„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nutraukusi tylą Dalia Grybauskaitė įkando Artūrui Paulauskui: „Džiaugiuosi, kad susidursiu ne su teisiamos partijos atstovu“

Prezidento rinkimų rezultatų vienumoje laukusi ir po jų paskelbimo viešai ištarusi vos kelis sakinius pirmadienio ryte pirmojo rinkimų turo nugalėtoja, dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė nutarė nebetylėti ir sukvietė žurnalistus į spaudos konferenciją savo rinkimų štabe.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

D.Grybauskaitė pažymėjo, kad pasiektas rezultatas yra geresnis, nei prognozavo sociologai.

„Rezultatas yra geras“, – apibendrino D.Grybauskaitė.

Klausiama, kodėl jos nuomone, nepavyko laimėti pirmajame ture, D.Grybauskaitė sakė, kad tai – įprasta einančiam pareigas prezidentui. Prezidentė gyrėsi, kad visada darė tai, ko reikia valstybei, neieškojo būdų reitingams išsaugoti ir „neleido išvoginėti valstybės“. Ji pripažino, kad per kadenciją teko priimti daug nepopuliarių sprendimų, todėl normalu, kad gali būti daug tuo nepatenkintų žmonių.

D.Grybauskaitė neslėpė, kad vylėsi laimėti rinkimus pirmame ture, tačiau pridūrė, kad tokios viltys buvo rizikingos, nes kandidatų buvo daug.

Manau, kad sprendimas yra garbingas, orus ir tikrai Lietuva ir jos žmonės mūsų šaliai gėdos nepadarė tokiu sprendimu.

„Žinant, kad pagrindinis tikslas kai kurių kandidatų buvo ne prezidento siekis, o noras išskaidyti balsus tam tikrų užkulisinių susitarimų pagrindu, rizika buvo labai didelė“, – sakė ji. Patikslinti, apie ką kalba, prezidentė nesutiko.

Be to, D.Grybauskaitė apgailestavo, kad į užsienį išvykę Lietuvos piliečiai nebejaučia pareigos dalyvauti rinkimuose ir dėl to sumažina bendrą rinkėjų aktyvumą.

Konkurentas džiugina

D.Grybauskaitė sakė, kad džiaugiasi, jog Lietuva „padarė garbingą sprendimą“ ir jai antrajame ture nereikės susikauti su teisiamos partijos atstovu.

„Labai džiaugiuosi, kad Lietuva padarė garbingą sprendimą. Būtų labai apmaudu, jei matytumėme kokį nors kitą kandidatą, kuris atstovauja, pavyzdžiui, teisiamųjų suole dėl finansinių machinacijų sėdinčiai partijai. Manau, kad sprendimas yra garbingas, orus ir tikrai Lietuva ir jos žmonės mūsų šaliai gėdos nepadarė tokiu sprendimu“, – kalbėjo prezidentė.

Ji tikino neketinanti lygintis su Z.Balčyčiu, tačiau atkreipė dėmesį, kad nebūtų gerai, jei prezidentas būtų tos pačios partijos, kaip Vyriausybės vadovas. To, kad Z.Balčytis kartu dalyvauja ir Europos Parlamento rinkimuose, D.Grybauskaitė nevertino.

„Tegu tai vertina Lietuvos žmonės“, – sakė ji.

Tačiau D.Grybauskaitė pripažino girdėjusi legendų, kad Z.Balčytis labiau norėtų būti europarlamentaras, o po to siekti posto Europos Komisijoje. Su premjeru Algirdu Butkevičiumi ji pripažino jau aptarusi kelias kandidatūras į šį postą, bet kitų pavardžių kol kas neįvardijo.

Prezidentė pripažino, kad kol kas jų su Z.Balčyčiu nuomonės kategoriškai nesikerta nė vienu Lietuvai svarbiu klausimu.

