Apie projektą:
2021 m. gegužės 22 d. – lapkričio 21 d. Venecijoje vyksta 17-oji tarptautinė Venecijos architektūros bienalė, kurios tema – „Kaip mes gyvensime kartu?“. Architektūros bienalė yra seniausios ir geriausiai pasaulyje žinomos Venecijos bienalės dalis, sutraukianti daugiau nei 275,000 lankytojų, tarp kurių – architektūros profesionalai, kuratoriai, kritikai ir konceptualių ateities dizaino idėjų gerbėjai, bei tūkstančiai žiniasklaidos atstovų. Šią architektūros bienalę pakviestas kuruoti architektūros istorikas, teoretikas, Masačusetso technologijos instituto (MIT) architektūros fakulteto dekanas Hashimas Sarkis. Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus organizuojamas architektūros renginys turėjo įvykti 2020 m., bet dėl koronaviruso pandemijos buvo nukeltas į šiuos metus.
Tai antras kartas, kai Lietuva architektūros bienalėje prisistato savarankiškai. 2016-aisiais kartu su latviais ir estais Lietuvos atstovai kūrė bendrą „Baltijos paviljono“ projektą, o 2018 m. Venecijoje veikė Nomedos ir Gedimino Urbonų kuruota „Pelkių mokykla“. Šįkart Lietuvai atstovauja menininko, dizainerio, inžinieriaus ir tyrėjo Julijono Urbono įsteigta Lietuvos erdvės agentūra.
Lietuvos erdvės agentūra (LEA) yra kosminės kultūros organizacija, kurios tikslas – tyrinėti nežemišką vaizduotę ir gravitacinę estetiką. Venecijos architektūros bienalėje LEA tarptautinei bendruomenei pristato specialią meninę-mokslinę galimybių studiją „Planeta iš žmonių“. Tai iš žmonių kūnų suformuotos dirbtinės planetos minties eksperimentas, veikiantis kaip interaktyvi architektūrinė instaliacija. Jos ašis – 3D skeneris, skenuojantis žmogaus kūną ir paverčiantis jį trimačiu bioarchitektūrinės simuliacijos modeliu. Programos tikslas – apsvarstyti teorinius disciplinų, o ypač architektūros pagrindus iš kosminės perspektyvos. LEA laboratorija įrengta renesansinėje 1575 m. pastatytoje Santa Maria dei Derelitti bažnyčioje. Projekto kuratorius – Karlsrūhės menų ir dizaino universiteto (HfG) rektorius, įvairių dizaino ir architektūros renginių meno vadovas Janas Boelenas, komisarė – architektūros tyrėja dr. Julija Reklaitė. Lietuvos paviljoną pristato Lietuvos kultūros taryba, organizuoja rezidencijų ir edukacijos centras „Rupert“.
LEA laboratorija Venecijoje veiks gegužės 22 – lapkričio 21 dienomis, nuo antradienio iki sekmadienio, 10–18 val.
Adresas:
Santa Maria dei Derelitti bažnyčia
Calle della Barbaria delle Tole, 6691
Castello, 30122 Venecija, Italija
Apie menininką:
Julijonas Urbonas (g. 1981) yra menininkas, dizaineris, tyrėjas, inžinierius, Vilniaus dailės akademijos docentas, Londono Karališkojo meno koledžo doktorantas. Taip pat J. Urbonas dirbo VDA prorektoriumi menui, buvo Klaipėdos atrakcionų parko direktoriumi.
Daugiau nei dešimtmetį, dirbdamas tarp kritinio dizaino, atrakcionų parkų inžinerijos, performatyvios architektūros, choreografijos, kinetinio meno ir mokslinės fantastikos disciplinų, menininkas sukūrė įvairių kritinių projektų, kuriuose vedamos derybos su gravitacija: nuo maloniai nužudančių kalnelių-atrakcionų iki dirbtinės, iš žmogaus kūnų suformuotos planetos. Vykdydamas savo tyrimus, menininkas įveda „gravitacinės estetikos“ terminą, kuriuo apibūdina gravitacijos manipuliacijų sukeltas ekstremalias kūno ir vaizduotės patirtis. J. Urbonas rengia parodas Lietuvoje ir užsienyje, jo kūryba įvertinta apdovanojimais, vienas jų – „Prix Ars Electronica“ už išskirtinumą interaktyviame mene. Menininko darbų yra įsigiję muziejai ir privatūs kolekcininkai.