Dabartinis Alytaus vadovas, visuomeninio rinkimų komiteto (VRK) „Alytaus piliečiai“ lyderis, Vytautas Grigaravičius dar 2015 metais pareiškė, kad antrą kartą mero posto nesieks, ir savo pažadą ištesėjo – kandidatų tarpe jo pavardės nėra. Dėl mero posto konkuruoja net 10 kandidatų, taigi kovo 3 dieną gyventojų laukia nelengvas sprendimas – kurį iš jų pasirinkti? Pasak politologo A.Krupavičiaus, V.Grigaravičiui nusprendus nekovoti dėl antros kadencijos, atsirado savotiškas vakuumas.
Tarp kandidatų ir teistas buvęs meras
Su visuomeniniu komitetu „Žinau ir galiu – Česlovas Daugėla“ į politinę areną bando sugrįžti ir buvęs miesto meras Č.Daugėla. Dzūkijos sostinei jis vadovavo nuo 2007 metų, tačiau 2010 buvo sulaikytas, o vėliau pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo. Ar skandalinga kandidato istorija nepakiš kojos? Pasak A.Krupavičiaus, kol kas sudėtinga vertinti politiko galimybes savivaldos rinkimuose.
„Rinkimuose dalyvauja keli komitetai ir tradicinės partijos. Iš stipresnių galima išskirti socialdemokratus ir jų kandidatą – Nerijų Cesiulį. LSDP pozicijas Alytuje sumenkino Jurgio Krasnicko skandalas, vis dėlto, rinkimuose jie bus pakankamai konkurencingi. Kitas įdomus kandidatas – Gediminas Daukšys, buvusio ilgamečio parlamento nario ir Darbo partijos vadovo, Kęstučio Daukšio, brolis. Rinkimuose jis dalyvauja su VRK „Už Alytų“, tarp kurio narių ir krepšinio pasaulyje išgarsėjusio Tomo Pačėso vardas. Kandidatų žinomumas kitose veiklose padės sukrauti politinį kapitalą“, – paaiškino A.Krupavičius.
„Valstiečiams“ Dzūkijos sostinėje atstovauja Alytaus „Metų darbdave“ pripažintos bendrovės „Sofa Brands International“ vadovas Saulius Bitinas, anksčiau vadovavęs ir Alytaus „Coca-Cola“ gamyklai. A.Krupavičiaus teigimu, šis atvejis tėra dar vienas „lizinginės“ politikos pavyzdys.
„Valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir toliau lizinguoja žinomus asmenis, bando juos įtraukti į politiką. Kitas ryškus pavyzdys – Klaipėdoje kandidatuojantis Arvydas Vaitkus (uosto vadovas, – red. past.). Ar tokia taktika pasitvirtins? Sunku pasakyti“, – svarstė 15min kalbintas politologas.
Akivaizdu, kad panaši taktika taikyta daugelyje Lietuvos vietų, nes būnant valdžioje LVŽS nepavyko sustiprėti organizacine prasme ir padidinti narių skaičių.
A.Krupavičius atkreipė dėmesį, kad pirmajame „valstiečių“ sąrašo dešimtuke nėra politikų, deklaravusių narystę partijoje. Panašu, kad pristigę stiprių kandidatų, valdantieji ėmė dairytis aplink. Akivaizdu, – pastebėjimais dalijosi pašnekovas, – kad panaši taktika taikyta daugelyje Lietuvos vietų, nes būnant valdžioje LVŽS nepavyko sustiprėti organizacine prasme ir padidinti narių skaičių.
Kaip, pasitraukus judėjimo lyderiui, rinkimuose seksis VRK „Alytaus piliečiai“ nariams ir kandidatei į merus žurnalistei, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Vilijai Ramanauskienei? Politologas A.Krupavičius suabejojo, kad praėjusių rinkimų sėkmė nusišypsos ir šį kartą.
15min primena, kad 2018 vasarą Alytaus savivaldybės sprendimai nustebino ne vieną – iš pareigų, pareiškus nepasitikėjimą, atleisti V.Grigaravičiaus atstovaujamo komiteto nariai, vicemerai Valė Gibienė ir Tautvydas Tamulevičius. Tiesa, prabėgus vos mėnesiui jie abu paskirti į tas pačias pareigas. Beje, 2018 gruodį T.Tamulevičius tapo vidaus reikalų viceministru.
Alytaus mero posto taip pat siekia Darbo partijos atstovas Kęstutis Ąžuolas, konservatorius Šarūnas Klėgeris, liberalė Nijolė Makštutienė. Lietuvos centro partijos kandidatė – Seimo nario Naglio Puteikio padėjėja Laura Radzevičiūtė, „socialdarbiečiai“ miesto vadovo postą patikėtų Alvydui Sakavičiui.
Alytaus rajono meras konservatorių nenuvils
Kaip 15min paaiškino A.Krupavičius, Alytaus rajono politinė situacija gana aiški – ilgametis meras Algirdas Vrubliauskas nenuvils konservatorių ir bus perrinktas dar vienai kadencijai. Vis dėlto, – pastebėjo jis, – veikiausiai prireiks antro turo, nes rinkėjų palaikymo sulauks ir kitos politinės jėgos.