„Aš tos griežtos, konkrečios, tikslios nuomonės dar negirdėjau nė vienu klausimu. Viskas bendrom frazėm, aptakiai, o, kai susidursime akis į akį ir pasikalbėsime, pamatysime, ar tikrai yra tų kardinalių skirtumų. Matyt, kol kas didžiausias skirtumas dėl valstybės karinio ir ekonominio saugumo. Aš nusiteikusi griežčiau nepardavinėti Lietuvos už sviestą“, – sakė ji.

Išgirdo du skambučius

Politikė pažymėjo, kad jai daugiausia nerimo sukėlė Lenkų rinkimų akcijos pirmininko Valdemaro Tomaševskio ir protesto balsus surinkusio Naglio Puteikio pasiekti rezultatai rinkimuose.

Aš nusiteikusi griežčiau nepardavinėti Lietuvos už sviestą.

D.Grybauskaitė sakė, kad V.Tomaševskis atvirai palaiko Rusijos prezidento Vladimiro Putino politiką, todėl jam Lietuvoje gyvenančių kitataučių parodytas pasitikėjimas kelia nerimą. Pati D.Grybauskaitė tautinių mažumų gausiai gyvenamuose rajonuose nesurinko nė 10 proc, rinkėjų balsų.

„Noriu pasidžiaugti, kad net 5 proc. surinkau“, – juokavo prezidentė pabrėždama, kad ten žmonės itin mobilizuoti balsuoti už V.Tomaševskį. Tačiau kartu pridūrė, kad tradicinės partijos Rytų Lietuvai turi skirti daug daugiau dėmesio, nes tai, kas ten darosi dabar, yra „politinis apsileidimas“. 

Tuo tarpu N.Puteikio laimėjimas, pasak D.Grybauskaitės, tas, kad jis surinko „Drąsos kelio“ ir nusivylusių žmonių balsus, kurie patikėjo tuščiais pažadais ir nepajuto, kad jis nežino įstatymų ir prezidento galių.

„Toks atviras populizmas, pažadų dalijimas, konstitucinės sistemos, visos valstybės pamatų griovimas ir vietoj to nieko nesiūlymas“, – taip ji apibūdino N.Puteikio rinkimų kampaniją.

„Tai signalas, kad politinės partijos, ir aš taip pat, turime labiau girdėti protesto balsus, turime galvoti, kaip sugebėti padėti žmonėms, kurie nepatenkinti. (...) Tai skambutis, kad yra daug žmonių, kurie nepasitiki valstybe, gal net iki jos griovimo“, – kalbėjo ji.

Ministrus vers kalbomis

D.Grybauskaitė tikino, kad nepaisant to, jog jai Lenkų rinkimų akcijos nuostatos atrodo prorusiškos, išvaryti jos iš valdančiosios koalicijos ji neturi galių.

„Mes turime situaciją su konstitucine sandara. Po rinkimų nėra Vyriausybės atsistatydinimo, tai yra tik įgaliojimų grąžinimas. Specialistai yra išaiškinę, kad prezidento galios čia ribotos. Viskas priklausys nuo pačios koalicijos. Be abejo, kalbėtis kalbėsiuosi, bet, jei valdančioji dauguma nuspręs išlikti tokia, kokia yra, tai mano galios ribojasi tik vienu ar kitu kandidatu“, – aiškino ji.

Prezidentė pažymėjo, kad keli ministrai Vyriausybėje tikrai gali keistis ir dėl Europos Parlamento rinkimų. Kurie ministrai turėtų būti keičiami ne dėl rinkimų, D.Grybauskaitė neatsakė.

„Iki inauguracijos, jei laimėsiu rinkimus, susitiksiu su visais ministrais ir kalbėsiuosi, bet galios prezidento šioje vietoje nėra tokios kaip po Seimo rinkimų“, – teigė D.Grybauskaitė.

Naktį „miegojo“

Naktį prezidentei nepavyko nuslėpti liūdesio, kad nepavyko rinkimų laimėti jau pirmame ture.

2 val. nakties viešai pasisakiusi prezidentė buvo itin lakoniška. Po vos pusę minutės trukusio pasisakymo valstybės vadovė apsisuko ir išėjo, neatsakiusi į nė vieną žurnalisto klausimą.

