Tarptautinius stebėtojus delegavo trys Nyderlanduose veikiančios organizacijos, dvi iš jų yra studentų organizacijos, trečioji – „Max van der Stoel fondas“ – tarptautinė, savanorystės pagrindu veikianti organizacija, užsiimanti demokratinių vertybių puoselėjimu ir rinkimų stebėsena.
„Tik gavusi kvietimą prisijungti prie tarptautinės stebėtojų komandos ir vykti į Lietuvą supratau, kad niekada nesusimąsčiusi apie rinkimų skaidrumą Nyderlanduose. Kažkodėl iki šiol tai priėmiau kaip duotybę. Neabejoju, jog rinkimų stebėjimas Lietuvoje mūsų delegacijos atstovams bus unikali patirtis”, – sakė „Baltųjų pirštinių” savanorių gretas papildžiusi olandė Naomi Woltring.
Ketvirtadienį tarptautiniai stebėtojai dalyvavo Nyderlandų Karalystės ambasadoje Vilniuje organizuotuose rinkimų stebėsenos mokymuose, kuriuos vedė „Baltųjų pirštinių“ atstovai. Čia jiems buvo įteikti oficialūs rinkimų stebėtojų pažymėjimai, kuriuose išdavė Vyriausioji rinkimų komisija.
Pasak visuomeninės organizacijos “Baltosios pirštinės” vadovo Simo Simanausko, daugiausia savo lėšomis į Lietuvą atvykusių tarptautinių stebėtojų pasklis po Vilniaus regioną. VRK svečiams išdavus stebėtojų pažymėjimus, savanoriai iš Nyderlandų savivaldybių tarybų ir merų rinkimus stebės Šalčininkuose, Švenčionyse, Ukmergėje, Vilniaus miesto ir rajono rinkimų apylinkėse bei Varėnoje.
„Tarptautiniai stebėtojai jau nuo šiandien galės įsitraukti į rinkimų stebėjimą specialiuosiuose paštuose, taip pat kartu su „Baltųjų pirštinių” savanoriais stebės balsavimą namuose. Kiekvienam svečiui esame delegavę bent po vieną „Baltųjų pirštinių” savanorį, kuriam teks ne tik stebėtojo, bet ir vertėjo-konsultanto darbas”, – teigė „Baltųjų pirštinių” vadovas Simas Simanauskas.
Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanoriai rinkimus stebi visoje Lietuvoje. Dar nepasibaigus išankstiniam balsavimui, jų darbo dėka buvo gauti daugiau nei 300 pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus, iš jų beveik trečdalis buvo perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai arba policijai.