Viena jų – Darbo partija su Alytaus pataisos namų direktoriaus pavaduotoju Raimundu Markausku priešakyje. Politologo teigimu, nors Seimo rinkimuose „darbiečiai“ patyrė nesėkmę, šioje savivaldybėje konkuruoti gali.
Trečią vietą rinkimuose pašnekovas skyrė socialdemokratams. Socdemų kandidatė į rajono merus – Rima Kucavičienė. Kaip teigiama politikės anketoje, 2012 metais ji buvo teisiama dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų.
Dar mažesnio rinkėjų palaikymo, anot politologo, turėtų sulaukti „valstiečiai“. O jų kandidatas buvęs darbietis Aurimas Truncė, lūkesčių, veikiausiai, nepateisins.
„Šiuo atveju matome tą pačią „lizingo“ politiką, kai nepartinis kandidatas veda sąrašą į rajono tarybą ir pretenduoja į mero postą“, – konstatavo politologas.
Liberalas Ramūnas Bielevičius, „tvarkietė“ Agnė Petravičienė, ir „socialdarbietis“ Juozas Skestenis ryškesnių vaidmenų, anot A.Krupavičiaus, politinėje Alytaus rajono scenoje neatliks.
Ar teisėjų korupcijos skandalas pasiekė Druskininkus?
Nors per šalį nusirito teisėjų korupcijos ir Vijūnėlės dvaro skandalo banga, Druskininkuose lyderiu išlieka buvęs socialdemokratas Ričardas Malinauskas ir jo suburtas VRK „Už Druskininkus su Ričardu Malinausku“.
Būtų didelė sensacija, jeigu Malinauskas nelaimėtų mero posto.
„Būtų didelė sensacija, jeigu Malinauskas nelaimėtų mero posto. Jo vadovaujamas visuomeninis komitetas taip pat turi šansų gauti daugiausiai mandatų“, – 15min paaiškino jis.
A.Krupavičius pabrėžė, kad Druskininkai – didelis LSDP praradimas. Pasak jo, socialdemokratų sąrašas gali tikėtis kelių mandatų, tačiau ryškesnė kova neįsiplieks. Dėl mero kėdės varžosi vos 4 kandidatai. Pašnekovo teigimu, tai rodo, kad su R.Malinausku nelabai drįstama konkuruoti, nes jis vertinamas kaip rinkimų laimėtojas.
Konservatoriai prarado įtaką Lazdijų rajone
Ilgametis Lazdijų rajono meras, buvęs konservatorius, Arūnas Margelis į rinkimus žygiuoja su visuomeniniu komitetu „A.Margelio komanda Pirmyn!“.
15min primena, kad 2018 rugpjūčio mėnesį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) svarstė jo veiksmus ir nusprendė, kad miesto vadovas laiku nedeklaravo privačių interesų. Kiek vėliau, šių metų pradžioje, politikas, neapdairiai užsiminęs apie Lenkijoje esančių Seinų ir Punsko miestelių prijungimą, sulaukė užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus kritikos.
A.Krupavičiaus nuomone, netekę A.Margelio, konservatoriai prarado įtaką Lazdijų rajone. Pasak jo, tikėtina, kad meras bus perrinktas dar vienai kadencijai.
„Gali neužtekti pirmo rinkimų rato, nes atotrūkis nuo kitų partijų ankstesniuose rinkimuose nebuvo toks didelis. Žvelgiant per partijų prizmę – pirmoje vietoje turėtų būti A. Margelio judėjimas, žinoma, kažkiek balsų pasisavins atskiru sąrašu dalyvaujantys konservatoriai, tačiau pastaruosius aplenks socdemai, galbūt ir liberalai“, – svarstė A.Krupavičius.
15min paklaustas, kaip mero rinkimuose seksis „valstiečių“ kandidatei, žemės ūkio viceministrei Ausmai Miškinienei, politologas sakė: „Jos žinomumas nėra toks didelis, todėl Lazdijuose vietos politikus rinkėjai atpažįsta geriau. Kandidatai, išlindę iš „kepurės“ negali tikėtis didesnės sėkmės.“
Intriguojanti kova Varėnos rajone
Varėnos rajono meras liberalas Algis Kašėta priėmė neįprastą sprendimą – prieš rinkimus pasitraukė iš partijos vicepirmininko pareigų, nors narystės nenutraukė, ir subūrė visuomeninį komitetą „Algio Kašėtos sąrašas Drauge su Jumis“.
„A.Kašėtai pavyko sutarti su Liberalų sąjūdžiu ir šie su politiko suburtu visuomeniniu judėjimu rinkimuose nekonkuruoja. Ko gero, prireiks antro turo, bet meras turėtų išsaugoti postą. Didžiausias konkurentas – buvęs ilgametis Varėnos rajono meras ir Seimo narys Vidas Mikalauskas, atskilęs nuo socialdemokratų ir į politiką sugrįžęs su Centro partija. Manau, kad konkurencija čia bus didesnė, negu Druskininkų ar Lazdijų atveju“, – svarstė A.Krupavičius.