Vakar elementariausiai miegojau. Jūs žinote, kad esu vieversys, keliuosi 5 val. ryto, tai tikrai 1-2 val. nakties jau daug sunki yra ką nors pasakyti. Nenorėjau visų nuliūdinti arba kaip nors kitaip pasakyti ne tą, ką reikia.

Ryte ji aiškino, kad atsakinėti į žurnalistų klausimus naktį nutarė dėl to, kad „miegojo“.

„Vakar elementariausiai miegojau. Jūs žinote, kad esu vieversys, keliuosi 5 val. ryto, tai tikrai 1-2 val. nakties jau daug sunkiau yra ką nors pasakyti. Nenorėjau visų nuliūdinti arba kaip nors kitaip pasakyti ne tą, ką reikia“, – paaiškino D.Grybauskaitė.

Dėl to, kad rinkimų rezultatų teko laukti kur kas ilgiau nei planuota, D.Grybauskaitė Vyriausiosios rinkimų komisijos smarkiai nekaltina. Tiesa, juokais prezidentė bandė pasvarstyti, iki kelių teks laukti antrojo rinkimų turo rezultato, kai kartu bus skaičiuojami ir Europos Parlamento rinkimų rezultatai. 

Keis taktiką

Prieš antrą rinkimų turą D.Grybauskaitė žada būti dar aktyvesnė: daugiau aiškinti savo poziciją, daugiau būti viešoje erdvėje.

„Kad žmonės mane matytų, kad negyventų tomis legendomis, kurias kuria kažkas kitas, kad neva nebendrauja, kamputyje sėdi, pro langelį žiūri. Vienu žodžiu, kad tų legendų būtų kuo mažiau“, – žadėjo prezidentė.

„Mano durys atviros ir tegu kai kurie nedejuoja, kad pas mane užeiti arbatos negali“, – Vilniaus merui Artūrui Zuokui užuominą metė D.Grybauskaitė.

Kad žmonės mane matytų, kad negyventų tomis legendomis, kurias kuria kažkas kitas, kad neva nebendrauja, kamputyje sėdi, pro langelį žiūri. Vienu žodžiu, kad tų legendų būtų kuo mažiau.

Paklausta, kodėl dabar dar neapsisprendęs už ką balsuos antrame ture žmogus turėtų ją palaikyti, D.Grybauskaitė pareiškė savo pliusų ir minusų nevardinsianti. „Žmonės patys pasirinks“, – teigė ji.

Pirmame rinkimų ture D.Grybauskaitė gavo 45,89 proc. balsų, Zigmantas Balčytis – 13,63 proc., Artūras Paulauskas – 12,02 proc., Naglis Puteikis – 9,33 proc., V.Tomaševskis – 8,23 proc., Artūras Zuokas – 5,22 proc., Bronis Ropė – 4,15 proc.

Kol kas paramos jai neišreiškė nė vienas kandidatas. Prezidentė sakė, kad jai tokia parama ir nereikalinga.

Prezidentė pabrėžė, kad jos ir Z.Balčyčio finansinės galimybės rinkimuose labai skiriasi, nes jis gauna partijos paramą, o ji tokios paramos atsisako. Prezidentė pabrėžė, kad ją finansiškai remia tik piliečiai, o atkreipus dėmesį, kad tarp jų didelė dalis verslininkai, D.Grybauskaitė pareiškė, kad „verslininkas irgi žmogus“, o ji remiama iš jų asmeninių lėšų, o ne bendrovių pinigų.

Paklausta, kokius darbus labiausiai norėtų pabaigti, D.Grybauskaitė kalbėjo apie energetinės nepriklausomybės projektus ir karinio saugumo užtikrinimą. Taip pat ji minėjo, kad stengtųsi užtikrinti, kad ES naujo etapo parama – daugiau ne 46 mlrd. litų – nenusėstų oligarchinių arba interesų grupių kišenėse. Be to, D.Grybauskaitė tikino toliau valysianti teisėsaugą nuo korupcijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs