 d. ir tęsiasi iki dabar. 2017 metų lapkričio 22 d. pirmoji projekto paroda buvo eksponuojama Lietuvos Respublikos Seime. Vėliau parodos keliavo aplink visą Lietuvą. Buvo suteikta unikali galimybė parodą eksponuoti Europos Parlamente.
Mes esame: Socialinis - muzikinis projektas, dovanojantis muzikos pažinimo džiaugsmą visiems.
Mes keičiame: Lietuvos visuomenės dalis neturi galimybės išgirsti ir susipažinti su profesionaliai atliekama klasikine muzika dėl skirtingų priežasčių: liga, negalia, amžėjimas, atoki gyvenamoji vieta, nepriteklius. Projektas "Muzika visiems" suteikia galimybę ir šiems žmonėms patirti muzikos teikiamą džiaugsmą.
Mums pavyko: Projektas gyvuoja vos vienerius metus, o jau surengėme arti 30 nemokamų koncertų įvairiuose socialiniuose centruose, ligoninėse, globos ir slaugos, kultūros namuose ir kitose įstaigose.