„Norime pasidžiaugti, kad ateities Lietuvos prezidentas A.Zuokas gavo 70 tūkst. rinkėjų balsų“, – pasidžiaugė A.Zuoko rinkimų į prezidentus štabo vadovas Miroslavas Monkevičius.
Jis tai vadina geru rodikliu, vertinant, kad kitų kandidatų užnugaryje buvo didžiulės politinės organizacinės struktūros.
„Esame ypač dėkingi rinkėjams Vilniuje, kur gavome daugiau nei 10 proc. balsų. Taip pat dėkojame rinkėjams Visagine, Jonavoje, Elektrėnuose, Vilniaus rajone, Trakuose, Akmenėje, Alytuje, Joniškyje, Palangoje, Panevėžyje ir Šiauliuose“, – vardijo M.Monkevičius.
Prezidento rinkimus jis pavadino išbandymu ir gera patirtimi: „Pagal sociologines apklausas žinojome, kad didžioji dalis Dalios Grybauskaitės rinkėjų yra ir mūsų rinkėjai, ypač Vilniaus mieste. Todėl manome, kad didžiausias šios rinkimų kampanijos rezultatas yra antrasis turas, kurį iš esmės ir nulėmė ateities Lietuvos prezidento A.Zuoko kandidatavimas ir dalies rinkėjų patraukimas į savo pusę.“
Didžiausias šios rinkimų kampanijos rezultatas yra antrasis turas, kurį iš esmės ir nulėmė ateities Lietuvos prezidento A.Zuoko kandidatavimas ir dalies rinkėjų patraukimas į savo pusę.
M.Monkevičius pažymėjo, kad Seimo rinkimuose A.Zuokas gavo 24 tūkst. balsų, o dabar triskart daugiau.
„Tai yra naujos galimybės nacionalinėje politikoje. Štabas jau yra pasiruošęs dirbti ateities prezidentui, kuriuo A.Zuokas taps 2019 metais“, – kalbėjo štabo vadovas.
Štabas pasiruošęs tęsti darbus
Rinkimų kampanijos laikotarpį pats A.Zuokas vertina kaip svarbią patirtį: „Daug važinėjau po Lietuvą, mačiau daug verslų – vidutinių, mažų – ir džiaugiuosi, kad Lietuvoje yra labai daug gabių žmonių, kurie kuria Lietuvos ateitį.“
Tiesa, politikas pažymėjo supratęs, kad daugelis šalies gyventojų jį vertina kaip sostinės merą.
„Lyg mano dėmesio laukas apsiribotų tik Vilniaus miesto savivalda. Prezidento rinkimai buvo puiki galimybė tapti nacionalinio lygio politiku. Neabejoju, kad tai man pavyko. Nacionalinėms temoms ateityje savo politinėje darbotvarkėje skirsiu daugiau dėmesio nei iki šiol“, – užtikrino A.Zuokas.
70 tūkst. rinkėjų balsų jis vertina kaip palinkėjimą ir įpareigojimą tęsti pradėtą kelią. Todėl Vilniaus meras neslepia ambicijų prezidento posto siekti 2019 metais.
Dabartinės šalies prezidentės D.Grybauskaitės nelaikau dešiniųjų, o juo labiau liberaliųjų pažiūrų politike.
„Štabas pasiruošęs tęsti darbus jau nuo šiandien. Iš trumpalaikių politinių tikslų išskirčiau kitais metais vyksiančius savivaldos rinkimus – ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje“, – kalbėjo politikas.
D.Grybauskaitės pažiūros kelia abejonių
A.Zuokas neslėpė pirmadienį jau turėjęs susitikimą su Z.Balčyčiu, su kuriuo aptarė tam tikras programines nuostatas ir politinius tikslus: „Artimiausiu metu ketiname diskusiją pratęsti, nes man labai svarbu kalbėti apie tai, kad prezidento institucija turi turėti svarbesnį ir didesnį intelektualinį potencialą, kalbant apie valstybės viziją ir jos ateitį.“
Tačiau nuo tiesaus atsakymo, ar antrajame rinkimų ture palaikys socialdemokratą Z.Balčytį, A.Zuokas išsisuko: „Yra 50 proc. tikimybė.“
Jis žada savo rinkėjams pateikti motyvus: „Dabartinės šalies prezidentės D.Grybauskaitės nelaikau dešiniųjų, o juo labiau liberaliųjų pažiūrų politike.“
Gavus duomenis iš 2004 apylinkių, Dalia Grybauskaitė gavo 46,61 proc. balsų, Zigmantas Balčytis – 13,84 proc., Artūras Paulauskas – 12,20 proc., Naglis Puteikis – 9,47 proc., Valdemaras Tomaševskis – 8,36 proc., A.Zuokas – 5,30 proc., Bronis Ropė – 4,21 proc.
Antrasis turas – po dviejų savaičių
Pirmą kartą balsuojant prezidento rinkimuose nė vienas kandidatas nesurinko reikiamos balsų daugumos, todėl po dviejų savaičių, gegužės 25 dieną, kartu su Europos Parlamento rinkimais vyks antrasis turas.
Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, surinkęs daugiau balsų. 2009 m. D.Grybauskaitė buvo išrinkta prezidente jau pirmajame ture.
Dalyvavo 7 kandidatai
Sekmadienį vykusiuose prezidento rinkimuose 2,5 mln. balsavimo teisę turinčių rinkėjų galėjo rinktis iš septynių kandidatų.
Į šalies vadovo postą pretendavo socialdemokratas europarlamentaras Z.Balčytis, antros kadencijos siekianti šalies vadovė D.Grybauskaitė, Darbo partijos atstovas parlamentaras A.Paulauskas, parlamentaras N.Puteikis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Ignalinos meras B.Ropė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras V.Tomaševskis ir Vilniaus miesto meras A.Zuokas.